Пророк сучасної Польщі. Чим прославився режисер Анждей Вайда

1 коментувати
Кінематографічна кар'єра Вайди розвивалася понад півстоліття

Кінематографічна кар'єра Вайди розвивалася понад півстоліття

У Варшаві 9 жовтня на 91-му році життя помер видатний польський режисер Анджей Вайда

Кінематографічна кар'єра лауреата багатьох премій розвивалася протягом половини сторіччя з моменту, коли він, син розстріляного радянськими спецслужбами польського офіцера, закінчив Лодзинскую кіноакадемію. Історія Польщі стала одним з основних сюжетів творчості Вайди.

Під час Другої світової війни майбутній режисер приніс присягу Армії Крайової, яка воювала проти червоноармійців. Надалі військова і політична тематика стала основною багатьох фільмів Вайди.

Широке визнання прийшло до режисера після стрічки Канал (1957), що оповідає про боротьбу жменьки польських бійців під час Варшавського повстання у роки війни. Фільм був показаний, серед іншого, і в Радянському Союзі в рамках Міжнародного фестивалю молоді в Москві.

Тема боротьби також стала сюжетом для більш пізніх фільмів Вайди, таких як Попіл і алмаз (1958), Пейзаж після битви (1970), Катинь (2007).

Суспільний резонанс в комуністичній Польщі та за її межами викликали картини на політичну тематику. Деякі з них явно або приховано виявилися злободенними, такі як Людина з мармуру (1977), Без наркозу (1978), Людина із заліза (1981), Дантон (1983).

У 1981-му Вайда удостоївся Золотої гілки " Каннського кінофестивалю.

Крім історичних сюжетів Вайда використовував і літературні. Помітне місце в доробку польського кінематографіста займають екранізації творів: Сибірська леді Макбет (Микола Лєсков), Біси (Федір Достоєвський), Пан Тадеуш (Адам Міцкевич). За сюжетом літературних творів він зняв фільми Настасья (за романом Достоєвського Ідіот), а також Пілат та інші (за булгаковського Майстер і Маргарита).

У посткомуністичній Польщі Вайда займався політикою. Зокрема був сенатором Сейму і радником президента з питань культури.

У 1994-му, отримавши кінематографічну премію Кіото, режисер пожертвував її на заснування музею японського мистецтва у Кракові. Проект створив безкоштовно японський архітектор Арата Ісодзакі.

У 2000 році Вайда отримав премію Оскар.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: