Президента Молдови тричі усували, щоб підписати закон про боротьбу з роспропагандою і призначити міністрів

10 січня 2018, 19:36
758
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Спроби Додона блокувати рішення парламенту та уряду Молдови виявилися безрезультатними

10 січня виконуючий обов'язки президента Молдови Андріан Канду підписав закон про боротьбу з російською пропагандою і призначив нових членів уряду.

І те, й інше було здійснено без урахування думки президента країни Ігоря Додона, якого Конституційний суд тимчасово відсторонив від посади. НВ розповідає, як і чому так вийшло.

Проросійська позиція Додона і його конфлікти з парламентом і урядом

Ігор Додон – голова молдавської Партії соціалістів – відомий своєю проросійською позицією. Він був обраний на президентську посаду в листопаді 2016 року і після цього неодноразово вступав у конфлікт з урядом і парламентом.

Додон виступає проти вступу Молдови в НАТО і за скасування угоди про асоціацію з ЄС. Він також підписав указ про проведення у вересні 2017 року референдуму щодо розширення повноважень президента Молдови, але його анулював Конституційний суд країни.

А в жовтні 2017 року Конституційний суд Молдови ухвалив, що замість Додона можна призначити тимчасово виконуючого обов'язки глави держави через відмову президента призначати повторно висунутого прем'єром кандидата на посаду міністра оборони. У заяві суду такий крок Додона названий порушенням Конституції. Суд постановив, що за перестановки в уряді відповідає уряд, і рішення самостійно приймає Кабмін. Затвердження ж президентом кандидата на посаду міністра – лише "формальність", і у глави держави немає права накладати вето на кандидатів.

У підсумку відповідні повноваження були надані спікерові парламенту Андріану Канду, який і підписав замість Додона указ про призначення на посаду міністра оборони 32-річного фінансиста Еуджена Стурзу.

Спікер парламенту Андріану Канду

Сам Додон звинуватив Конституційний суд у порушенні Конституції, а уряд і парламентську більшість у тому, що вони "зробили ще один крок до остаточної узурпації державної влади".

Нова відмова призначати міністрів і нове відсторонення

Попри невдалу спробу заблокувати призначення міністра оборони, 28 грудня 2017 року Додон повторно відхилив кандидатури на посади двох віце-прем'єрів і п'яти міністрів, запропоновані урядом. Він заявив, що не збирається "поступатися в цій ситуації".

Після цього депутати Демократичної партії Молдови Сергій Сирбу і Корнеліу Падневич від імені парламентської юридичної комісії вдруге звернулися до Конституційного суду з проханням тимчасово відсторонити Додона через інституційну кризу.

2 січня Конституційний суд вдруге прийняв рішення про припинення повноважень Додона. Сам президент Молдови заявив, що це рішення прийняте "на межі законності і за межами здорового глузду" і є частиною гри правлячого режиму демократів.

Додон також висловив думку, що КС під час ухваленн рішення грубо порушив законну процедуру – тимчасове призупинення повноважень президента було затверджене у відповідь на прохання депутатів правлячої коаліції, а не через відповідне рішення парламенту або відповідну урядову постанову.

"Таким чином, влада вибрала найпростіший і небезпечний шлях, який можна назвати принизливим навіть для самих висунутих міністрів", – сказав він.

За словами президента Молдови, влада скомпрометувала себе в очах громадян країни, що серйозно знизить її позиції під час чергових виборів у 2018 році.

"Що ж до моєї позиції, то я прийняв рішення не поступатися. Це краще, ніж потім роками пояснювати, чому був призначений на посаду той чи інший склад міністрів, які скомпрометували себе", – підкреслив Додон.

Відмова підписати закон про боротьбу з роспропагандою

5 січня за запитом депутата від Демократичної партії Сергія Сирбу Конституційний суд відсторонив Додона з посади втретє.

Це сталося через повторну відмову Додона оприлюднити прийнятий парламентом закон про боротьбу з російською пропагандою.

Закон про телебачення і радіо було ухвалено парламентом Молдови 7 грудня 2017 року. Він передбачає заборону на ретрансляцію в Молдові інформаційних, інформаційно-аналітичних, політичних і військових передач з країн, які не ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення. Під дію закону підпадають програми російських каналів, які ретранслюють у Молдові.

Конституційний суд ухвалив, що тимчасове відсторонення Додона необхідне для деблокування процесу набуття чинності законодавчих актів.

Суд підтвердив, що президент має право лише один раз відмовитися від оприлюднення прийнятих парламентом законів. Якщо парламент голосує повторно, то глава держави зобов'язаний оприлюднити закон. Відповідно, відмовившись підписати закон, президент Додон свідомо відмовився від виконання своїх конституційних обов'язків.

Після рішення суду Додон пішов у відпустку і провів різдвяні канікули разом із сім'єю на одному з гірськолижних курортів Австрії.

Андріан Канду замість Додона

10 січня закон про боротьбу з російською пропагандою підписав виконуючий обов'язки президента Молдови Андріан Канду. Закон повинен набути чинності після опублікування в Офіційному моніторі.

Канду також призначив нових членів уряду, яких відмовлявся затвердити Додон.

У відповідь Додон заявив, що призначені в.о. Канду міністри не володіють необхідною легітимністю і опозиція уряду має право закликати сотні тисяч громадян до припинення конституційних порушень і беззаконня.

"Що більш антисоціальною та антидержавною є ваша нинішня поведінка, то болючішим буде удар у відповідь. Моліться, щоб отримати цей удар на парламентських виборах, а не до цього", – написав Додон на своїй сторінці у Facebook.

Він додав, що наразі, коли до парламентських виборів залишилося всього кілька місяців, необхідно уникати емоцій і бажання покарати уряд за всяку ціну.

НВ