Рекордсмен всупереч. 50-річна сенатор, яка втратила ноги в Іраку, підкорює американську політику

14 квітня, 09:40
1411
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Екс-офіцер армії США, Теммі Дакворт здолала шлях у велику політику після важкого поранення

50-річна американка Теммі Дакворт, яка втратила обидві ноги на війні в Іраку, стала першим сенатором в історії США, яка народила дитину.

9 квітня у неї народилася дочка Мейлі Перл Боулсбі. Колишній військовий льотчик, Дакворт стала мамою вдруге: свою першу дівчинку, Абігейл, вона народила чотири роки тому, будучи членом Палати представників Конгресу США. Тепер сенатор-демократ входить в число всього лише десяти жінок, які народили дитину, займаючи виборну посаду в США.

НВ розповідає про жінку, чия унікальна історія облетіла американські та світові ЗМІ.

Гранична сила

Теммі Дакворт – перша американка з азіатським корінням, що стала членом Конгресу США. Однак її знаковому обранню до Палати представників у 2012 році передувала куди більш сумна першість.

Дакворт – перша американська жінка-військовий, якій довелося перенести подвійну ампутацію під час війни в Іраку (2003-2011). У листопаді 2004 року її вертоліт Sikorsky UH-60 Black Hawk – Дакворт була пілотом "чорного яструба" – підбили з ручного гранатомета поблизу іракської Фаллуджі. Лише завдяки оперативним діям колег-військових її зуміли довезти до госпіталю.

Дакворт була пілотом "чорного яструба". Її вертоліт збили в Іраку/Фото @tammyduckworthpersonal

35-річна жінка провела 10 днів у непритомному стані, проте зуміла оговтатися після важких травм: вона втратила обидві ноги, а роздроблену праву руку медики врятували дивом і довгий час вона практично не функціонувала. З тих пір Дакворт пересувається на протезах або в інвалідному візку.

Це була війна, з якою вона не погоджувалася внутрішньо "Той день, як і багато інших днів моєї служби, проілюстрував два найважливіших уроки, які армія піднесла мені, – написала Дакворт пізніше в журналі Politico. – Ніколи не кидати нікого – ні на полі бою, ні в нашій країні. І ніколи не наражати на небезпеку військового, не розуміючи, яка ціна".

Сімейне коріння

На іракську війну Теммі Дакворт привела швидше сімейна традиція, ніж переконання. Її бабуся працювала медсестрою під час Другої світової війни, а батько Френк Дакворт – колишній морський піхотинець, який пройшов В'єтнамську війну. Незабаром після її завершення він осів у Південно-Східній Азії, де зустрів свою майбутню дружину Ламаї Сомпорнпайрін. Їх донька Теммі, яка народилася в столиці Таїланду Бангкоку, до 8 років говорила лише тайською.

Дакворт залишається активною і на політичній сцені, і в приватному житті/Фото Tammy Duckworth via Facebook

У той час сім'я майбутнього сенатора Дакворт їздила по всьому регіону – вийшовши у відставку, її батько працював у структурах ООН. Тому Теммі закінчила школу в Гонолулу, ступінь бакалавра мистецтв отримала в Гавайському університеті в Маноа, а ступінь магістра мистецтв (у 1992 році) – вже в університеті Джорджа Вашингтона у США.

Ще під час навчання вона долучилася до Корпусу підготовки офіцерів запасу армії США і в тому ж 1992 році отримала звання офіцера. Стати пілотом вертольота Дакворт вирішила тому, що в американській армії це була одна з небагатьох бойових спеціальностей, доступна жінкам.

На війну в Іраку Дакворт вирушила в 2004 році. "Це була війна, з якою вона не погоджувалася внутрішньо, однак взяла на себе відповідальність, щоб поїхати туди і битися, – пише BBC. – Їй не було необхідності їхати в Ірак. Вона вже не керувала свої колишнім підрозділом, коли їх призвали, однак попросила взяти і її теж".

Політик-боєць

Важке поранення в Іраку стало відправною точкою політичної кар'єри Дакворт. Повернувшись у США, вона стала помітним активістом руху на підтримку американських ветеранів.

Уже в 2006-му, через два роки після того як її вертоліт збили в Іраку, Дакворт балотувалася в Палату представників США. Свою першу кампанію вона програла і кілька років після цього займалася програмами реабілітації колишніх військових – спочатку на чолі департаменту у справах ветеранів штату Іллінойс, а пізніше, на запрошення Барака Обами, на посаді помічника міністра у справах ветеранів США.

При Обамі Дакворт була помічником міністра у справах ветеранів США/Фото EPA

У 2012 році Дакворт знову штурмувала велику політику, цього разу успішно. Вона була обрана до Палати представників США від Демократичної партії і стала першою в історії жінкою з інвалідністю, обраною в американський Конгрес.

Через чотири роки Дакворт зуміла пробитися і в Сенат: на виборах у листопаді 2016 року вона перемогла республіканця Марка Керка, після чого обидва сенаторські місця від Іллінойсу зайняли демократи.

Сенатор, критик Трампа і супермама

Дакворт – одна з найжорсткіших і безкомпромісних політиків у Конгресі США, відзначає CNN.

Так, після обрання Дональда Трампа на пост президента США Дакворт стала одним з головних його опонентів у Сенаті, перш за все щодо питань міграції та військової сфери.

Наприклад, на тлі недавнього протистояння навколо федерального бюджету США Трамп звинуватив демократів у тому, що вони "тримають в заручниках наших військових через своє бажання отримати безконтрольну нелегальну міграцію".

У відповідь Дакворт нагадала Трампу, що сам він із завидною постійністю ухилявся від служби в армії під час В'єтнамської війни, посилаючись на шпору в п'яті.

Дакворт стала першим сенатором в історії США, які народили дитину/Фото Tammy Duckworth via Facebook

Ще одне поле політичної боротьби Дакворт – права жінок і матерів у США: вона є автором декількох законопроектів на їх захист.

Двоє дітей Дакворт далися їй непросто – кожна з дочок 50-річної жінки-політика з'явилася на світ після серії спочатку безуспішних спроб екстракорпорального запліднення. Зараз сенатор взяла 12-тижневу відпустку по догляду за дитиною, проте проведе її у Вашингтоні, щоб за необхідності брати участь в голосуваннях, повідомляє СNN з посиланням на власні джерела.

"Як би не було складно нести вантаж материнства і бути сенатором одночасно, я не єдина в світі мати, яка працює, а мої діти надихають мене на те, щоб працювати більше і захищати інтереси трудящих сімей", - зазначила Дакворт.