Країни заявляють про нові штами COVID-19. Чи так це небезпечно? Пояснює професорка

15 січня 2021, 17:21
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У США науковці виявили два нові штами коронавірусу. Імовірно, вони сформувалися на території країни. А Японія заявила про знаходження раніше невідомої мутації коронавірусу у громадян, які прилетіли з Бразилії.

Медики кажуть про їх схожість зі штамами із Великої Британії та Південноафриканської республіки, після чого в середу Японія закрила кордони для іноземців до початку лютого. Всесвітня організація охорони здоров’я вже попередила: через швидкі темпи розповсюдження коронавірусу буде з’являтися все більше його нових штамів.

Відео дня

Чим це може загрожувати, в інтерв'ю Радіо НВ розповідає професорка, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медуніверситету імені Данила Галицького Наталя Виноград.

Наталя Виноград

Епідеміологиня

— Скільки в Україні наразі циркулює геновидів коронавірусу?

— Інститут Коха у Німеччині вже беруть зразки в Україні, і кажуть нам, що у вас циркулює лише лінія B. Це є штам, який вперше виявили в Ухані. Лише коли вони зайшли на європейський континент, вірус почав змінюватися. Зміни не суттєві, але вже достатні, щоби виділити підгрупи.

Із п’яти генотипів, які виявили в Україні, чотири належать до B1. B1 — це Італія, B1.1 — домінував у певних регіонах Італії, і такий у нас є. Також у нас є B1.1.1 — це Великобританія, країни ЄС. У нас є B1.5 — це Іспанія, і у нас уже є B2, він є на всій планеті, його виявили у 57 країнах світу. Тобто це ті штами, які мають коріння з Уханя.

— З кінця минулого року заговорили про так званий британський штам коронавірусу, який є більш заразним, і навіть назвали цифру — на 70% заразніше. Однак такі заяви лунають здебільшого від політиків. Що говорить про це епідеміологія, наскільки він є більш небезпечним із погляду перебігу хвороби?

— Перебіг хвороби — це одне, а заразливість — це інший параметр. Якщо говорити про те, наскільки швидше цей штам поширюється, то це правда. Якщо раніше від однієї людини інфікувалося 1,2 людини, то на сьогодні від однієї хворої людини інфікується 1,7, 1,9. Це ніби звучить подібно, але це щоденно шалений приріст кількості заражених осіб, які можуть завалити систему надання медичної допомоги. Тому приріст, навіть незначний, кількості випадків — це є і приріст тяжких випадків.

Друге. Змінюється клініка. Ви ж бачите, скільки тих штамів. Але медичного значення є 22 мутації. Ось чому нам там важливі, медикам, ці мутації. Вони нам до кінця часом незрозумілі. Проте може статися і така мутація, що вірус не буде взагалі до нас проходити, втратить поліорганність, не буде тропності до всіх систем і органів, як сьогодні. І тоді ми будемо мати легкі форми. Взагалі не буде, про що говорити.

— А від чого це залежить, щоби все пішло в позитивний бік для нас?

— Це є часте встановлення, коли вірус закріпляється на достатньому рівні можливості своєї реплікації, нагромадження. Він не може нас всіх вбивати, він сам загине, у нього не буде, де жити, якщо ми повмираємо. Це не є його ідея, як біологічного виду. Він адаптується, час адаптації для різних вірусів є дуже різним.

Один із домінуючих і можливих варіантів захисту — досягнення високого рівня популяційної захищеності. 70% населення буде мати несприйнятливість до цього патогену, і тоді він не буде так широко гуляти і робити нам біду. До того можна прийти природнім шляхом, а можна — вакцинацією.

— Наявні вакцини є ефективними від нових штамів?

— Дослідження, які зробили в Англії, показали, що захищають. Ефективність захисту знижується, але захищають.

— Коли існуючі вакцини від коронавірусу можуть втратити свою ефективність?

— Ніхто не скаже. Це динамічний процес. Може, ніколи не втратить, може, все буде добре. Побачимо. Ми ще не знаємо, як діє ця вакцина, в який спосіб вдасться провести вакцинацію. Це шалено тяжкий процес.

— Для мене, як для людини далекої від вірусології, потрібно шукати новини про нові штами коронавіруса?

— Є вже тисячі різних штамів. Деякі з них із певними мутаціями. А що проста людина в тих мутаціях може до кінця розуміти і використати для того, щоб вона була здорова? Реально це ні на що не буде впливати.

Підписуйтесь на подкаст Радіо НВ Що відбувається на Apple Podcasts, Google Podcasts і Soundcloud

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X