Пласка Земля на трьох китах. Чому людство охопила віра в теорії змови

17 березня 2019, 09:22

Завдяки можливостям інтернету, через недовіру до влади і маніпуляції окремих політиків конспірологія стає пристрасним захопленням мільйонів жителів розвинених країн, пише журнал НВ.

Австралії немає, прибульці є

Австралії не існує. Насправді п'ятий континент і шоста за розмірами країна світу - вигадка британської влади, яка намагається приховати один з найбільших геноцидів в історії: повідомивши, що відправили десятки тисяч злочинців морем на далекий материк Австралія, британці просто викинули їх за борт. 

Відео дня

Таку заяву на початку 2017 року опублікувала на своїй сторінці в Facebook 17-річна Шеллі Флорид зі Швеції. "Ваші австралійські друзі - це все актори і комп'ютерні боти", - написала вона.

Як би дивно не звучало твердження юної шведки, її постом незабаром поділилися понад 20 тис. користувачів соціальної мережі. А теорія про неіснуючу Австралію досі поширюється інтернетом.

"Так звані теорії змови існували завжди, але інтернет зробив їх більш доступними для широкого загалу", - констатує професор Крістофер Френч, голова відділу досліджень аномалістичної психології в Лондонському університеті Голдсміт.

У Великобританії троє з п'яти громадян вірять принаймні в одну теорію змови. Тоді як у США таких половина

За даними міжнародного дослідження, яке з 2012-го по листопад 2018 року проводили компанія YouGov і Кембриджський університет, у США і Європі віра в конспірологію з маргінального явища вже перетворилася в мейнстрім. Так, у Великій Британії троє з п'яти громадян вірять принаймні в одну теорію змови. Тоді як у США таких половина.

Значна частка жителів західних країн впевнена, що уряд приховує від них правду про імміграцію і шкоду вакцин, а викликане діяльністю людини глобальне потепління не більше ніж вигадка.

Кожен п'ятий житель США переконаний в існуванні могутньої секретної групи, яка насправді управляє світом. А 14% американців підозрюють, що влада приховують інформацію про контакти людини з прибульцями.

Головними ризиками в такій ситуації фахівці називають знецінення наукових знань і поширення радикальних, шкідливих і ксенофобських концепцій.

Приховані загрози

Гері Хезер з британського Гемпшира більше 50 років був переконаний, що Земля кругла. А зізнається, що пережив прозріння, подивившись на YouTube двогодинне відео під назвою Ознаки пласкої Землі.

Уже понад три роки Хезер шукає докази того, що наша планета не є кулею, публічно агітує за свою позицію і бере участь у зборах Товариства пласкої Землі. На профіль спільноти в Твіттері підписані 60 тис. користувачів, а щорічні конференції "пласкоземельців" у Великій Британії та США збирають по кілька сотень делегатів.

Репортаж про прихильників Товариства пласкої Землі:

"Протягом усієї історії люди вірили в теорії змови", - констатує Джозеф Усінські, доцент кафедри політології в університеті Майамі, співавтор книги Американська конспірологія.

В широкому розумінні теорією змови є будь-яка концепція, яка йде врозріз з офіційною і загальноприйнятою думкою, не має достовірного обґрунтування і передбачає наявність таємних сил, які приховують правду про ту чи іншу подію або явище. Такі теорії можуть стосуватися політичних та історичних подій, географічних фактів, доль знаменитих і впливових людей або ж загадкових гіпотез - таких як контакти з іншопланетянами і подорожі в часі.

Притому що багато з таких теорій самі по собі не несуть загрози суспільству, небезпека криється в конспірологічному мисленні, підкреслюють експерти. Люди, які повірили в одну змову, схильні вірити також в інші. Так, британець Хезер крім форми Землі ставить під сумнів існування гравітації, факт висадки американців на Місяць, обставини вбивства Джона Кеннеді і офіційну версію теракту 11 вересня 2001 року в Нью Йорку. І нарешті, він не бачить загрози у відмові від вакцинації. "Фармацевтичні компанії просто прагнуть швидко заробити гроші", - пояснює свою позицію Хезер.

Ідея про те, що виробники ліків наживаються на продажах вакцин, разом із твердженнями про те, що щеплення викликають у дітей аутизм і загрожують смертю, вже призвели до масових відмов від вакцинації і одночасно спалахів кору на Філіппінах, в США та Італії.

Не оминула ця тенденція і Україну: за даними ВООЗ, у 2018 році країна стала лідером європейського регіону за захворюваністю на кір. Тим часом фахівці організації заговорили про небезпеку реваншу вже забутих епідемій, таких як краснуха, правець, дифтерія та поліомієліт.

Конспірологія в політиці

І все ж теорії змови не можна розглядати як чисте зло, дискутує Усінські. Безумовно, хтось може їх використовувати зі злим умислом, але в політиці конспірологія може виступати противагою влади, відзначає він.

Один з яскравих прикладів такої ситуації - Вотергейтський скандал 1972 року в США. Тоді розслідування про вторгнення в штаб демократів напередодні президентських виборів, у результаті яких на другий термін був обраний республіканець Річард Ніксон, починалося з підозр у змові, а завершилося відставкою голови Білого дому і тюремними вироками для членів його штабу.

"Втім, сьогодні багато політиків стали використовувати конспірологічні теорії, щоб маніпулювати людьми", - окреслює нову проблему Усінські.

Так, у США конспірологія знайшла вдячну аудиторію в особі прихильників Дональда Трампа. Саме вони більш схильні вірити в теорії змови, аніж прихильники його суперниці Хілларі Клінтон, констатують дослідники YouGov і Кембріджського університету.

Трамп провокує недовіру до преси, звинувачуючи журналістів у фейках (Фото: REUTERS / Jonathan Ernst)
Трамп провокує недовіру до преси, звинувачуючи журналістів у фейках / Фото: REUTERS / Jonathan Ernst
Тепер багато хто сумнівається, чи можна довіряти традиційним джерелам інформації

З іменем Трампа пов'язано відразу кілька конспірологічних теорій. Так, напередодні президентських виборів 2016 року він сам поширював чутки про те, що Барак Обама народився не на Гавайських островах і тому не має права бути президентом США. Пізніше Трамп звинувачував цілі штати в фальсифікації результатів виборів, а його команда підтримувала міф про так званий Піццагейт - причетність прихильників кандидата від демократів Хілларі Клінтон до організації педофілів зі штаб-квартирою в піцерії Comet Ping Pong у Вашингтоні. 

На думку Френч, поширенню подібних конспірологічних теорій сприяли регулярні заяви Трампа про фальшиві новини.

"Тепер багато хто сумнівається, чи можна довіряти традиційним джерелам інформації - наприклад, головним новинним каналам, і тому звертаються до інтернет-джерел сумнівною надійності", - говорить він.

Навчання замість заборон

На думку дослідників, віра в теорії змови - один із проявів магічного мислення, яке допомагає людині впоратися з емоціями і страхами, знайти просте пояснення складних явищ, призначити відповідального за важливі і небажані події.

При цьому людина відчуває себе особливою, бо "викрила" чужий обман, а також отримує можливість вірити в ідеї, які їй подобаються. Готовність приймати те чи інше твердження просто тому, що воно добре звучить, Френч називає трендом сучасності.

У результаті конспірологія зберігає популярність. Однак в еру інтернету, коли доступ до величезних масивів даних різної якості загрожує авторитету технічних і наукових знань та радикалізує погляди користувачів, до теорій змови варто ставитися з обережністю, попереджають експерти.

"Не слід вказувати людям, що думати, - погоджується Френч. - Але потрібно забезпечити їх інструментами для оцінки суперечливих заяв за допомогою твердих доказів і здорової аргументації".

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу НВ - №9 від 14 березня 2019 року

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X