Польські політики та інтелігенція відповіли на заклик українців до взаємного примирення

0 коментувати
Польські політики та інтелігенція відповіли на заклик українців до взаємного примирення

Польські політики і громадські діячі відповіли на лист українців, в якому йдеться про взаємне прощення злочинів часів Другої світової війни

На початку червня українські політики і громадські діячі написали листа на адресу польської громадськості, в якому закликали до взаємного прощення злочинів, скоєних під час Другої світової війни і зокрема, під час Волинської трагедії 1940-х років.

Під листом свої підписи поставили екс-президенти України Леонід Кравчук і Віктор Ющенко, патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет, верховний архієпископ Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук, а також видатні політики, письменники, діячі культури.

Повний текст листа - відповіді польської сторони призводить Радіо Польща:

"Брати українці,

У 1894 році на польсько-українському з'їзді літераторів і журналістів у Львові поет, письменник і мислитель Іван Франко сказав: "Серед усіх слов'ян немає двох таких народів настільки близьких в політичному і духовному відношенні, пов'язаних історичними зв'язками, але, незважаючи на все це, так далеких один від одного, як поляки та українці".

З часом наше спільне нещастя і відчуженість змінилися ненавистю і націоналізмом, породивши злочин, що разом пережили поляки і українці на Волині, Східній Галичині, Холмщині, в Бєщадах і на Перемишльської землі.

Тому нам дорогий Ваш лист з настільки значущими словами "прощаємо і просимо прощення", де ви не уникаєте відповідальності за шкоду, заподіяну полякам у сорокові роки ХХ століття.
Ми також віддаємо данину пам'яті жертвам братовбивчіх польсько-українських конфліктів.
Ми дякуємо за Ваш лист і просимо пробачити гріхи, вчинені нашим братам українцям польськими руками. Раніше про це говорили представники польської Католицької церкви, до взаємного прощення наші народи закликав Папа Римський Іван Павло ІІ.

Заради примирення невпинно працювали Єжи Гедройц і Яцек Куронь, а також президенти наших країн. Ми звертаємося з проханням до суспільств і влади не забувати їх старання.

Вина потребує компенсації, а в нашому випадку вона згуртувала нас і стала основою істинного братерства. Всупереч польській та українській легкодухості, у добрі, але і в погані часи, які, можливо наступають в нашій спільній Європі, яка знаходиться під загрозою націоналізму та російського імперіалізму.

Небезпеки краще пережити разом. Ми продовжуємо Вами захоплюватися, і ми солідарні з Вами в боротьбі проти агресора, який вже більше двох років окупує частину української землі, бажаючи не допустити втілення в життя вашої мрії – жити в об'єднаній Європі."

Під листом підписалися колишні президенти Польщі: Лех Валенса, Александр Квасьнєвський, Броніслав Коморовський, колишні міністри: Влодзімеж Цимошевич, Анджей Олеховський, Адам Ротефельд, Радослав Сікорський, Павло Коваль, голова партії Громадянська платформа Гжегож Схетина, віце-спікер Сейму Малгожата Кидава-Блонська, а також діячі Солідарності, публіцисти, видавці, головні редактори видань Gazeta Wyborcza, Polityka, Rzeczpospolita, Newsweek Polska, Liberte!, Kultura Liberalna, Krytyka Polityczna, голова Товариства журналістів Северин Блюмштайн, письменник Анджей Стасюк та ін.

Нагадаємо, одним з каменів спотикання у двосторонніх відносинах між країнами є Волинська трагедія - двосторонні етнічні чистки українського і польського населення здійснені Українською Повстанською Армією і польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів Шуцманшафт і радянських партизанів у 1943 році.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: