Pandora Papers. Журналісти з усього світу опублікували документи про офшори світових лідерів, серед них — Зеленський
Глобальний витік документів Pandora Papers показав, що 35 нинішніх та колишніх світових лідерів, зокрема й президент України Володимир Зеленський, були пов’язані з офшорними компаніями.
У неділю, 3 жовтня, відповідні матеріали опублікувала низка впливових ЗМІ, як-от The Guardian, The Washington Post, Deutsche Welle, BBC та інші. Від України над розслідуванням працювали журналісти проєкту Слідство.Інфо.
Загалом у проєкті взяли участь понад 600 журналістів зі 117 країн світу, які є членами The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) — незалежної міжнародної мережі журналістів-розслідувачів, які спільно викривають транскордонну злочинність та міжнародну корупцію. Раніше вони працювали над глобальним витоком документів Panama Papers, Paradise Papers та FinCEN, а тепер дослідили 11,9 мільйонів офшорних документів Pandora Papers.
Вони розповідають про секретні фінанси більш ніж 300 держслужбовців, зокрема міністрів, суддів, мерів та військових з більш ніж 90 країн світу. У них також фігурують мільярдери та знаменитості.
Що з’ясували про Україну
Як пише DW, президент України Володимир Зеленський володів компанією, зареєстрованою на Британських Віргінських островах. За місяць до перемоги на президентських виборах у квітні 2019 року він віддав свої акції фірми Maltex Multicapital Corp як бенефіціарний власник своєму бізнес-партнеру та нинішньому першому помічнику Сергію Шефіру.
Документ від червня 2019 року свідчить, що Шефір зберігав свою частку після того, як приєднався до адміністрації Зеленського. Президент та його перший помічник не відповіли на неодноразові запити партнерів ICIJ.
Pandora Papers показують, що, ймовірно, вони уклали домовленість, згідно з якою офшор продовжив виплачувати гроші компанії, якою тепер володіє дружина Зеленського, зазначає OCCRP.
Також журналісти Cлідство.Інфо знайшли підтвердження того, що офшорні фірми президента України Володимира Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Це відбувалося у період, коли студія Квартал 95 почала співпрацювати з телеканалом 1+1. У 2012-му «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі, зокрема й досі невідому Maltex Multicapital Corp.
Які наслідки будуть для політиків після розслідування Pandora Papers - Віталій Шабунін
Слідство.Інфо перед публікацією розслідування готувало прем'єрний показ фільму Офшор-95 у Малій Опері. Проте за лічені години до початку директор Олексій Прасол скасував показ. За словами журналістки Анни Бабінець, спочатку він казав, що «фільм про президента показувати не будуть», потім — написав, що у приміщенні начебто «немає світла і взагалі ремонт» (це, за словами, журналістки виявилося неправдою). Зрештою показ фільму дозволили.
Секретні активи інших лідерів
У розслідуваннях Pandors Papers фігурують колишній прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, король Йорданії Абдалла ІІ, прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш та інші виосокопосадовці. Також, згідно з витоком документів, президент Росії Володимир Путін пов’язаний з секретними активами в Монако: Світлана Кривоногих, яка, за даними ЗМІ, народила від нього дитину, володіє квартирою в розкішному житловому комплексі Monte Carlo Star, вартість якої 3,6 мільйони євро.

Серед іншого, президент Кенії Ухуру Кеніата та шість членів його родини таємно володіли мережею офшорних компаній, одна з яких оцінювалася як володіння активами у розмірі $30 мільйонів. Також журналісти дізналися, що сім'я президента Азербайджану Ільхама Алієва протягом останніх років продала нерухомість у Великій Британії на суму близько 400 млн фунтів стерлінгів (майже $540 млн).
Засновану президентом Кіпру Нікосом Анастасіадісом юридичну фірму звинуватили в приховуванні активів скандального російського мільярдера за підставними власниками компаній.
За даними OCCRP, неофіційна дружина першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва Асель Курманбаєва отримала $30 млн і пакет акцій офшорних компаній з Британських Віргінських островів. Бізнесом вона володіла разом з довіреними особами Назарбаєва, олігархами Володимиром Ні і Володимиром Кімом.
Як з’ясували журналісти KRIK і OCCRP, міністр фінансів Сербії Сініша Малі купив нерухомість через два офшори з Британських Віргінських островів. Через них він придбав дві болгарські компанії, Erma 11 і Erul 11, яким вже належала більшість квартир, і незабаром викупив решту.