"Правди! Путіна!": Як мітингує Кемерово

27 березня 2018, 15:30
1650
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Біля будівлі обладміністрації в центрі міста зібралися кілька тисяч осіб

У російському Кемерово, де в результаті пожежі в торговому центрі Зимняя вишня загинули як мінімум 64 особи, сьогодні проходить стихійний мітинг. Люди вимагають відставки місцевої влади, а також повного інформування про трагедію, її причини та число жертв.

Пожежа увійшла до трійки найбільших в Росії за останні 100 років поряд з трагедією в клубі Хромая лошадь в Пермі (2009 рік, 153 жертви) і пожежею в будинку для літніх людей в станиці Камишеватська в Краснодарському краї (2007 рік, 63 жертви).

Сьогодні Кемерово відвідав президент Росії Володимир Путін. Він зустрівся з групою родичів загиблих, а пізніше оголосив 28 березня днем загальнонаціональної жалоби у зв'язку з трагедією. Однак Путін не вийшов на площу, де проходить мітинг.

НВ зібрало всю інформацію про те, як розгортаються події в Кемерово.

Як проходить мітинг

Мітинг триває весь день. З самого ранку вівторка, 27 березня, люди стали стихійно збиратися в центрі Кемерово, на площі Совєтов у будівлі обласної адміністрації регіону. Число тих, що зібралися, змінюється протягом дня, російські ЗМІ наводять різні цифри учасників мітингу - від декількох сотень (Інтерфакс-Сибір і Комерсант-Сибір) до 4-5 тис. осіб (місцеві видання Тайга.інфо, Ваш город, МБХ Медіа).

[Gallery]

Жителі Кемерово вийшли на мітинг з вимогою відставки влади

[/Gallery]

Як тільки до будівлі адміністрації почали приходити городяни і родичі загиблих, вхід до адміністрації взяв під охорону потрійний ланцюг загонів ЗМОПу. Однак, як повідомляє Deutsche Welle з місця подій, згодом людям вдалося прорвати оточення. ЗМОП перегрупувався, вишикувавшись по периметру площі.

Звільнивши підходи до будівлі, кемеровці влаштували імпровізовану сцену на сходах адміністрації, де виступають члени ініціативних груп і сімей загиблих. Час від часу до людей виходять і представники влади - відреагувати на протест і запитання присутніх спробували мер міста Ілля Середюк і віце-губернатор області Сергій Цивільов. Однак у відповідь на їх промови мітингувальники почали скандувати "Брехня!".

Чого вимагають люди

Більшість присутніх не вірять офіційним даним про жертви трагедії (64 особи) і вимагають від влади розкрити повну інформацію про кількість загиблих і постраждалих в результаті пожежі 25 березня.

Родичі загиблих під час пожежі в Кемерово заявили про смерть 41 дитини

Родичі загиблих заявляють, що в закритих залах кінотеатру в ТРЦ Зимняя вишня залишалося набагато більше людей, а значить озвучені цифри не відповідають істині і можуть досягати декількох сотень жертв.

Крім того, учасники мітингу чекають пояснень від губернатора Кемеровської області Амана Тулєєва, який поки що так і не з'явився на площі, і вимагають відставки місцевої влади - через неефективні дії чиновників і всієї рятувальної операції в ніч трагедії.

Присутні біля будівлі адміністрації також очікували, що до них вийде президент РФ Володимир Путін, який приїхав в Кемерово 27 березня.

"Правди!", "У відставку!", "Путіна!", "Всіх під суд" - найпопулярніші вимоги, які скандують учасники мітингу.

У відповідь на пропозицію мера Кемерово Середюка ініціативна група городян оглянула морги і підрахувала кількість жертв.

"Ми оглянули морг, в списку 64 загиблих. Ми оглянули тіла, якщо судити за розмірами, то там близько 20 дорослих, решта діти. Тіла не ховали - ми оглянули кожен кабінет, підвал, горище, гаражі. Деякі тіла просто в коробках", - розповів один з членів ініціативної групи на мітингу.

Крім того, учасники стихійних зборів перед будівлею адміністрації вирішили зібрати ініціативну групу, яка б самостійно розслідувала події 25 березня і наслідки пожежі в Зимней вишне, повідомляє Deutsche Welle. Обурення мітингувальників викликало і недостатнє висвітлення трагедії в загальноросійських ЗМІ: 25 березня жоден центральний федеральний канал Росії не почав свій підсумковий випуск новин повідомленням про пожежу в Кемерово, хоча ТРЦ спалахнув близько 12:00 за московським часом.

"Це взагалі не родичі загиблих". Як реагує влада

Вранці у вівторок, 27 березня, в Кемерово прибув президент Путін. Він поклав квіти в пам'ять про жертв трагедії до меморіалу біля фасаду будівлі ТРЦ, куди люди приносять м'які іграшки, квіти і фотографії загиблих.

Всупереч очікуванням городян, Путін не з'явився на стихійному мітингу в центрі Кемерово, однак зустрівся з групою людей, які не вірять офіційно оприлюдненим даним про кількість загиблих під час пожежі. Путін спробував спростувати ці сумніви: "Навіть не сумнівайтеся, всі винні будуть покарані", - заявив він.

Володимир Путін побував у Кемерово, проте на мітинг до людей не вийшов/Фото EPA

Крім того, російський президент провів нараду з владою міста. Губернатор області Аман Тулєєв, який брав у ній участь, заявив, що вважає мітинг в центрі Кемерово підступами опозиції.

"Далі почалося, як завжди. На горі людському - вся опозиційна сила в момент приїхала: йдуть по домівках, йдуть на підприємства, які поруч розташовані, в житловий сектор. Сьогодні там [на мітингу в центрі Кемерова] десь осіб 200, - заявив Тулєєв. - це взагалі не родичі загиблих. це ті, хто постійно бузотерять. Ми працюємо з ними, говоримо: "Не можна, це святотатство, коли горе, а ти намагаєшся на цьому вирішити якісь свої проблеми".

Тим часом голова слідчої комісії Олександр Бастрикін на цій нараді озвучив дві основні версії пожежі в Зимней вишне. Перша - це "самозаймання електрики, яку замкнуло", друга - менш ймовірна, за словами Бастрикіна - застосування відкритого вогню.

Пожежа в Кемеровj: Cлідком РФ назвав основну версію

У той же час віце-губернатор Кемеровської області Сергій Цивільов, виступаючи на мітингу, показово став на коліна перед присутніми і вибачився за жертви. "Всі винні в цій трагедії будуть покарані. Я ще раз прошу вибачення перед тими, хто потрапив у цю складну ситуацію. Я стаю на коліна перед цими людьми", - сказав Цивільов і опустився на коліна. Частина мітингувальників аплодувала жесту чиновника і кричала "правильно", частина - освистала його і назвала те, що відбувається "ганьбою".

Резонанс в Росії

Ще до того, як в Росії був оголошений загальнонаціональний траур за жертвами трагедії в Кемерово, окремі міста і регіони Російської Федерації самостійно оголосили траур за загиблими – зокрема Інгушетія, Приморський край, Бурятія, Єкатеринбург, Брянська область, Якутськ.

Крім того, на вечір 27 березня у багатьох містах заплановані громадські акції на підтримку сімей, які постраждали під час пожежі в Кемерово. Один з перших заходів відбувся на Соборній площі Магадана, де зібралися сотні людей. Акції пройдуть в Москві на Пушкінській площі, в Санкт-Петербурзі на Марсовому полі, а також в Єкатеринбурзі, Новосибірську, Читі, Хабаровську, Нижньокамську, Пензі, Воронежі, Красноярську, Мурманську, Краснодарі, Іркутську, Калінінграді, Новоросійську, Волгограді, Кірові, Нижньому Новгороді, Омську, Ярославлі.

У багатьох містах люди організували меморіали пам'яті жертв трагедії в Кемерово, несуть до них квіти, свічки та іграшки.

Триденна жалоба у Кемеровській області розпочалася 27 березня.

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект