Коли все це скінчиться? Скільки вируватиме пандемія коронавірусу і що може нас врятувати

21 березня 2020, 17:32
NV Преміум

Світ охопила пандемія жорстокого і небезпечного коронавірусу, здатного вразити більшу частину людства і вбити десятки мільйонів людей. Тепер тільки від суворості заходів ізоляції, прийнятих у багатьох країнах, залежить кількість хворих і померлих, і те, як швидко вірус вичерпається — через кілька місяців чи навіть років.

К оли в Алі Наджара, 31-річного лікаря-терапевта з лікарні в Тегерані підвищилася температура і з’явився сухий кашель, він вирушив на комп’ютерну томографію. Апарат показав запалення лівої легені, а наступний тест підтвердив: у Наджара COVID-19.

Відео дня

Забезпечивши його ліками, колеги відправили його на домашній карантин. А всі родичі та друзі терапевта пройшли перевірку; коронавірусу в них не виявили. Тепер Наджар одужує і чекає повернення на роботу.

«Лікувати людей — моє покликання, тому надалі я готовий працювати із зараженими коронавірусом», — пише Наджар НВ із карантину. Але тільки з належним захистом: маскою й ізоляційним костюмом, підкреслює він.

Сьогодні Іран, де про перші випадки зараження коронавірусом офіційно заявили в середині лютого, посідає третє місце на світі за кількістю інфікованих, поступаючись лише Китаю й Італії. Медпрацівники декількох іранських міст повідомляють про дефіцит масок, тоді як італійські лікарі констатують: у їхніх лікарнях не вистачає апаратів штучного дихання, а медперсонал виснажений. Причина перевантаження лікарень у цих країнах — неймовірне зростання кількості інфікованих через несвоєчасно вжиті заходи, наголошують експерти.

Новий вірус, який стартував наприкінці 2019 року з китайського міста Вухань, уже на початку березня перетворився на пандемію із сотнями тисяч заражених у різних країнах і тисячами загиблих. Епідеміологи вважають, що цей коронавірус небезпечніший за багато інших захворювань, з якими людство стикалося останні 100 років. Наприклад, якщо від сезонного грипу щороку помирає від 290 тис. до 650 тис. землян, то коронавірус за той самий період може забрати мільйони життів, припускають учені.

Також дослідники вже роблять перші висновки і навіть прогнози. Вивчивши поведінку вірусу в Китаї, фахівці ВООЗ дійшли висновку: у 80% випадків викликане вірусом респіраторне захворювання протікає в легкій або середній формі. Але п’ята частина випадків потребує госпіталізації.

За деякими прогнозами, COVID-19 здатний вразити від 20 до 60% населення планети і забрати до 68 млн життів. І якщо китайські фахівці вважають, що про кошмар коронавірусу можна буде забути вже влітку, то американці і британці налаштовані менш оптимістично і переконані, що як мінімум увесь 2020 рік пройде під знаком пандемії. Однак у тому, що для стримування поширення хвороби необхідні найжорсткіші заходи безпеки, одностайні дослідники всього світу.

«Новий коронавірус небезпечний, бо швидко поширюється і несе багато смертей», — констатує Метт Бойс, старший науковий співробітник Центру глобальної охорони здоров’я і наук про здоров’я у Джорджтаунському університеті. За його словами, хвороби, як правило, виявляють лише одну з цих ознак: вони або високозаразливі, але мають невисоку смертність — як, наприклад, вітряна віспа. Або від них часто помирають, але не так легко заражаються — як, наприклад, Ебола.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

«Цей вірус є більшою загрозою, ніж SARS, MERS, Ебола, і, звісно, він небезпечніший за сезонний грип, від якого ми маємо ефективні вакцини і методики лікування», — підсумовує експерт.

На початку березня прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон (у центрі) відвідав лабораторію з вивчення коронавірусу. Потім він заявив, що влада не запроваджуватиме у країні масовий карантин (Фото: REUTERS/Henry Nicholls)
На початку березня прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон (у центрі) відвідав лабораторію з вивчення коронавірусу. Потім він заявив, що влада не запроваджуватиме у країні масовий карантин / Фото: REUTERS/Henry Nicholls


Опечатаний світ

На початку березня Су Ченгуан, 30-річний підприємець із міста Хух-Хото на півночі Китаю, після місяця життя у Грузії вирішив з'їздити до Стамбула. Однак йому довелося перервати поїздку і повернутися додому: господарі кількох квартир, які він бронював на популярному онлайн-сервісі, відмовлялися надавати житло в оренду китайському мандрівникові.

Ченгуан повернувся до Хух-Хото і тепер не виходить із дому, адже двері його квартири опечатані зовні. Після того як 10 березня влада його рідної провінції Внутрішня Монголія призначила кожному, хто повернувся з-за кордону або з іншого регіону КНР, пройти тест на коронавірус і дотримуватися двотижневого карантину, Ченгуан зателефонував у медичну службу. До нього приїхали фахівці з тестом і, хоча результат був негативний, опечатали вхідні двері до 25 березня.

«Вони залишили два телефонні номери для життєзабезпечення: якщо мені знадобляться, наприклад, фрукти, вони їх куплять, привезуть і знову опечатають двері», — ділиться китаєць.

Я не можу працювати, і це велика проблема; не можу побачитися з друзями і родичами, — Массімільяно Аффеніта, 45-річний адвокат, мешканець Рима

Тим часом в епіцентрі вірусу — провінції Хубей, де ще досі реєструють нечисленні нові випадки зараження, влада пішла далі та присвоює громадянам динамічні цифрові «коди здоров’я»: від червоного до зеленого, залежно від ризику заразитися. Володарям зеленого коду всюди відкрита дорога, тоді як для громадян із червоним кодом діє низка обмежень на переміщення.

Саме строгі запобіжні заходи дозволили Китаю зупинити різке зростання кількості заражених, підкреслюють як незалежні експерти, так і фахівці ВООЗ. Експонентний стрибок кількості хворих на коронавірус тут зафіксували тільки у провінції Хубей. Тоді як в інших регіонах КНР вжиті заходи дозволили зовсім уникнути різких стрибків захворювання, як це вже сталося у Південній Кореї, Ірані або Італії.

«Хоча із заходами китайської влади можна посперечатися, швидкість їх застосування виявилася дуже важливою», — підкреслює Бойс.

Зусилля китайців були героїчними, доповнює колегу Чарльз Калішер, почесний професор кафедри мікробіології, імунології та патології в Державному університеті Колорадо. «Завдяки їм ми маємо інформацію для просування вперед; незабаром ми зберемо ще більше даних і зможемо обізнаніше зосередитися на профілактиці та лікуванні», — обіцяє вчений.

Поки в Сінгапурі, Гонконзі, Японії та на Тайвані успішно припинили поширення вірусу за рахунок обмеження в'їзду до країниу, ідентифікації хворих, їх негайної ізоляції і відстеження їхніх контактів. І хоча в Сінгапурі заходи влади викликали чимало критики через порушення конфіденційності, чиновники там діяли прозоро, підкреслює Бойс.

У дитсадку міського округу Ганьчжоу на півдні Китаю проводять дезінфекцію дитячого майданчика, але через новий спалах коронавірусу діти сюди поки не повернуться (Фото: China Daily via REUTERS)
У дитсадку міського округу Ганьчжоу на півдні Китаю проводять дезінфекцію дитячого майданчика, але через новий спалах коронавірусу діти сюди поки не повернуться / Фото: China Daily via REUTERS

Серед вдалих він називає підхід іншої азійської держави — Південної Кореї, де кількість нових заражень продовжує скорочуватися. Після 20 лютого, коли у країні почала різко зростати захворюваність COVID-19, уряд оголосив епіцентри зараження — міста Чхондо і Тегу «зонами особливого контролю» і закрив на карантин кілька військових баз, де виявили інфікованих. Влада також призначила самоізоляцію для 9 тис. представників релігійної секти, яка стала «суперзаразником»: у січні кілька її учасників побували у Вухані, а потім взяли участь у загальних зборах. Унаслідок, коронавірусом заразилися тисячі південнокорейців.

Сьогодні тест на наявність коронавірусу щодня проходять приблизно 20 тис. жителів Південної Кореї. Закрито школи, заборонено масові заходи і рекомендовано віддалену роботу, однак ресторани і громадський транспорт працюють, громадяни можуть вільно пересуватися територією країни.

«Ідеальна відповідь [на пандемію] має бути швидкою, прозорою і завдавати мінімальної шкоди для повсякденного життя людей», — вважає Бойс.

Тим часом в Італії, яка перетворилася на європейський епіцентр інфекції, вживають безпрецедентних для ЄС заходів соціальної ізоляції. З 10 березня тут закрито всі громадські місця, крім аптек, продуктових і тютюнових магазинів, та й там покупці повинні дотримуватися дистанції 1 м, ділиться Массімільяно Аффеніта, 45-річний адвокат із Рима. Громадянам рекомендують залишатися вдома, а від усіх, хто виїжджає за межі свого населеного пункту, вимагають документ, що підтверджує таку необхідність.

«Я не можу працювати, і це велика проблема, — нарікає Аффеніта. — Не можу побачитися з друзями і родичами». За його словами, італійці незадоволені ситуацією, що склалася, але усвідомлюють необхідність крайніх заходів.

З розумінням поставилися до численних заборон і жителі іранської столиці Тегерана. Зазвичай у цьому 15-мільйонному місті за два тижні до Новруза — іранського нового року, який цьогоріч святкують 20 березня, — машини стоять у божевільних заторах, а в магазинах ніде яблуку впасти, розповідає Аліна Бондаренко, 29-річна українка, яка останні три роки живе в Ірані. Однак тепер на вулицях Тегерана порожньо.

Університети, школи, дитсадки та стихійні ринки зачинено, біля входу в торгові центри та магазини відвідувачам вимірюють температуру і видають рукавички, а біля мечетей безкоштовно роздають антисептик. У великих містах щовечора проводять дезінфекцію вулиць і громадських приміщень. А абонентам мобільного зв’язку щодня розсилають повідомлення, як не заразитися і куди звертатися, якщо це все-таки сталося.

У Південній Кореї, США, Німеччині та Великій Британії працюють мобільні діагностичні центри, де пройти тест на коронавірус можна за 10 хвилин, не виходячи з автомобіля (Фото: REUTERS/Kim Kyung-Hoon)
У Південній Кореї, США, Німеччині та Великій Британії працюють мобільні діагностичні центри, де пройти тест на коронавірус можна за 10 хвилин, не виходячи з автомобіля / Фото: REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Бондаренко визнає: турбота Ірану про своїх громадян її вражає, хоча не обходиться і без ексцесів. Так, отримавши безкоштовний спиртовий антисептик, деякі жителі мусульманської країни, де не продають алкоголь, вирішили спробувати його на смак і потрапили до лікарні, а кілька людей померли від отруєння.

Тим часом уряд Сполучених Штатів, де близько 4 тис. інфікованих, оголосив режим надзвичайної ситуації та з 13 березня заборонив в'їзд мандрівникам із країн Євросоюзу. Влада Каліфорнії, де зосереджено десяту частину хворих, розпорядилася закрити бари та нічні клуби, вдвічі скоротити розсадження у ресторанах, а людям віком понад 65 років — самоізолюватись.

Заздалегідь подбали про безпеку своїх співробітників ІТ-гіганти з Кремнієвої долини. Так, компанія Google ще до отримання рекомендацій уряду протестувала готовність технічних систем і процесів до переведення співробітників на віддалений режим роботи, а потім поетапно перевела на нього всіх фахівців, розповідає Євген Варавва, 30-річний інженер Google, який живе у Сан-Франциско. «Поки що на місяць», — додає він.


Невідоме лякає

Небезпека коронавірусу полягає в комбінації двох його характеристик: рівня летальності та базового показника відтворення інфекції, пояснюють епідеміологи, простіше кажучи — заразність. Хоча патоген вірусу менш небезпечний для людського організму, ніж MERS, який вбиває третину інфікованих, або SARS, що вбиває приблизно одного з десяти, новий коронавірус заразніший. Він передається повітряно-крапельним шляхом і особливо швидко поширюється у замкнених просторах.

До того ж до виникнення епідемії в Китаї цей коронавірус був невідомий людству, і ніхто не має проти нього імунітету, додає доктор Калішер. «Таким чином, населення планети виглядає абсолютно незахищеним», — констатує він.

Деякі американці очікують, що ставатиме тільки гірше, і невдовзі гірше ставатиме все швидше, — Євген Варавва, 30-річний інженер Google, житель Сан-Франциско

За даними ВООЗ, середній рівень летальності коронавірусу становить 3,4%, до того ж цей показник дуже залежить від віку, статі, супутніх захворювань і реакції імунної системи, а також різниться за регіонами. Крім того, отриманий як відношення виявлених випадків до летальних, цей показник не враховує незареєстрованих хворих.

Базовий показник відтворення коронавірусу теж поки не отримав точної оцінки. За різними підрахунками, він становить від двох до чотирьох: тобто один хворий у країні, яка не вживає жодних профілактичних заходів, може заразити від двох до чотирьох осіб навколо. Внаслідок, усього за п’ять циклів інфікування п’ятеро хворих можуть перетворитися на 368.

Однак соціальне дистанціювання дає можливість скоротити заразність, підкреслюють епідеміологи. Так, у 2003 році методичне відстеження та ізоляція інфікованих вірусом SARS дозволили довести показник його відтворення до 0,4, і цього виявилося достатньо для припинення спалаху.

Діяти потрібно якомога раніше, адже виявлення реальної картини зараження завжди відбувається із затримкою, підкреслює Томас Пуейо, віцепрезидент компанії з онлайн-навчання Course Hero. За його підрахунками, через неможливість діагностувати всі випадки зараження реальних хворих на коронавірус у світі може бути в десятки, а то й у сотні разів більше, ніж зазначає офіційна статистика. Такого висновку топ-менеджер дійшов, використовуючи дані про заразність і смертність від коронавірусу, а також статистику Вуханя: якщо, наприклад, 23 січня у місті офіційно нараховували 444 хворих, то подальший аналіз підтвердив, що насправді на той момент їх було в 27 разів більше.

Одна з 45 добровольців отримує першу дозу вакцини проти COVID-19 у межах клінічних випробувань, які стартували в американському Сіетлі 16 березня (Фото: AP)
Одна з 45 добровольців отримує першу дозу вакцини проти COVID-19 у межах клінічних випробувань, які стартували в американському Сіетлі 16 березня / Фото: AP

За прогнозами Пуейо, у країнах з активним тестуванням на коронавірус і підготовленою системою охорони здоров’я смертність від нового захворювання буде у кілька десятків разів нижче, ніж у непідготовлених державах. Водночас перевантаження лікарень під час експоненційного зростання кількості інфікованих загрожує дефіцитом обладнання, засобів захисту і медперсоналу, що різко підвищує смертність. Якщо ж країні вдасться скоротити рівень заразності до менше одиниці й утримувати його деякий час, вона подолає епідемію, переконаний американець.


Непростий рік попереду

На початку березня вчені з Австралійського національного університету змоделювали сім сценаріїв розвитку пандемії коронавірусу. За їхніми розрахунками, за найм’якшого сценарію вірус забере 15 млн людських життів і завдасть збитків світовій економіці на суму $2,4 трлн. Тоді як найгірший сценарій віщує смерть 68 млн жителів планети і $9 трлн збитків для світового ВВП.

Про мільйони жертв нового вірусу каже і гарвардський епідеміолог Марк Ліпсіч. За його прогнозами, COVID-19 можуть заразитися від 20 до 60% населення планети. Втім, така перспектива передбачає, що вірус поширюватиметься у світі з тією ж інтенсивністю, що і в Китаї. Водночас винахід ліків і вакцини знижує ймовірність такого результату. До того ж, якщо зараження 60% землян розтягнеться не на рік, а на три, це істотно знизить навантаження на медустанови, а отже, і смертність, підкреслюють епідеміологи.

Найімовірніше, коронавірус прокотиться планетою, забере життя багатьох тисяч людей, а потім переросте в сезонне захворювання, — Чарльз Калішер, почесний професор кафедри мікробіології, імунології та патології, Державний університет Колорадо

Власні прогнози вже склали медичні чиновники Великої Британії, США і Китаю. Так, фахівці Агентства громадського здоров’я Англії (PHE) припустили: у Великій Британії коронавірус продовжить вирувати ще рік — до весни 2021-го. Внаслідок COVID-19 захворіють четверо з п’яти жителів 66-мільйонної країни, до того ж 8 млн інфікованих потребують госпіталізації. За розрахунками британських дослідників, пік захворюваності у країні припаде на кінець травня — початок червня, після чого динаміка падатиме протягом 10 тижнів. У цей період національну систему охорони здоров’я чекає критичне навантаження, підкреслюють експерти.

Тим часом в Американській лікарняній асоціації (AHA) прогнозують: епідемія COVID-19 буде вдесятеро сильнішою, ніж захворюваність на сезонний грип. У разі показника заразності 2,5% і летальності 0,5% захворіють до 40% американців. З 96 млн інфікованих 4,8 млн потраплять у лікарні, а 480 тис. помруть. Ще більший розмах епідемії припустив лікар Конгресу і верховного суду США. На закритій зустрічі з чиновниками він заявив, що коронавірусом можуть заразитися до 150 млн американців — половина населення держави.

За словами Варавви, частина жителів США переконані, що місцеві організації охорони агентства ще взимку провалили підготовку до епідемії. «Тепер вони очікують, що ставатиме тільки гірше, і невдовзі гірше ставатиме все швидше», — каже він.

У перший день роботи мобільного діагностичного центру в американському Денвері по безкоштовні тести вишикувалася черга з пацієнтів із підозрою на коронавірус (Фото: REUTERS/Drone Base)
У перший день роботи мобільного діагностичного центру в американському Денвері по безкоштовні тести вишикувалася черга з пацієнтів із підозрою на коронавірус / Фото: REUTERS/Drone Base

А от у Китаї вже передчувають закінчення пандемії коронавірусу. 12 березня Чжун Наньшань, 83-річний китайський епідеміолог, старший радник китайського уряду з медицини, який брав активну участь у боротьбі зі спалахом вірусу SARS у 2003 році, заявив: глобальна пандемія може закінчитися до червня, а в Китаї — і зовсім у березні. Щоправда, обов’язковою умовою швидкої перемоги над вірусом він назвав жорсткі заходи з боку світових урядів.

Значно обережніше про вихід із коронавірусної кризи говорять американські вчені. За словами Бойса, ніхто не знає, коли і як згасне пандемія. У разі позитивного сценарію вірус стане сезонним і зникне з річним потеплінням. Однак жодних доказів на підтримку такого припущення зараз немає, підкреслює дослідник.

Українські фахівці різних рівнів, до яких звернувся за прогнозами НВ, також розвели руками: через невелику кількість зафіксованих випадків, ми поки не можемо робити власних узагальнень, а отже, прогнозувати поки рано.

«За найгіршого сценарію уряди країн мляво реагуватимуть на поширення вірусу, приховуватимуть важливу інформацію від своїх громадян і від інших країн і не дбатимуть про вразливі групи населення, — розмірковує Бойс. — Це істотно продовжить життя COVID-19».

З ним згоден Калішер. На його думку, серед найуразливіших перед коронавірусом опиняться держави третього світу в Африці й Азії, а також «осередки бідності» у розвинених країнах. Фіналом пандемії дослідник бачить момент, коли для вірусу вичерпаються сприйнятливі до нього жертви, і коли винайдуть ефективну вакцину, на що піде не менш як рік.

У Тегерані й інших великих містах Ірану пожежники щодня дезінфікують вулиці та інші громадські місця (Фото: AP)
У Тегерані й інших великих містах Ірану пожежники щодня дезінфікують вулиці та інші громадські місця / Фото: AP

«Найімовірніше, коронавірус прокотиться планетою, забере життя багатьох тисяч людей, а потім переросте в сезонне захворювання, до якого людство звикне і від якого зможе вакцинуватися», — робить висновок Калишер.

Ця стаття була написана для № 10 журналу НВ від 19 березня 2020 року. З міркувань безпеки та керуючись турботою про здоров’я наших читачів, кур'єрів, які доставляють вам номер, і членів редакції, найближчі кілька тижнів журнал виходитиме тільки онлайн, а створюватиметься — віддалено.

Показати ще новини
Радіо NV
X