Розбили тільки лампу. Як НАТО переїжджало до штаб-квартири площею чверть мільйона квадратних метрів

28 березня 2019, 21:14

“Зелені” технології, посилена кібербезпека і надсучасне обладнання. Журналіст Радіо НВ Богдан Амосов побував у новій штаб-квартирі НАТО, яка працює вже майже рік. Її зводили сім років і витратили на будівництво 1,2 мільярда євро.

Публікуємо інтерв'ю з директором Проектного бюро і Перехідного офісу штаб-квартири НАТО Богданом Лазароє.

— Чому в НАТО вирішили переїхати в цю штаб-квартиру і чим Альянс не влаштовувала попередня будівля?

Відео дня

— Попередня будівля влаштовувала, але ми просто “з неї виросли”. НАТО переїхало до Брюсселя у 1967 році - після того, як з'їхало з Парижа. Це вже фактично була четверта штаб-квартира НАТО. До цього дві штаб-квартири розташовувалися в Парижі, і одна короткий період була в Лондоні. Стара будівля була зведена спеціально для НАТО як тимчасове розміщення. Але НАТО планувало побудувати постійну штаб-квартиру.

У 1968 році було вирішено не будувати постійну штаб-квартиру. Зараз Альянс збільшився до 29 союзників, тож нам потрібна більша будівля. Близько 20% офісу в старій штаб-квартирі були розміщені у тимчасових будівлях. Фактично це були фанерні конструкції.

Тож постало питання безпеки, а також кібербезпеки. Альянс вирішив 1999 року побудувати нову штаб-квартиру - так само в Брюсселі. Саме будівництво почалося в жовтні 2010 року, а переїзд відбувався в період з березня по червень 2018-го.

— Чому так довго?

— Це доволі масштабний процес. Це фактично 42 гектари будівель: головна будівля, в якій ми зараз перебуваємо, площею 254 тисячі квадратних метрів (це майже половина Пентагона, вона дуже велика). Також сама будівля доволі складна, всередині задіяно багато технологій. Як ви, мабуть, здогадуєтеся, складна система безпеки.

Система управління будівлею дуже об'ємна, вона має майже 60 тисяч сенсорів, а сам офіс налічує 4200 людей. Тож потрібен був час, аби збудувати будівлю такого розміру. Саму будівлю звести легко, а от впровадити технології складніше.

— Можете навести приклади, що впроваджено в галузі безпеки чи кібербезпеки? Я не питаю про секрети, але, можливо, ви можете виділити щось особливе?

— Кібербезпека - це, звісно, сьогодні виклик для кожного, враховуючи події, які ми бачимо по всьому світі. Ми сконцентрувалися на цьому питанні: ми мали запевнитися, що всі наші мережі і системи, які в них працюють, більш ніж безпечні, захищені та продубльовані. Наприклад, деякі функції дублюються - ми маємо міцний кіберзахист як всередині, так і ззовні, і він посилюється.

Bogdan Lazaroae via Facebook
Фото: Bogdan Lazaroae via Facebook

Також ми маємо пристосовуватися до змін навколишнього середовища: ось чому, поки будували конструкції, ми мали зробити прилади, - аби бути впевненими, що можемо відповідати на зміни в середовищі і захищати його.

— Йдеться про “зелені” технології?

— Це дуже екобезпечна споруда, вона зведена на місці колишньої бельгійської авіабази, тож уже навіть під час знесення її решток ми вдавалися до екологічно безпечних рішень. Наприклад, злітно-посадкові смуги, які були на цьому місці, були засипані гравієм.

Ми збираємо дощову воду (а в Бельгії багато дощить) і використовуємо її у вбиральнях. 90% води там - це дощова вода, а не вода з міського водопроводу. Ми використовуємо її для догляду за ландшафтом, ми зберігаємо тепло, яке виділяють два сервери, і використовуємо його для підігріву басейну.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Аби підігрівати іншу воду, ми використовуємо сонячну енергію. Ми використовуємо геотермальну енергію: у нас є колодязі, що заглиблюються на 140 метрів і обмінюються теплом із землею, тому що ми підігріваємо і охолоджуємо будівлю гарячою і холодною водою, в залежності від сезону.

Увесь переїзд зайняв фактично 12 тижнів

А також - серед багатьох інших способів - ми використовуємо те, що називається “виробництво холоду”: ми виробляємо енергію, і коли ми виробляємо енергію, то забираємо в процесі тепло і використовуємо його для підігріву будівлі. Скло може зменшувати вплив інфрачервоного світла, що потрапляє в будівлю.

Є датчики руху, які вмикають світло і вимикають його, коли ви покидаєте кімнату, наприклад. Тож ми економимо енергію. Усі високі технології мають низьке споживання електрики. “Зелений” принцип будівлі продумувався з самого початку.

Ми на радіо, і ви не можете це побачити, але більшість території не мощені покриттям. Замість мощення використовується спеціальний газон, що дозволяє воді проходити крізь ґрунт і брати участь у природному коловороті.

— Як проходив процес переїзду з однієї штаб-квартири в іншу? Чи не перешкодило це роботі офісу Альянсу?

— Ні, не перешкодило. Увесь переїзд зайняв фактично 12 тижнів. Ми завершили на день раніше, ніж планували. Ми переселили 4200 людей, ми перевезли 29 національних представництв, що доволі незвично - тепер всі вони під цим дахом. Все пройшло без інцидентів, хіба що лампу одну розбили.

І за весь цей час одна з вимог, які ми могли забезпечити - це було безперервне продовження роботи НАТО, навіть за умови виникнення кризової ситуації. За цей час ми мали два саміти міністрів оборони; також виникла кризова ситуація, коли Північноатлантична рада мала зібратися у вихідні.

Bogdan Lazaroae via Facebook
Фото: Bogdan Lazaroae via Facebook

І ми могли залишати Альянс в робочому стані, без жодних проблем, навіть при тому, що майже три місяці ми перебували одночасно в двох різних будівлях. І відразу, як ми завершили переїзд (це було 13 червня), вже 11-12 липня у нас був саміт НАТО в цій будівлі. Тож я би сказав, це було складно, але все пройшло доволі успішно.

— Попередня штаб-квартира досі працює? Чи що там зараз?

— Зараз стара будівля у процесі виведення з експлуатації, тож ми маємо її звільнити від меблів, устаткування і всього, що там всередині, і наступного року вона буде повернена Бельгії. Там і досі залишаються місії наших партнерів, - наприклад місія України в НАТО. Вона там буде залишатися, поки ми не завершимо ремонт в окремій будівлі, в яку ми її переселимо.

— Ці 4200 людей, що працюють у штаб-квартирі, чим вони займаються?

— Вони працюють над досягненням консенсусу під час ухвалення рішень НАТО. Вони працюють над забезпеченням безпеки Альянсу - 906 мільйонів людей, що живуть у 29 країнах. Що вони роблять? Штаб-квартира НАТО - єдина будівля, яка вміщує під одним дахом 29 представництв, тож більшість персоналу - це представники національних делегацій у НАТО.

Є 5 агентств НАТО, а також два відділи персоналу. Функції ракетного захисту розподілені: відділ захисту, високих технологій, а також усе інше. Роль штаб-квартири - дозволити вести процес консультацій; протягом року в нас проходить близько п’яти тисяч офіційних зустрічей.

Показати ще новини
Радіо NV
X