Новий ЮКОС? У Росії заарештували великого американського інвестора

18 лютого, 19:15
3179
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Новий ЮКОС? У Росії заарештували великого американського інвестора - фото

EPA

Майкл Калві в залі суду 15 лютого

НВ розповідає головні факти про скандальний арешт у Росії великого інвестора із США, засновника фонду Baring Vostok Майкла Калві.

Що сталося

15 лютого у Москві за підозрою в шахрайстві затримали засновника інвестиційного фонду Baring Vostok американця Майкла Калві. Наступного дня його заарештували до 13 квітня.

У цій справі були затримані ще п'ятеро людей: партнер фонду Ваган Абгарян, партнер з індустрії фінансового сектора француз Філіпп Дельпаль, директор з інвестицій Іван Зюзін, радник голови правління Норвик-банка Олексій Кордичев та гендиректор Первого коллекторского бюро (ПКБ) Максим Владіміров.

Фото: EPA

Їх запідозрили у великому шахрайстві, від якого нібито постраждав банк Восточный (раніше Восточный экспрес - ред.), 52% якого зараз володіє Baring Vostok, а 31% бізнесмен Артем Аветисян.

Збір доказів зайняв п'ять днів з 7 по 12 лютого

ЗМІ пишуть, що заяву проти затриманих подав до ФСБ член ради директорів Восточного Шерзод Юсупов. Він зробив це 7 лютого, збір доказів зайняв п'ять днів з 7 по 12 лютого.

Арешт викликав суспільний резонанс, на підтримку Майкла Калві висловилися глава Сбербанку Герман Греф, голова Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв, співзасновник і керівник Яндекса Аркадій Волож та уповноважений із захисту прав підприємців при президентові Росії Борис Тітов.

"Baring Vostok працював у Росії багато років і всі ці роки завойовував свою репутацію чесного інвестора. Така реакція з боку правоохоронних органів, звісно, є дуже сильним сигналом для іноземних інвесторів, і сигнал буде зчитуватися моментально", - заявив він зокрема.

Деякі в Росії вже порівнює арешт Калві і справу проти Baring Vostok зі справою ЮКОСа, яка коштувала Михайлу Ходорковському більше 10 років за ґратами.

В чому суть обвинувачення

Як пише Російська служба Бі-бі-сі, в суді слідчий заявив, що у 2015 році банк Восточный видав кредит у 2,5 млрд рублів (близько 1 млрд грн - ред.) Первому коллекторскому бюро (ПКБ). Через два роки як відступні за цим кредитом банк прийняв акції підконтрольної Калві компанії International Financial Technology Group. Причому, за версією слідства, реальна вартість акцій International Financial Technology Group становила 600 тисяч рублів (менше 250 тисяч гривень).

Ъ із посиланням на свої джерела пише, що, за версією слідства, Майкл Калві нібито вмовив інших акціонерів банку - Івана Зюзіна, громадянина Франції Філіппа Дельпаля, Вагана Абгаряна, Максима Владімірова та Олексія Кордичева - вступити з ним у "злочинну змову" й оформити угоду про врегулювання боргу на свідомо невигідних для банку умовах.

Потерпілими у справі були визнані двоє акціонерів Восточного.

Один із заарештованих разом з Калві - француз Філіпп Дельпаль
Один із заарештованих разом з Калві - француз Філіпп Дельпаль / Фото: EPA

Один із затриманих Олексій Кордичев, який був радником голови правління Восточого, дав свідчення проти інших фігурантів справи і заявив, що готовий співпрацювати зі слідством. Філіпп Дельпаль відкинув обвинувачення, але теж заявив, що готовий допомагати слідству.

Позиція захисту Калві

Захист Калві вважає те, що відбувається, результатом конфлікту акціонерів банку Восточный. Як пише The Bell, Калві в суді заявив, що угоду схвалили всі незацікавлені акціонери обох компаній, а Юсупов особисто брав участь у переговорах і мав доступ до всієї інформації.

Захист також розкритикував документи, що стосуються оцінки International Financial Technology Group, надані слідством.

За словами Калві, у Baring Vostok був конфлікт із партнером Юсупова Аветисяном, проти якого фонд почав розгляд у Лондонському міжнародному третейському суді за підозрою в шахрайстві в десятці угод.

За словами Калві, у Baring Vostok був конфлікт із партнером Юсупова Аветисяном, проти якого фонд почав розгляд у Лондонському міжнародному третейському суді за підозрою в шахрайстві у десятці угод. Калві стверджує, що у заявників два мотиви - домогтися відмови Калві від вимог у Лондонському суді і не допустити розмиття частки Аветисяна в ході додемісії акцій Восточного.

Адвокат Дмитро Клєточкін, який представляє інтереси Калві також заявив, що не згоден з тим, що в число потерпілих були включені акціонери банку Восточный, оскільки одним із них є Baring Vostok, керівництво якого перебуває під слідством.

Олексій Кордичев (в центрі в наручнках) погодився дати свідчення проти інших фігурантів справи
Олексій Кордичев (в центрі в наручнках) погодився дати свідчення проти інших фігурантів справи / Фото: EPA

"Він (Шерзод Юсупов - ред.) як акціонер банку не може бути потерпілим. Йому особисто ніякого збитку не допущено. Так, збиток міг понести банк, але не Юсупов. Якщо слідувати логіці слідства, то ще одним потерпілим у цій справі є фонд Baring Vostok", - заявив адвокат.

Банк Восточный об'єднався з банком Юниаструм Аветисяна у 2017 році. Вони мали намір залучити до об'єднання державу і створити опорний банк для кредитування малого і середнього бізнесу, але зробити цього не вдалося. В результаті Baring Vostok та Аветисян залишилися співвласниками об'єднаного проблемного банку.

Хто такий Майкл Калві

Майкл Калві народився у 1967 році в американському штаті Вісконсін. Отримав ступінь магістра фінансів у Лондонській школі економіки і диплом бакалавра з бізнесу в Університеті Оклахоми.

До 1994 року Калві жив у Лондоні та Нью-Йорку, працював у Європейському банку реконструкції та розвитку та інвестбанку Salomon Brothers. У Salomon Brothers працював над угодами зі злиття і поглинання і на ринках капіталу в нафтогазовій галузі США, а в ЄБРР відповідав за інвестиції в нафтогазовий сектор.

У 1994 році заснував Baring Vostok Capital Partners - один із найбільших і найстаріших західних фондів, що спеціалізуються на інвестиціях в російські активи. У 2000 році фонд купив 35% акцій пошуковика Яндекс за $5,28 млн, а на наступному продажі свого пакета заробив більше $1 млрд. Серед інших портфельних компаній Baring були Вимпелком, СТС Media, Avito, Тинькофф Банк, Вкусвилл сервіс таксі Gett, телекомунікаційний оператор ЭР-Телеком, виробник обладнання для нафтовидобутку Новомет і інші.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською