Що потрібно знати про скандал з офшорами друга Путіна. Головне з розслідування

2 коментувати
Сергій Ролдугін (зліва) - друг дитинства Путіна і хрещений батько старшої доньки

Сергій Ролдугін (зліва) - друг дитинства Путіна і хрещений батько старшої доньки

Як кращий друг Путіна побудував колосальну офшорну імперію – журналісти Нової газети дізналися в ході спільного розслідування з Süddeutsche Zeitung, OCCRP, The Guardian, BBC, Le Monde і іншими

Над розслідуванням більше року працювали 380 журналістів, а - секретар президента Росії Дмитро Пєсков анонсував його назвавши  "інформаційним вкидом проти Володимира Путіна".

Головним героєм у розслідуванні виступає не президент Російської Федерації, а його кращий друг – віолончеліст Сергій Ролдугін.

Ролдугін кращий друг президента з малих років: вони разом проходили через вуличні бійки у неспокійному на той час Санкт-Петербурзі та разом ходили в самоволку.

На відміну від інших друзів Володимира Путіна про багатство Сергія Ролдугіна не було нічого відомо. Хоча віолончеліст і не робив секрету з дружби з президентом, його єдиний актив, про який говорили публічно, — це міноритарна частка в комерційному банку Росія, відомому як "банк друзів президента".


sergey_roldugin1

Сергій Ролдугін - російський віолончеліст, музичний педагог і диригент / Фото: spdm.ru


Завдяки витоку з панамського реєстратора офшорів Mossak Fonseca (MF) журналісти дізналися, що пов'язані з відомим віолончелістом компанії оперують мільярдами доларів.

У розслідуванні йдется про чотири компанії, дві з яких належали російському віолончелісту безпосередньо, інші — пов'язаним з ним людям.


scheme

Фото: Нова газета


Зокрема, Ролдугін був власником Sonnette Overseas з Британських Віргінських островів та International Overseas Media (IMO) з Панами. У цих компаніях інтереси друга президента представляли підприємці з Санкт-Петербурга Олег Гордін та Олександр Плехов і вони обидва пов'язані з банком Росія а також були акціонерами Sandalwood Continental і Sunbarn Ltd.

Судячи по операціях, які вдалося відстежити журналістам, кожен офшор грав свою роль.

"Якісь без всякого забезпечення отримували сотні мільйонів доларів від кіпрського RCB Bank (значну частку в ньому контролює державний ВТБ), а потім розподіляли ці кошти іншим компаніям на різні потреби. Інші використовувалися для контролю великих пакетів акцій у російських підприємствах. Треті грали роль технічних фірм, через які проганялися гроші або списувалися безнадійні борги", - розповіли журналісти.

Але разом всі ці офшори становлять лише частину однієї схеми: справи від їх імені вели одні і ті ж співробітники; їх документи вирушали одним пакетом; багато операцій проводилися і підписувалися в один день. Крім того, ці компанії управлялися з одного місця — банку Росія.

Загальний оборот по банківських рахунках тільки Sandalwood Continental склав близько 2 млрд доларів, а у звітах за 2009 рік зазначено, що вартість її активів — 18 млрд рублів.

Джерела фінансування групи офшорів, що належать Ролдугіну, можна умовно розділити на три групи:

а) сумнівні позабіржові угоди з акціями найбільших держкомпаній Росії — "Роснефти" і "Газпрому";
б) "пожертви" від великих російських бізнесменів;
в) пільгові позики від кіпрського RCB Bank.

"Наприклад, в 2010 році належить Ролдугину компанія IMO повинна була укласти угоду на покупку акцій Роснефти в іншої офшорної структури. В базі MF є два договори. Один — на купівлю акцій, а другий — на припинення цієї угоди. У чому сенс? Компанія Ролдугіна за зрив договору тут же отримала компенсацію — 750 тисяч доларів", - йдеться в розслідуванні.

Читайте також: як "персональний банк" Путіна виводив гроші в офшор і повертав їх в Росію: 10 фактів

Журналістам вдалося знайти багато схожих угод і з іншими компаніями, пов'язаними з Сергієм Ролдугіним. Такі операції "дозволяли заробляти мільйони доларів просто з повітря".

Компанії Ролдугіна купували акції російських підприємств, а наступного дня продавали їх тим, у кого купили вчора, але зі значним прибутком, що дозволяло їм заробляти по 400-500 тисяч доларів. Контрагенти Ролдугіна в цих операціях весь час програвали. Ними були компанії, пов'язані спочатку з інвестиційним фондом "Трійка Діалог", а потім з Сбербанком.

На думку експертів, в реальності ці угоди не могли проводитися і, мабуть, лише служили документальною підставою для платежів з інших джерел. На користь цієї версії говорить і те, що деякі договори закривалися заднім числом, коли коливання ринку були вже відомі.

Компанії музиканта тримали гроші в іноземних "дочках" російських банків, які, не дуже ретельно дотримувалися процедур перевірки клієнтів. Цим можна пояснити той факт, що на такі сумнівні транзакції не реагували банки.

Що стосується "пожертв" від бізнесменів, йдеться не про пожертвування в прямому сенсі цього слова, але про платежі з неясною економічною доцільністю.

Наприклад,у липні 2007 року компанія Ролдугіна отримала в борг від офшору Levens Trading шість млн доларів під 2% річних. А вже через пару місяців кредитор простив цей борг другу президента всього за 1 долар.

Levens Trading журналісти пов'язують з бізнесменом Олексієм Мордашовим: за даними ЕГРЮЛ, цій офшорній компанії належало 100% Северсталь-втормет. Мабуть, структури, наближені до Мордашова, платили й іншим компаніям, пов'язаним з Ролдугинім.

Крім того, в базі даних MF є також угоди про надання позик компанії Sunbarn Ltd від трьох офшорних структур Аркадія Ротенберга і його сина Ігоря. Всі вони датовані одним днем - 25 квітня 2013-го. Згідно з умовами позик, Sunbarn Ltd могла отримати від колишнього спаринг-партнера Володимира Путіна по дзюдо 185 млн доларів на 10 років під 2% річних. Однак, інших документів на цей рахунок у базі немає, тому невідомо, чи були виконані ці угоди.

Журналісти з'ясували, що процвітання офшорів, пов'язаних з Сергієм Ролдугіним, допомогли і структури, близькі Сулейману Керімову.

У результаті тільки двох складних операцій офшори Ролдугіна отримали права вимоги на 4 млрд рублів і 200 млн доларів відповідно, заплативши за це всього два долара.

Читайте також: Офшорний скандал. Повний список фігурантів, серед яких троє українців, включаючи президента

"У 2007 році офшор Tokido Holdings надав в борг 4 млрд рублів ВАТ "Національні телекомунікації" (НТК), найбільшому російському операторові кабельного ТБ та інтернету. У той час НТК, відповідно до їх річного звіту, контролювалася групою компаній "Нафта" Сулеймана Керімова. У 2008 році акції НТК були продані Національної Медіа Групи, що належить банку Росія. Однак борг перед Tokido Holdings на той момент ще не був погашений", - говориться в розслідуванні.

У результаті 20 вересня 2010 року були здійснені дві угоди: спочатку Tokido Holdings за договором цесії передала право вимоги 4 млрд рублів c НТК іншому офшору — Desmin Holdings; а Desmin в той же день всього за 1 долар передав це право Sandalwood Continental, компанії пов'язаної з Сергієм Ролдугіним.

У 2011-2012 роках НТК купила державна компанія "Ростелеком". І саме вона в підсумку розрахувалася зі старими боргами, заплативши 4 млрд рублів.

Ще одним не менш важливим джерелом фінансування офшорної групи Ролдугіна були кредити від кіпрського RCB Bank, який контролювався державним ВТБ.

"Документи говорять про те, що для Sandalwood Continental у 2010-2012-му була відкрита кредитна лінія на як мінімум 650 млн доларів. Це означає, що офшор міг у будь-який момент використовувати RCB Bank як величезний грошовий мішок, звідки в необхідний час можна було діставати кошти на фінансування різних проектів", - повідомили журналісти.

Деякі кредитні угоди склали так, що навіть у юристів MF виникали питання про те, чи поверне банк свої гроші. Співробітники MF насторожено ставилися до того, чи потрібно підписувати такі договори, в яких чітко не прописані цілі кредиту та порядок погашення.

У свою чергу, представник RCB Bank заявив, що слід всім вимогам законодавства, тому припущення, що RCB Bank — так званий "гаманець" для високопоставлених російських чиновників, не має під собою жодних підстав і не відповідає поточному стану справ".

Частина коштів, які акумулювалися в офшорах, вкладалися в Росію. Ці инфестиции умовно можна розділити на дві групи — "для відпочинку" і для придбання стратегічних активів.

У 2011 році пов'язана з Ролдугіним компанія Sandalwood Continental видала близько 200 млн рублів двома позиками російській фірмі Озон на таких умовах: один з позик був на 10 років, інший — на 20, і обидва під 1% річних.

"У наступному році 2012-му, Озон став власником великої ділянки землі в Приозерському районі Ленінградської області. На цій ділянці розташований гірськолижний курорт Ігора. У минулому році агентство Reuters повідомило, що нібито в цьому місці в лютому 2013-го відбулося весілля дочки президента", - пояснили журналісти.

І це лише одна з подібних махінацій у сфері відпочинку.

Автори розслідування стверджують, що офшорні компанії, пов'язані з Сергієм Ролдугіним, контролювали частки у найбільших підприємствах країни у найрізноманітніших сферах економіки — від виробництва вантажівок до продажу ТБ-реклами.

Наприклад, "Відео Інтернешнл" (Vi) — найбільший продавець телевізійної реклами в Росії. До створення компанії мав відношення колишній міністр у справах преси та радник президента Михайло Лесин, який нещодавно помер у США.

У 2010 році ЗМІ повідомили, що Vi перейшла під контроль структур, пов'язаних з банком Росія.

"Цьому придбанню передували законодавчі ініціативи, які могли значно вплинути на ринкову вартість компанії. У той час Vi контролювала 70% рекламного ринку, але потім були прийняті поправки до закону Про рекламу, обмежили частку одного селлера до 35%. І ось на поганих новинах, що зазвичай призводить до істотного зниження вартості активу, стало відомо, що компанію придбали структури банку Росія. Але серед цих структур були і офшори, що належали Сергію Ролдугіну", - кажуть журналісти.

Після того, як у Vi з'явилися нові власники, дохід компанії, незважаючи на законодавчі обмеження, не зменшився — просто замість прямих договорів з каналами стали укладатися консультаційні угоди.

За даними Росстату, 20% Vi належить кіпрській компанії Med Media Network. В базі даних MF є рішення єдиного акціонера Med Media Network від 15 грудня 2010 року про придбання 12,5% акцій Vi за 20 млн доларів. Цим єдиним акціонером Med Media Network був офшор IMO, бенефіціаром якого — Сергій Ролдугін.

Коли IMO відкривала рахунок у швейцарському Газпромбанку, Med Media Network була вказана як єдина "дочка" компанії. А, у заяві про відкриття рахунку було написано, що Med Media Network повинна виплатити майже 270 млн рублів дивідендів своєї материнської структури.

Журналісти також з'ясували деталі причетності Ролдугіна до КАМАЗу.

Протягом багатьох років великим пакетом акцій в Камазі володіла кіпрська компанія Avtoinvest Ltd, яка належала Трійці Діалог. У 2008 році структурам Трійки вдалося довести свою частку в найбільшому виробнику вантажівок в Росії до майже 51%.

Читайте також: Скандальне розслідування про Roshen і українському президентові – повний текст

З 2007 року "Трійка" передала всі права щодо управління своєю компанією Avtoinvest Ltd офшору Avto Holdings Ltd. За угодою, Avto Holdings отримувала право брати участь у зборах акціонерів Avtoinvest, призначати та звільняти директора і забирати 95% дивідендів. І 15% цього невідомого офшору належали віолончелісту Сергію Ролдугіну через його компанію Sonnette Overseas.

"Більше того, у Avto Holdings був десятирічний опціон на покупку 100% Avtoinvest: офшор, співвласником якого був Сергій Ролдугін, мав право лише за 100 тис. доларів отримати контроль над одним з найбільших акціонерів КАМАЗа", - додають журналісти.

Детальніше про офшорний скандал читайте у спецтемі НВ.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: