Ріос Монтт: ультраправий диктатор Гватемали, що так і не поніс покарання за геноцид

3 квітня 2018, 15:01
535
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У 2013 Ріоса Монтта (на передньому плані) засудили до 80 років в'язниці, але вирок так і не був виконаний

1 квітня в столиці Гватемали на 92-му році життя помер Ріос Монтт - колишній диктатор, жертвами чисток якого на початку 1980-х стали тисячі людей.

НВ розповідає про його систему поглядів, що отримала назву "ріосмонттізм", захоплення влади диктатором і влаштований ним геноцид, а також про те, як після цього йому вдалося залишитися впливовим політиком і уникнути покарання.

Шлях до влади

Ріос Монтт народився 16 червня 1926 року в місті Уеуетенанго в Гватемалі в багатодітній сім'ї сільського торговця, що розорився. Він закінчив школу військової поліції і Військову академію, отримавши звання офіцера сухопутних військ. У березні - липні 1950 року проходив спецкурс в Школі Америк - спеціалізованому військово-навчальному закладі, яке утримував уряд США і який під час "холодної війни" готував кадри для антикомуністичних режимів. У 1954 році брав участь в організованому ЦРУ державному перевороті в Гватемалі, в результаті якого був повалений президент Хакобо Арбенса.

Після перевороту Ріос Монтт стрімко зробив кар'єру в армії. У 1968 році він став заступником начальника штабу, а в 1970 був призначений бригадним генералом і начальником штабу гватемальської армії.

У 1973 році він координував жорстке придушення аграрних протестів в Сансірісаї в департаменті Халапа.

Похорон Ріоса Монтта 1 квітня 2018 року/Фото: EPA

У 1974 році Ріос Монтт взяв участь у президентських виборах Гватемали, причому його кандидатуру висунув лівоцентристський Національний опозиційний фронт - коаліція християнських демократів, революційних демократів і соціал-демократів. Цей союз був викликаний взаємною зацікавленістю - ліві політики потребували харизматичного лідера, а Ріос Монтт - партійно-політичної бази. Крім того, він вороже ставився до представників традиційної військової та політичної еліти. Вибори він програв і до 1977 року служив військовим аташе в посольстві Мадрида. У своїй поразці Ріос Монтт звинуватив змову католицької церкви і меншості майя.

Ріос Монтт щотижня по неділях виступав з євангельськими телерадіопроповідями, він стверджував, що християнин повинен тримати Біблію в одній руці і автомат - в іншій

23 березня 1982 року за підтримки полковників Гордільо Мартінеса і Мальдонадо Схаада Ріос Монтт відсторонив від влади президента Ромео Лукаса Гарсію. З 10 червня 1982 року до 8 серпня 1983 року Ріос Монтт правив одноосібно.

Ріосмонттізм і геноцид

Президент Ріос Монтт проголосив "принцип бобу і кулі": якщо ти з нами, ми тебе нагодуємо, якщо ні, ми тебе вб'ємо. Військово-політичною опорою режиму Ріоса Монтта стали так звані Патрулі громадянської самооборони, чисельність яких становила близько мільйона осіб. "Патрулерос" активно брали участь в боях громадянської війни і репресіях і завдали ряд поразок партизанам. У перший же місяць правління Ріоса Монтта були "тимчасово припинені" конституційні гарантії в сільській місцевості і засновані суди, які могли засуджувати до смерті всіх, кого підозрювали в симпатії до партизанів.

Група протестувальників вимагає правосуддя для жертв геноциду перед гватемальським судом, 13 жовтня 2017 року/Фото: EPA

Найбільше постраждав від репресій корінний народ майя, оскільки багатьох з них підозрювали в симпатії до партизанського руху або участі в ньому. За різними даними, під час правління Ріоса Монтта загинуло від 75 тисяч до більш ніж 200 тисяч осіб.

За кілька років до захоплення влади - в 1978 році - Ріос Монтт змінив релігію, перейшовши з католицизму в протестантську Церкву слова, через те, що в латиноамериканському католицизмі 1970-х помітним впливом користувалася ліво-орієнтована теологія визволення. Ріос Монтт щотижня по неділях виступав з євангельськими телерадіопроповідями, він стверджував, що християнин повинен тримати Біблію в одній руці і автомат - в інший.

Ріос Монтт проголосив "принцип бобу і кулі": якщо ти з нами, ми тебе нагодуємо, якщо ні, ми тебе вб'ємо.

Політичний режим Ріоса Монтта - це ультраправий радикалізм. Він спирався на Гватемальське селянство і позиціонував себе як виразник його інтересів. Ріосмонттізм - це синтез авторитарного популізму, ультраправого антикомунізму і християнського фундаменталізму з особистою харизмою його засновника.

Хоча США підтримували Ріоса Монтта за антикомунізм, в адміністрації Рейгана вважали його недостатньо надійним. У підсумку в 1983 році Штати підтримали черговий переворот в Гватемалі, в результаті якого Ріос Монтт був зміщений. Однак і після цього Ріос Монтт зберіг значну популярність серед селянства, насамперед серед колишніх патрулерос і їх сімей.

Спроби повернутися до влади після повалення і уникнути покарання за геноцид

Після закінчення громадянської війни в Гватемалі Ріос Монтт спробував знову балотуватися на пост президента. проте в 1990 році його кандидатуру відхилив Конституційний суд.

У 1994 році Ріоса Монтта обрали в парламент Гватемали від створеної ним партії Гватемальський республіканський фронт (FRG).

У 2003 році Ріос Монтт знову спробував балотуватися на пост президента, а судові інстанції - заблокувати його висунення. Після цього колишній диктатор звернувся до своїх прихильників з FRG по радіо, і 24 липня 2003 року вони влаштували безлади на вулицях столиці Гватемали, подія отримала назву Чорний четвер.

У липні 2003 року прихильники Ріоса Монтта влаштували безлади на вулицях столиці Гватемали/Фото: EPA

Заворушення змусили владу допустити Ріоса Монтта до виборів, на яких він зайняв третє місце отримавши 19% голосів.

У 2008-2012 році Ріос Монтт був депутатом від FRG, а потім формально відійшов від справ. У 2012 році він втратив депутатську недоторканність, і його притягнули до суду за звинуваченням у геноциді про військові злочини. Ріос Монтт відмовився визнавати провину і заявив, що "ніколи не віддавав наказів про знищення цілих етнічних груп".

У 2013 році суд засудив Ріоса Монтта до 50 років ув'язнення за геноцид і ще до 30 років за злочини проти людяності. Однак вирок скасував Конституційний суд Гватемали.

У січні 2015 року судовий процес проти Ріоса Монтта відновили, але в листопаді 2016 року він був припинений у зв'язку з "недієздатністю" обвинуваченого.

НВ

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект