Повільно, але неминуче. Що відомо про невдачі і все більш реальні перспективи відставки Суркова

14 травня, 16:29
3310
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Кремлі не заперечують інформацію про ймовірність швидкої відставки Суркова, що з'явилася у ЗМІ

Фото: kremlin.ru

У російських ЗМІ з'явилася інформація про ймовірну швидку відставку "сірого кардинала Кремля" Владислава Суркова, який курирував політику Росії щодо України і створення фейкових "ДНР" та "ЛНР" на Донбасі.

НВ розповідає, що відомо про його невдачі і чому багато хто думає, що Сурков скоро покине Кремль.

Зламана хакерами пошта

24 жовтня 2016 року народний депутат України Антон Геращенко на своїй сторінці у Facebook підтвердив достовірність інформації, поширеної групою українських хакерів КіберХунта про злам поштової скриньки помічника президента РФ Владислава Суркова та опубліковані хакерами документи з неї.

3 листопада 2016 року Геращенко повідомив, що опублікована друга частина пошти приймальні Суркова.

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков 25 жовтня 2016 року ухилився від прямої відповіді на питання про достовірність опублікованого листування. 26 жовтня 2016 року Пєсков запевнив, що у Кремлі ознайомилися з ним, але до Суркова вона нібито відношення не має, оскільки він не користується електронною поштою навіть для особистого листування.

Водночас керівник апарату голови Служби безпеки України Олександр Ткачук 25 жовтня 2016 року заявив, що достовірність більшості документів зі зламаної пошти Суркова підтверджена.

Зокрема, за його словами, зміст окремих оприлюднених файлів збігається з документальними матеріалами, які вилучалися СБУ під час обшуку в рамках кримінального провадження, пов'язаного із розслідуванням сепаратистських рухів на Закарпатті.

Справжньою зламану переписку Суркова визнав і експерт дослідницької групи Bellingcat Арік Толер. У статті, написаній у співавторстві з редактором Аtlantic Сouncil Меліндою Харінг, він стверджує, що опубліковані документи свідчать про те, що "Кремль не просто керує маріонеткової республікою на сході України, він її контролює і утримує на плаву".

Толер наводить як приклад список кандидатів в "уряд ДНР", який відправили у приймальню Суркова за три дні до того, як це "уряд" з'явився. Біля імен деяких із цих "кандидатів" була зірочка, що означала "люди, яких ми перевіряли і яких особливо рекомендуємо".

Після цього у приймальню Суркова від імені Дениса Пушиліна надіслали список щомісячних витрат на утримання прес-центру в Донецьку, включаючи витрати на офісну техніку і зарплату.

Листування, яке потрапило в загальний доступ, містить багато інших документів, серед тем яких Мінські домовленості, зокрема відведення важких вогнеметних систем, списки і резюме "кандидатів на пости в "ЛНР"", плани з дестабілізації Харківської області і спроби виправдати невдачу їх реалізації, плани федералізації України, листи головного редактора журналу Русский репортер Віталія Лейбіна про зустріч із власником Вестей Ігорем Гужвою та листи, які свідчать про те, що Сурков контролює ринок паливно-мастильних матеріалів на окупованих територіях Донбасу.

"Усі ці документи - цінне джерело інформації як для майбутніх судових процесів щодо російських воєнних злочинців, так і для використання сьогодні нашими розвідниками, політиками і журналістами", - зазначав нардеп Антон Геращенко.

Ситуація на Донбасі, що зайшла у глуий кут

Кілька джерел РБК, близьких до управління Кремля з соціально-економічного співробітництва із країнами СНД, Абхазією і Південною Осетією, яке курирує Сурков, розповіли агентству, що однією із причин відставки Суркова може бути "стратегія на українському напрямку", що зайшла у глухий кут.

"За нашого життя проблеми з "ДНР" і "ЛНР" не вирішити, це питання наступних поколінь", - заявило одне із джерел.

Водночас ще одне джерело, близьке до РБК заявило, що "справа не в Суркові", і хто б не займався цим напрямком, це б не вплинуло на результати.

Нагадаємо, ще у листопаді 2017 року Сурков зустрічався зі спецпредставником США з України Куртом Волкером. Серед іншого темою їхнього спілкування стало введення миротворців на Донбас.

Після цієї зустрічі Сурков розповів російським ЗМІ, що американська сторона передала свої пропозиції щодо ініційованого Росією проекту резолюції Радбезу ОНН щодо миротворців на Донбасі - двадцять дев'ять абзаців. Лише три з них РФ визнала прийнятними.

"Мало, звісно. Але все-таки три - не нуль. Краще, ніж нуль", - зазначав він.

У березні 2016 року стало відомо, що Сурков фігурує у справі СБУ про створення терористичної організації "ДНР".

Те, що Сурков керує їхніми діями, не раз визнавали і самі бойовики. Так, ватажок "ДНР" Олександр Захарченко заявляв про це у листопаді 2015 року в ефірі одного з підконтрольних бойовикам телеканалів.

"З перших днів найгострішої кризи, який знаходився на нашій землі, з перших годин, перших хвилин він всім серцем вболівав за наш народ. Допомагав у всіх питаннях, які виникали. Вони, можливо, спочатку були наївними, дитячими. Самі розумієте, ніхто до цього не готувався. Хотів би сказати величезне спасибі помічникові президента Російської Федерації Владиславу Юрійовичу Суркову", - сказав, зокрема, Захарченко.

Ватажок бойовиків "ДНР" також зазначив, що досі проводить консультації із Сурковим з усіх "фундаментальним і навіть не фундаментальних питань".

А у вересні 2017 року журналіст Денис Казанський написав на своїй сторінці у Facebook, що Захарченко і Сурков "встигли породичатися і стати кумами".

Про те, що Сурков безпосередньо і до деталей контролював ситуацію на Донбасі, також розповідали колишні лідери бойовиків агентству Reuters у травні 2017 року.

Конфліктував з іншими відомствами

Ще одне джерело РБК заявило, що у Суркова були конфлікти з іншими відомствами, які "вважали, що він втручається не у свої справи".

Два джерела агентства, близькі до управління Кремля з СНД розповіли, що у команди Суркова був конфлікт із силовиками, зокрема із 5-ю службою ФСБ - службою оперативної інформації і міжнародних зв'язків, яка відповідала за контррозвідку на територіях, контрольованих "ДНР" та "ЛНР". Причому співрозмовники РБК стверджують, що саме ця служба підтримувала голову "МДБ ЛНР" Леоніда Пасічника у його конфлікті з "головою ЛНР" Ігорем Плотницьким. через який Плотницкий втік до Росії у листопаді 2017 року. Сурков у цьому конфлікті нібито підтримав Плотницького.

Однак ще одне джерело агентства близьке до Кремля заявило, що Сурков конфліктував із Плотницьким.

Як би там не було, переможцем у конфлікті став Пасічник, який зайняв місце Плотницького.

Сам хоче піти

Ще одна версія причини імовірної відставки Суркова, озвучена джерелами РБК, - це його власне бажання залишити свій пост.

Зазначимо, що рік тому, у травні 2017 року у Мережі з'явилося фото Суркова, через яке поширилися чутки, що помічник Путіна серйозно хворий.

Сам Сурков тоді запевняв, що ніяких проблем зі здоров'ям у нього немає, але не повідомив, з чим насправді пов'язані зміни його зовнішності.

Стаття про "геополітичну самотність" Росії, яку зустріли "з повсюдним сарказмом"

9 квітня 2018 року Сурков опублікував статтю Самотність напівкровки у журналі Росія у глобальній політиці. У цій статті він пише про те, що Росія протягом століть схилялася то до Заходу, то до Сходу, але вирішила обрати третій шлях.

Тому Сурков доодить висновку, що Росія сама собі союзник на неї чекає геополітична самотність. Вона може виглядати або як "животіння бурлака на відшибі", або як "щаслива самотність лідера, альфа-нації, яка пішла у відрив".

Сурков закінчує статтю обіцянкою: "Буде важко, не раз згадається класика вітчизняної поезії: Навколо лише терни, терни, терни... б *** ь, коли вже зірки?! Буде цікаво. І зірки будуть".

Деякі ЗМІ зазначили, що "класик вітчизняної поезії", згаданий Сурковим, це російський репер Oxxxymiron.

Професор політології Лілія Шевцова, коментуючи цю статтю Суркова назвала її "спробою нагадати про себе" перед майбутніми кадровими змінами у Кремлі. Причому, на думку політолога, замість інтересу ця спроба може викликати роздратування Путіна.

"І вона зустрінута з повсюдним сарказмом, у тому числі і всередині нинішнього російського політичного класу, який також розуміє, що це - "занепалий демон", який хоче знайти нову роль для себе", - розповіла Шевцова.

Вона вважає, що у статті "колишнього гуру політтехнології" йдеться "не про політику Кремля, а швидше про самого Суркова".

Сумнівається в тому, що Сурков залишиться на своїй посаді і директор російського Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков.

"Не знаю, як і коли буде прийматися рішення, але у мене відчуття, що Владислав Юрійович (Сурков - ред.) навряд чи залишиться працювати в нинішній якості", - передає його слова РБК.

У Кремлі не стали спростовувати

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков не став спростовувати або підтверджувати інформацію про відставку Владислава Суркова з поста помічника глави російської держави, що з'явилася у ЗМІ.

"Ми ніколи не передбачаємо якихось кадрових рішень і повідомляємо про підписані укази в міру їх надходження. Кадрові рішення ми ніколи не анонсуємо", - сказав він.

На питання, чи є сенс очікувати зміни політики Кремля з питання Донбасу у випадку відставки Суркова зі своєї посади, прес-секретар Путіна теж не став відповідати прямо.

"Така віртуальна постановка питання навряд чи доречна. Але я хочу просто нагадати, що у нас не держслужбовці визначають зовнішню політику, а президент РФ, і зовнішня політика президента залишається послідовною, абсолютно зрозумілою і добре відомою", - заявив Пєсков.

НВ

Головне

Світ/Країни

Сьогодні, 10:55

article_img
Хакери зламали мережу дипломатичного спілкування ЄС і кілька років викрадали дані - NYT

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися