Фетхуллах Гюлен: Хто цей проповідник, якого президент Туреччини звинуватив у військовому перевороті?

16 липня 2016, 10:06
Ходжа-ефенді (пан Учитель) або проповідник Фетхуллах Гюлен відомий як письменник, авторитетний громадський діяч Туреччини, який з 1999 року живе в США. Ініціював і заснував суспільно-політичний турецький рух Хізмет.

Незважаючи на свою популярність, рідко з'являється на людях. У 2014 році погодився дати інтерв'ю Бі-бі-сі, під час якого відповідав вкрай стримано і уникав заяв, які б могли посилити напруженість у його рідній країні.

Відео дня

Його ідеї як проповідника ґрунтуються на збереженні поглядів традиційного в Туреччині варіанту ісламу. При цьому він пропонує їх сучасне трактування, акцентує на етнічному вихованні молоді.

У 2013 році журнал Time включив його в Топ-100 найвпливовіших людей планети.

Держава в державі

У очолюваного 76-річним Гюлен руху Хізмет чимало послідовників у Туреччині. За даними Бі-Бі-Сі, серед прихильників ідей Гюлена багато представників в правоохоронних органах і 10% серед усього населення країни. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган називав їх "державою в державі".

"Робилися спроби представити наш рух більш впливовим, ніж він є насправді і налякати людей цією неіснуючою загрозою-міражем", - прокоментував Гюлен чутки про впливовість очолюваного ним руху.

Розслідування проти Гюлена в Туреччині

Імам Гюлен у 2012 році заявляв, що дуже б хотів повернутися в Туреччину, але боїться політичних провокацій і нестабільності.

В грудні 2014 року суд Стамбула видав ордер на арешт Гюлена. Також була зроблена спроба внести його в пошукову базу даних Інтерполу, але там відмовили турецьким правоохоронцям через відсутність доказової бази.

В 2013 році в Туреччині спалахнув корупційний скандал проти чинних високопоставлених чиновників з провладної Партії справедливості і розвитку. Самого Гюлена вважають ідейним натхненником антикорупційного руху проти чинної влади в Туреччині.

"Співробітники поліції і прокуратури провели розслідування і порушили справи, як того вимагають їх звичайні обов'язки. Напевно, їх не попередили про те, що корупція і хабарництво перестали бути злочинами в Туреччині", - висловлювався в тому ж інтерв'ю Гюлен.

Однак сам він заперечує, що віддавав прямі накази своїм прихильникам виступати зі звинуваченнями у корупції в Туреччині. При цьому Ердоган розпорядився закрити школи руху Гюлена.

"Ці судді і прокурори просто не можуть отримувати накази від мене. У мене немає з ними жодних відносин. Я не знайомий навіть з однієї десятої відсотка цих людей", - відповів Гюлен.

Всі і так знають, що відбувається - Гюлен

У своїх висловлюваннях Гюлен залишається прихильником демократичних реформ в Туреччині і каже, що хотів би повернутися додому. Щодо політичного майбутнього Туреччини скептичний.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

"Якщо б я хотів щось сказати людям (щоб порекомендувати, за кого голосувати на можливих виборах в Туреччині), я б сказав, що вони повинні голосувати за тих, хто поважає демократію, владу закону, за тих, у кого є хороші стосунки з виборцями. Але спонукати людей голосувати за ту чи іншу партію означає неповагу до їх інтелекту. Всі і так знають, що відбувається".

Сам Гюлен неодноразово виступав з осудом будь-яких форм тероризму.Нагадаємо, президент Ердоган заявив, що організаторами заколоту є прихильники Гюлена.

Крім Гюлена Анкара назвала організаторами військового перевороту полковника Мехмета Огуза Аккуса, майора Еркана Агіна і підполковника Догана Уйсала.

Нагадаємо, 15 липня в Анкарі військовими Туреччини була здійснена спроба військового перевороту. На будівлю парламенту була скинута бомба. Згодом, також прогримів вибух на площі Таксим в Стамбулі.

Генштаб Туреччини оголосив про те, що влада в країні захоплена, а керівництво республіки затримане. Військові танками перекрили доступ до аеропорту Стамбула. Також були блоковані мости, які поділяють так звані європейську і азіатську частини міста.

Показати ще новини
Радіо NV
X