Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Операція ізоляція. Як Катар обернув собі на благо рік арабської блокади

13 травня, 10:25
944
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Майже рік сусіди блокують офіційну Доху з суші, моря і повітря

Майже рік тому, в червні 2017-го, Катар опинився в економічній, дипломатичній і транспортній блокаді з боку своїх найближчих сусідів – Саудівської Аравії, Єгипту, Бахрейну та ОАЕ. Однак офіційна Доха використовувала цю проблему як потужний стимул для власної мети – політичного та культурного перезавантаження заради зміцнення своєї ролі в регіоні та світі, пише британська газета The Guardian.

НВ пропонує повний переклад її матеріалу.

Більшу частину минулого року місто-держава Катар, найбагатший півострів на планеті, відчувало на собі дію [економічного] закону ненавмисних наслідків. Поштовх цьому було дано в червні минулого року, коли найближчі сусіди Катару – Саудівська Аравія, Єгипет, Бахрейн і ОАЕ – розпалили невдоволення роллю цієї країни Перської затоки в регіоні, що тліло, ввівши повну блокаду Катару з повітря і з суші.

Політика не пожаліла навіть верблюдів: 12 тис. катарських тварин були примусово повернуті на батьківщину

Відразу рейси літаків і вантажних суден, що прямували в Катар, були змінені, дипломатичні зв'язки обірвані, а єдиний сухопутний кордон Катару з Саудівською Аравією –- закритий. Політика не пожаліла навіть верблюдів: 12 тис. катарських тварин були примусово повернуті на батьківщину.

Заявленою метою блокади, що настала за 10-денним ультиматумом з 13 маловиконуваних вимог, став протест проти того, що було названо винятковою роллю Катару в "фінансуванні тероризму" (цю лінію Саудівської Аравії цілком "проковтнув" і ретвітнув Дональд Трамп). Політично це здавалося скоріше спробою принизити і "приструнити" емірат. Однак у цьому випадку вийшло щось радше протилежне таким очікуванням.

Сильніше грошей і нафти

Стійкість країни до ультиматуму, який не зміг похитнути позиції правлячої в Катарі династії аль-Тані, надала цій родині можливість спертися на тезу "ми проти світу". Серед 313 тис. корінних жителів Катару (загальне населення країни становить 2,6 млн осіб) виник цілий культ особи навколо моложавого еміра шейха Таміма, чий ідеалізований портрет тепер дивиться через Перську затоку зі стін сталевих і скляних хмарочосів Дохи і зустрічається майже повсюдно, коли мчиш на позашляховику по шестисмуговій столичній набережній Корніш.

Шейх Тамім, правлячий емір Катару, переорієнтує країну на цінності Заходу/Фото ЕРА

Ізоляція, мабуть, також спрацювала як каталізатор довгострокової концепції розвитку Катару. Одна з внутрішніх іроній найбагатшої держави на Землі за рівнем ВВП на душу населення досі полягала в тому, що з моменту виявлення і використання в Катарі великих запасів природного газу у цієї країни було мало внутрішніх причин, щоб стимулювати новації.

Не секрет, що ми заможне суспільство і, можливо, нікому навіть немає потреби працювати

Мета, заявлена ​​аль-Тані, полягала в створенні диверсифікованої наукомісткої економіки, яка б спиралася не тільки на запаси нафти і газу. Як пояснила The Guardian в рідкісному інтерв'ю шейха Хінд Хамад Аль Тані, молодша сестра правлячого еміра, гроші – як і стимулюючі капітальні проекти на кшталт Кубка світу з футболу 2022 року – лише частково вирішують цю проблему нестачі кваліфікованих кадрів.

"Не секрет, що ми заможне суспільство і, можливо, нікому навіть немає потреби працювати, - сказала вона. - Але знаючи, що ви можете зробити свій внесок у розвиток своєї країни і допомогти їй стати ще більш видатною, – це те, чим кожен пишається. Блокада, як ніщо інше, допомогла цьому. Ми бачимо [в ній] хорошу можливість стати самодостатніми".

Інтелектуальна столиця

Батьки шейхи Хінд були першими, хто висловив сучасні устремління Катару щодо формування нації. У той час як її батько розвивав партнерство з Іраном, який би міг освоювати родовища природного газу, її мати, шейха Моза, заснувала багатомільярдний Фонд Катару, щоб змінити систему освіти, особливо для жінок. 34-річна Шейха Хінд, мати п'ятьох дітей, була однією з перших, хто скористався катарським Містом освіти, і протягом останніх трьох років працює виконавчим директором Фонду Катару.

Шейха Моза заснувала багатомільярдний Фонд Катару, щоб змінити систему освіти, особливо для жінок

З балконів його офісу видно скляні й мармурові свідчення цих амбіцій у вигляді футуристичних кампусів навколо, де розмістилася добра дюжина "партнерських університетів". Кожен з них умовили бути присутнім тут через вузьку спеціалізацію в тих сферах, які потрібні Катару для нарощування свого потенціалу: Джорджтаунський університет – через його програми у сфері держуправління, Техаський університет A&M – у галузі інженерії тощо.

Новітнє доповнення до Міста освіти – чудова Національна бібліотека Катару, спроектована голландським архітектором Ремом Колхасом. Це величезна гостинна будівля, в якій ряди книжкових стелажів піднімаються навколо центральної зони, що містить відкритий театр і кафе, немов тераси засніжених схилів.

До відкриття бібліотеки в Досі Перська затока не могла похвалитися такими установами/Фото Hans Werlemann/oma.eu

Раніше в Перській затоці не було бібліотечної традиції, тому Колхас задумав створити простір, зрозумілий з першого погляду. 51 тис. катарців уже записалися в бібліотеку, особливою популярністю користується її дитячий розділ. Через кілька місяців після відкриття кожну зі 150 тис. книг бібліотеки брали хоча б один раз.

Поряд з цими срібними терасами книг в підземному рівні, який виконаний з іранського мармуру і схожий на розкопки катакомб, бібліотека розмістила колекцію рідкісних арабських манускриптів і зразків каліграфії, викуплені за величезні гроші. Ця колекція була зібрана в дусі того ж єдиного поглинання, з яким династія аль-Тані витрачала свої мільярди, щоб наповнити Музей ісламського мистецтва, побудований архітектором Бей Юйміном, і утвердити Доху як сучасну інтелектуальну столицю арабського світу.

Пізніше в цьому році відкриється новий Національний музей, додавши ще один вимір до цих амбіцій. Він має форму гігантських дисків, що перетинаються, і спроектований архітектором Жаном Нувелем.

Аль-Джазіра – "скалка" арабського світу

За всім цим вгадується відвертий заклик: "Подивіться на нас!", але також і меседж про те, що Катар має намір "колонізувати" не тільки економічний, а й культурний простір.

Аль-Тані регулярно потрапляють в заголовки, вкладаючи незліченні гроші в такі знакові об'єкти як Empire State Building (хмарочос в Нью-Йорку), Harrods (найбільший універмаг в Лондоні) і Shard (хмарочос в Лондоні), і нарочито витрачаються на найдорожчі картини ( $250 млн за Гравців у карти Поля Сезана) і футболістів ($262 млн за суперзірку Неймара до французького ПСЖ, яким володіє Катар). Але вони також давно зрозуміли, що владою володіє той, хто контролює історію.

Закриття телеканалу Аль-Джазіра було однією з вимог сусідів Катару напередодні блокади/Фото ЕРА

Цей принцип був вперше випробуваний 22 роки тому, коли тодішній емір заснував і почав фінансувати арабську телекомпанію Аль-Джазіра. Жорстка журналістська подача, з якою телекомпанія висвітлювала внутрішню політику інших арабських країн (при відносно м'яких акцентах матеріалів про Катар), лежить в основі нинішньої ворожнечі й блокади. Однією з 13 вимог ультиматуму чотирьох країн, які оголосили блокаду, було відключення мовника.

Обурення репортажами і редакційною політикою Аль-Джазіри, підбурюване Саудівською Аравією, посилилося під час арабської весни, коли телеканал (разом з правлячою династією Дохи) надав підтримку народним повстанням, а не чинній владі. Таку позицію визнали частиною ширшої моделі, в рамках якої Катар прагне зміцнювати владу вдома та одночасно розпалювати розбіжності за кордоном, щоб бути потрібним усім: підтримуючи торговельні й дипломатичні зв'язки з Ізраїлем і відкрито фінансуючи Хамас; розміщуючи у себе велику американську авіабазу Аль-Удейд і в той же час надаючи підтримку ісламістським братам-мусульманам; пропонуючи бути посередником в мирних переговорах щодо Сирії і надаючи притулок особам, пов'язаним з Аль-Каїдою.

Уявіть, що [інші країни] вимагали б від Британії закрити ВВС – вас би це шокувало

Для критиків Катару Аль-Джазіра стала символом лицемірства такого самопроголошеного радикалізму. У той час як в Досі телеканал є скоріше символом незалежності і суверенітету. Як говорить шейха Хінд: "Уявіть, що [інші країни] вимагали б від Британії закрити ВВС – вас би це шокувало".

Вона наводить вагомий аргумент на користь ефекту лібералізації, який спавив телеканал: "Я думаю, коли ми говоримо, яким хочемо бачити наш регіон, Аль-Джазіра є важливим елементом цього посилу. Можливо, багато людей незадоволені речами, на які [журналісти телеканалу] пролили світло, але, якщо ви хочете побудувати громадянське суспільство і дозволити людям думати самим і мислити критично, будь-яка історія повинна бути озвучена".

Уроки свободи

Очевидне зусилля вбудувати цей дух журналістських розслідувань глибше в катарське суспільство проросло корінням в місцевій філії Медільської школи журналістики американського Північно-Західного університету, який розташований в Місті освіти.

Декан цього університету в Катарі Еверетт Денніс, видатний аналітик у сфері мас-медіа і їх впливу на зростаюче громадянське суспільство в країнах колишнього соцтабору і США, після приїзду в Катар готувався до жорсткої боротьби з цензурою. Однак, за його словами, в Досі він не зустрів "жодної спроби втручання в те, що саме ми викладаємо і як ми це робимо – тут обговорюється весь спектр соціальних питань, які б точно так само могли бути предметом дискусій в американському кампусі".

Шейха Хінд є виконавчим директором Фонду Катару/Фото ЕРА

Спочатку він зіткнувся з деяким небажанням студентів оскаржувати авторитет влади, однак воно швидко розсіялося. Денніс передбачає, що в Катарі почали цінувати переваги свободи ЗМІ (незважаючи на те, що з 2016 року влада заблокувала Doha News – інтернет-портал, який пропонував більш критичну інформацію про їх дії).

На думку декана, уроки виносять обидві сторони. Наприклад, університет заснував першу систему акредитації преси, а лобіювання з боку випускників [журналістської] програми збіглося зі створенням першого державного інформаційного офісу, який функціонує належним чином. Той самий дух критичних досліджень, впевнений Денніс, також змушує правлячу династію і уряд Катару відповідати на стурбованість світової спільноти, зокрема щодо ганебних умов роботи мігрантів у Катарі на об'єктах футбольного Чемпіонату світу. Зокрема, Катар відреагував на ці питання, запровадивши мінімальну зарплату [для мігрантів], нову політику надання житла і страхування, які зі схваленням сприйняли фахівці Міжнародної організації праці ООН.

Поки Саудівська Аравія пишається тим, що жінки отримали право водити автомобілі, шейха Хінд може вказати на те, що дівчата складають більшість студентів Міста освіти

На думку декана, блокада дала новий стимул такій прозорості. У той час як для громадян Саудівської Аравії, Бахрейну та ОАЕ стало незаконним навіть ставити під сумнів або критикувати саму ідею блокади, Катар скасовує візові обмеження і намагається позиціонувати себе як колиска свободи слова. І поки Саудівська Аравія пишається тим, що жінки тут, нарешті, отримали право водити автомобілі, шейха Хінд може вказати на те, що дівчата складають більшу частину студентів у всіх відділеннях Міста освіти, включно з інженерними спеціальностями.

Жінки за кермом і перший за 35 років кінотеатр. Як і чому Саудівська Аравія стає ліберальною

В такому випадку, може бути катарська правляча сім'я потай вдячна за блокаду, що загострила цей культурний розрив між офіційною Дохою і її сусідами-ваххабітами?

"Я не буду брехати вам і говорити, що блокада нам байдужа, - каже шейха Хінд. - Абсолютно ні. У нас є студенти, на яких вона позначилася найгіршим чином – цілі сім'ї виявилися розлучені. Ситуація, в якій ми перебуваємо, сумна".

Як і багато інших катарців, з якими поспілкувалася The Guardian, шейха сподівається на швидке вирішення конфлікту. У той же час, відзначає вона, необхідний країні поштовх до самодостатності зараз відчувається як ніколи. Мета не змінилася, каже Хінд Хамад Аль Тані, "однак тепер ми біжимо до неї, а не просто йдемо".

Головне

Світ/Країни

Сьогодні, 01:27

article_img
Тереза Мей прокоментувала можливість нового референдуму по Brexit

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися