«Нейтральності не існує». МОК може допустити росіян та білорусів до Олімпіади 2024 як азіатів, спровокувавши бойкот

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі (Фото:REUTERS/Benoit Tessier)
Хоча на тлі вторгнення в Україну російські та білоруські спортсмени не можуть відбиратись на літню Олімпіаду 2024 у Європі, Міжнародний олімпійський комітет, схоже, знайшов для них обхідний шлях.
Майданчиком для цього стала Азія, Олімпійський комітет якої дозволив російським та білоруським спортсменам брати участь у змаганнях під її егідою за умови виступів під нейтральним прапором. Це може дати їм можливість все-таки потрапити на Олімпіаду 2024 в Парижі.
Україна виступає проти такої лазівки, а президент Національного олімпійського комітету (НОК) України Вадим Гутцайт не виключив, що Україна бойкотуватиме Олімпіаду, якщо до неї допустять російських і білоруських спортсменів.
NV розповідає, як ставляться до «нейтральності» білорусів та росіян спортсмени, політики та олімпійські функціонери.
МОК у пошуку «нейтральності»
У липні 2022-го колишній віцепрезидент і чинний представник Міжнародного олімпійського комітету Крейг Ріді заявляв, що участь Росії у літніх Олімпійських іграх в Парижі малоймовірна, бо кваліфікація на Олімпіаду розпочинається за два роки до її початку, а спортивні федерації дотримуються рекомендацій МОК не допускати росіян та білорусів до участі у змаганнях.
Виключенням став бокс, Міжнародну асоціацію якого (IBA) очолює скандально відомий росіянин Умар Кремльов, що активно виступав на підтримку президента РФ Володимира Путіна. У жовтні IBA дозволила російським та білоруським боксерам виступати під прапорами та з гімнами своїх країн, заявивши, що політика не повинна впливати на спорт, а всі атлети мають бути в рівних умовах.
Проросійська позиція IBA настільки відверта, що навіть МОК пригрозив виключенням боксу з програми Олімпіади 2024 у разі підписання нового спонсорського контракту з Газпромом.
Однак на початку грудня президент МОК Томас Бах процитував на пресконференції слова президента Франції Еммануеля Макрона, заявивши, що, на його думку, в Олімпіаді 2024 у Парижі мають право брати участь «представники всіх країн, в тому числі тих, які перебувають у стані війни». Бах сказав, що спортсменів «не можна карати за дії їхніх урядів», якщо вони їх не підтримують.
Того ж місяця виконувач обов’язків президента Олімпійської ради Азії Рандхір Сінгх заявив, що рада готова сприяти участі російських та білоруських спортсменів у змаганнях під її егідою. Натомість Олімпійські комітети Європи залишили в силі відсторонення росіян від Європейських ігор 2023.
25 січня МОК дозволив участь в Олімпіаді російським та білоруським спортсменам як «нейтральним атлетам», які жодним чином не представлятимуть свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні. В Олімпіаді заборонили брати участь активним прихильникам війни Росії проти України та порушникам антидопінгових правил.

За день до цього президент України Володимир Зеленський під час переговорів з Макроном заявляв, що російським спортсменам не місце на олімпіаді в Парижі.
Україна обурена та обіцяє бойкот
26 січня міністр молоді та спорту України, президент Національного олімпійського комітету (НОК) України Вадим Гутцайт заявив, що Україна та деякі держави-партнери виступали на консультаціях проти допуску росіян та білорусів до Олімпіади до завершення агресії РФ.
«Для всієї української спортивної спільноти — це принципове питання. У цьому нас підтримує і президент нашої держави, і все суспільство», — наголосив Гутцайт.
За його словами, частина міжнародних федерацій обурилася намаганням МОК просувати повернення росіян і білорусів. Їх лідери ігнорували запрошення на Олімпійський саміт і заявили про свою позицію на відповідних консультаціях МОК.
«Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях… Якщо ж нас не почують, я не виключаю можливості, що ми будемо бойкотувати й відмовимось від участі в Олімпіаді», — резюмував Гутцайт.
Наступного дня Зеленський запросив президента МОК Баха у зруйнований російськими окупантами Бахмут, «щоб він на власні очі побачив, що нейтральності не існує». Президент заявив, що Україна розпочинає «марафон чесності, який буде спрямований на те, щоб очистити керівництво міжнародних олімпійських структур від лицемірства та будь-яких намагань витягнути у світовий спорт представників держави-терориста». Він наголосив, що «будь-який „нейтральний“ прапор російських спортсменів заплямований кров’ю», а говорити про участь Росії в Олімпіаді можна тільки після того, як вона зупинить свою агресію і терор.
Зеленський також звернувся з листом до президентів провідних міжнародних спортивних федерацій.
«Заклик простий і справедливий: визначитися щодо рішення Міжнародного олімпійського комітету, який, на жаль, хоче відкрити спорт для пропагандистського впливу держави-терориста», — сказав президент.
Він висловив переконання, що якщо російські спортсмени з’являться на міжнародних змаганнях, то лише питання часу, коли вони почнуть виправдовувати агресію Росії та використовувати символіку терору.
Ще одного листа про неприйнятність допуску росіян та білорусів до Олімпіади президент України написав французькому колезі Еммануелю Макрону.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, коментуючи рішення МОК, заявив, що спорту поза політикою не існує — «спорт її просуває».
«МОК пропонує світу промоцію насильства, масових вбивств, руйнувань. І тому наполягає, що російські спортсмени повинні брати участь у змаганнях як безумовні „посли смерті“», — сказав він.
МОК відкинув критику України, назвавши її «наклепницькими заявами», які «не можуть бути основою для конструктивного діалогу».
А очільник комітету Бах заявив, що бойкот є порушенням Олімпійської хартії, яка зобов’язує всі НОКи «брати участь в Олімпіадах, делегуючи спортсменів».
4 лютого голова МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що з минулого року росіяни вбили 231 українського спортсмена та тренера, та закликав МОК «припинити спроби приховати російські злочини під білими прапорами».
Українські спортсмени проти росіян і білорусів на Олімпіаді
Проти участі росіян та білорусів в Олімпіаді в Парижі виступила низка українських спортсменів.
Ексчемпіон світу з боксу в надважкій вазі Володимир Кличко нагадав, що Бах як голова МОК представляє цінності толерантності та миру, а росіяни зараз є «олімпійськими чемпіонами зі злочинів проти мирного населення».
"…У них золота медаль за депортацію дітей і зґвалтування жінок. Ви не можете помістити на ці злочини свою олімпійську емблему, тому що станете співучасником цієї огидної війни", — сказав він.
Легендарний футболіст та екснаставник збірної України Андрій Шевченко заявив: «Немає ніякого спорту поза політикою. І якщо спортсмени з Росії чи Білорусі виходять на арену з прапорами чи без них, для всього світу це послання від Олімпійського комітету однозначне — війна завершена, можна все пробачити і все забути».
Він закликав МОК не допускати російських та білоруських спортсменів до змагань, поки війна в Україні не закінчена, і рішуче засудити російську агресію.
Не дозволяти росіянам участі в Олімпіаді закликала третя ракетка світу та бронзова призерка літніх Олімпійських ігор 2020 Еліна Світоліна.
«Олімпійські ігри є найбільшою платформою для залучення та різноманітності у спорті, яка привертає увагу світу. Пам’ятаючи про це, ми повинні забороняти участь російських і білоруських спортсменів, посилаючи рішуче повідомлення всьому світу, що ми єдині в санкціях, запроваджених проти Росії та Білорусі, і що є наслідки за огидні дії їхніх урядів; їхнє життя не може тривати як нормальне», — написала вона на своїй сторінці у Facebook.
Вона нагадала про загибель у бою українського легкоатлета Володимира Андрощука, який більше ніколи не реалізує свій потенціал на Олімпіаді, і запитала, чому натомість білоруси та росіяни повинні мати таку можливість.
Український фристайліст, чемпіон Ігор 2018 Олександр Абраменко теж закликав не допускати до Олімпіади спортсменів з РФ та Білорусі.
«Як можна навіть уявити ці спільні змагання під олімпійським прапором, який виражає ідею об'єднання всіх мирних держав на змаганнях, коли триває загибель українських спортсменів, які захищають Україну, та відбувається знищення спортивної інфраструктури ракетами агресора», — написав він на своїй сторінці у Facebook.
Олімпійський чемпіон з греко-римської боротьби Жан Беленюк в коментарі Суспільному констатував, що представники МОК «наполегливо шукають рішення в будь-якому вигляді допустити росіян та білорусів на міжнародні змагання», на що має бути жорстка реакція від України. За його словами, менш популярні російські спортсмени іноді висловлювались проти війни, але більшість зберігала мовчання.
«Ми не бачимо жодних заяв від інших щодо війни. Не знаю подібного прикладу. Тобто це вже прояв того, як вони ставляться. Авжеж після простою в один рік, вони підпишуться під тим, що їм скажуть. Думаю, що буде погоджено з НОК Росії та найвищим керівництвом Кремля, яке формулювання буде стояти, щоб воно не сильно „різало слух“. Вони точно не будуть засуджувати дії Путіна в нашій країні», — переконаний Беленюк.
Він заявив, що засуджує заяви МОК та не розуміє, «як вони (російські та білоруські спортсмени — ред.) можуть виступати під нейтральним прапором, який в них заплямований кров’ю тисяч українців».
Міжнародна підтримка України
Низка європейських політиків та спортсменів підтримали позицію України.
Міністр спорту і туризму Польщі Каміль Бортничук заявив, що коаліція країн, які бойкотуватимуть Олімпіаду в Парижі в разі допущення РФ і Білорусі, може сягнути 40 країн.
За його словами, до коаліції можуть долучитися, зокрема, США, Велика Британія та Канада, і бойкот може зробити проведення змагань безглуздим.
«До закінчення варварської війни в Україні жоден російський чи білоруський спортсмен не повинен брати участь у жодних міжнародних змаганнях, включно з Олімпійськими іграми. Польський олімпійський комітет був, є і буде солідарним з Україною, українським народом і спортсменами. Наша позиція відповідає позиції Польщі та польської влади», — заявив голова НОК Польщі Анджей Красницький.
Представники країн Балтії та Польща оприлюднили спільну заяву, у якій закликали міжнародні спортивні органи залишити в силі дискваліфікацію спортсменів з Росії та Білорусі.
«Будь-які зусилля Міжнародного олімпійського комітету повернути назад російських та білоруських атлетів для того, щоб змагатися, навіть під нейтральним прапором, мають бути відхилені. Зусилля щодо повернення російських та білоруських атлетів до міжнародних спортивних змагань під завісою нейтральності легітимізують політичні рішення та поширюють пропаганду цих країн», — сказано в ній.
Голова НОК Латвії заявив, що ця країна розгляне можливість бойкоту Олімпіади, якщо на неї допустять росіян та білорусів.
Олімпійський комітет і Конфедерація спорту Норвегії опублікувала заяву, в якій сказано, що з лютого 2022 року позиція країни не змінилась — росіян та білорусів не повинні допустити до змагань.
Проти повернення росіян та білорусів до Олімпійських ігор виступили також лідери чоловічої та жіночої збірної Норвегії з біатлону.
«Це дивно. Час ще не настав. Я розумію, що вони [МОК] повинні підтримувати постійну дискусію для обговорення ситуації. Але якщо ви подивитеся на неї, то ніякої дискусії не буде. Не можна повертати когось тільки тому, що минув якийсь час. Я не бачу, щоб щось змінилося відтоді, як вони [росіяни та білоруси] були відсторонені. Мають відбутися зміни, перш ніж це можна буде обговорювати», — заявив п’ятиразовий олімпійський чемпіон Йоганнес Бьо NTB.
Його позицію поділяє Інгрід-Ланнмарк Тандреволл.
«Ми були здивовані, що так багато людей виступають за те, щоб Росія знову могла брати участь у змаганнях. А також тим, що МОК був за це. Це найбільше з усього дивує. Неочікувано, наскільки це рішення політизовано і як багато визначають гроші. Напевно, я була дуже наївною раніше, думаючи, що це не так», — сказала вона VG.
Голова Олімпійського комітету й Конфедерації спорту Данії Ганс Наторп розкритикував рішення МОК та не виключив, що низка європейських країн розглядатиме варіант бойкотувати наступні Олімпійські ігри, якщо до них будуть допущені Росія та Білорусь.
Міністерка культури та спорту Великої Британії Мішель Донелан заявила, що МОК «далекий від реальності війни, яку переживає український народ».
Чеський хокеїст Домінік Гашек заявив на своїй сторінці у Twitter, що МОК своїм підходом підтримує агресію Росії, що межує з криміналом.