Нікол Пашинян став прем'єром. Сім фактів про людину, яка оголосила оксамитову революцію у Вірменії

8 травня 2018, 13:49
6446
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нікол Пашинян (в центрі з мікрофоном) закликає продовжувати протести

Лідер протестного руху Вірменії Нікол Пашинян 25 квітня закликав своїх прихильників провести нову демонстрацію, заявивши, що правляча Республіканська партія Вірменії хоче скористатися відставкою прем'єра Сержа Саргсяна і зберегти владу.

Він вимагає, щоб новий прем'єр-міністр не був із правлячої партії. Після відновлення протестів і зриву переговорів Пашиняна з в.о. прем'єра Кареном Карапетяном поліція Вірменії почала стягувати до центру Єревану сили і спецтехніку.

НВ наводить сім фактів про Нікола Пашиняна, який став обличчям протестного руху і не збирається зупинятися на досягнутому.

1. Відрахували з університету за політичні погляди

Нікол Пашинян народився 1 червня 1975 року, зараз йому 42 роки.

У 1995 році Нікола Пашиняна відрахували з п'ятого курсу відділення журналістики філологічного факультету Єреванського державного університету з формулюванням "за невідвідування занять". Справжньою причиною відрахування стало його співробітництво з опозиційною газетою Лрагір - керівництву університету не подобалися його статті.

Після відрахування Пашинян співпрацював з декількома вірменськими виданнями, а у 1999 році став головним редактором газети Айкакан жаманак, яка різко критикувала уряди Роберта Кочаряна та Сержа Саргсяна.

2. Намагалися вбити, підірвавши автомобіль

22 листопада 2004 року о 20:40 автомобіль Нива, який належав Пашиняну, припаркований недалеко від офісу Айкакан жаманак у центрі Єревана загорівся. Співробітники видання стверджували, що це сталося після сильного вибуху. Від вогню постраждала передня частина автомобіля, в тому числі водійське сидіння.

Вірменська служба Радіо Свобода писала, що після цього інциденту Пашинян провів прес-конференцію, на якій заявив, що залишився живий випадково. За його словами, протягом трьох місяців до вибуху він закінчував роботу з 20:30 до 21:00, а в день замаху затримався довше.

В організації спроби свого вбивства Пашинян звинувачував Гагіка Царукяна - багатого вірменського бізнесмена, якому не подобалися публікації про нього в Айкакан жаманак. Зокрема, газета звинуватила його в незаконній вирубці дерев, щоб побудувати віллу в курортному місті Цахкадзор.

3. Підтримав протести після першого обрання Сержа Саргсяна президентом, а потім переховувався від влади

У 2008 році, після того, як Серж Саргсян вперше переміг на президентських виборах, Пашинян підтримав його опонента Левона Тер-Петросяна та брав активну участь в протестах.

Після придушення протестів Пашиняна звинуватили в організації масових заворушень, і протягом року та чотирьох місяців він переховувався від вірменської влади. 2 липня 2009 року опозиціонер прийшов до Генеральної прокуратури Вірменії і добровільно здався. На той момент Національні збори Вірменії прийняли рішення про амністію учасників протестів за умови, що вони здадуться до 31 липня 2009 року. У січні 2010 року Пашиняна засудили на сім років позбавлення волі, але у травні 2011 року його звільнили за амністією на честь 20-річчя незалежності Вірменії.

4. Вже шість років є депутатом вірменського парламенту

Після звільнення за амністією у 2012 році був обраний депутатом Національних зборів Вірменії за пропорційною виборчою системою від партійного блоку Вірменський національний конгрес.

У 2013 році Пашинян разом із шістьма іншими політиками та активістами створив суспільно-політичний союз Громадянський договір, який пізніше був переформатований у політичну партію.

За рік до цього у нього виник конфлікт із партією Вірменський національний конгрес під керівництвом Тер-Петросяна через рішення останнього про тісну співпрацю з партією Процвітаюча Вірменія Гагіка Царукяна, якого Пашинян вважав винним в організації замаху на нього.

На парламентських виборах 2017 року блок партій Громадянський договір, Освічена Вірменія та Республіка отримав дев'ять місць у парламенті, його члени сформували фракцію Єлк.

5. Входить у ліберальний блок Єлк, який виступає за зближення з ЄС

Єлк - блок, що дотримується ліберальної ідеології. Цей політичний рух і особисто Пашинян виступали проти членства Вірменії у Євразійському економічному союзі і за підписання Угоди про повну і всеосяжну вільну торгівлю з ЄС.

6. Посів друге місце на виборах мера Єревана

У травні 2017 року Нікол Пашинян брав участь у виборах мера Єревана на яких, згідно з даними Центральної виборчої комісії, посів друге місце з 21% голосів.

Вибори виграв член правлячої Республіканської партії та чинний на той момент мер Тарон Маргарян - він отримав 71,25% голосів.

7. Став прем'єром внаслідок оксамитової революції

Пашинян кілька разів заявляв, що готовий очолити уряд Вірменії.

"Я не раз говорив, що, якщо народ покладе на мене таку відповідальність, я прийму її. І дуже велика імовірність, що так і станеться", - заявив він 25 квітня на прес-конференції за участю іноземних ЗМІ.

Пашинян додав, що прем'єр-міністром буде кандидат від народу, "кандидат революції". "Це ми дуже просто організуємо на площі. Ми запропонуємо кандидатуру, і народ своєю реакцією і своїм голосом затвердить її", - сказав він.

Крім того, опозиційний лідер наголосив, що Карен Карапетян не буде прем'єром навіть якщо вийде з правлячої Республіканської партії.

Пашинян пообіцяв продовжувати акції протесту, оскільки оксамитова революція, про початок якої він оголосив 17 квітня, не дійшла до логічного кінця.

1 травня Республіканська партія Вірменії заблокувала обрання лідера протестів прем'єр-міністром країни, після чого протести поновилися.

8 травня Пашинян був обраний прем'єр-міністром з другої спроби. За його кандидатуру проголосували 59 депутатів, проти - 42.