16 жовтня 2018, вівторок

Рада польського Любліна дала дозвіл на встановлення пам’ятника українцю

0 коментувати
Головна площа Любліна (ілюстративне фото)
Фото: Ula K / Flickr

Головна площа Любліна (ілюстративне фото)

Міськрада Любліна (Польща) одноголосно підтримала рішення про встановлення в місті пам’ятнику українському священику Омелянові Ковчу, якого ще називають парохом (отцем, ред.) концтабору Майданек.

Відповідну резолюцію підготував Департамент архітектури і будівництва міста Люблін.

Про це 22 лютого повідомляє Центр дослідження визвольного руху.

Один з авторів ініціативи Іван Васюник відзначив: "Сьогоднішнє рішення Ради міста є важливим символічним жестом, значення якого виходить далеко поза межі Любліна...".

Авторами проекту стали: скульптор Олександр Дяченко та архітектор Марта Дяченко, виконавчий секретар комітету з питань будівництва пам’ятника Орест Чебеняк.

Окрім авторів, у засіданні муніципалітету взяли участь: генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк та отець-митрат УГКЦ в Любліні Стефан Батрух.

"Рішення Ради демонструє, що навіть у складних ситуаціях взаємних стосунків можна знайти порозуміння, а особа блаженного Омеляна Ковча є для цього добрим символом", -  зазначив отець-митрат Стефан Батрух.

Постать Омеляна Ковча увійшла в істрію польського міста. Він був українським греко-католицьким священиком, що загинув в 1944 році у концтаборі Майданек у віці 60 років. Священник до останнього дня життя сповідав і причащав в'язнів концтабору, аж 1944 року важко захворів. Проблеми зі шлунком не вдалося приховати від табірної поліції.

"Перебуваючи у нацистському концтаборі Майданек о. Омелян Ковч зберіг дух самопожертви, щоденно провадячи священниче служіння для ув’язнених", - йдеться в тексті резолюції.

Кошти на пам'ятник планують зібрати завдяки благочинникам.

У дозволі на будівництво пам’ятника, визначено не лише місце розташування, але й скульптурне та архітектурне вирішення. Зокрема на постаменті будуть слова отця Омеляна з його листа з Майданека від 1944 року: "Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латиші та естонці. Я єдиний священник серед них. Я навіть не можу собі уявити, як вони будуть тут без мене. Тут я бачу Бога, який є однаковим для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей..."

Вислів священика викарбують трьома мовами: українською, польською, на івриті.

На тлі напружених стосунків у політичному полі, Україна та Польща продовжують переговори про розшук та ексгумацію тіл загиблих та пошук історичних пам’яток.

За даними керівника українського Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, у Польщі впродовж 2014-2017 років відбулося 15 актів вандалізму на українських місцях пам‘яті, в тому числі - на могилах. Разом з тим в Україні ж протягом минулого року сталося чотири акти плюндрування польських пам‘ятників. 

Так одним з останніх став інцидент у Яворові Львівської області.

Лекції Нового Времени повертаються!

Ми зібрали відомих економістів і бізнесменів, впливових істориків і мислителів, та задали їм одне питання: «Що чекає країну?»

Переглянути розклад
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: