Нобелівська премія миру. Голова комітету пояснила, як обрали лауреатів та чому не нагородили Зеленського

Голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен (Фото:NTB/Heiko Junge via REUTERS)
Голова Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен заявила, що цьогорічних лауреатів Нобелівської премії миру — представників України, Росії та Білорусі — обрали, щоб «підкреслити важливість громадянського суспільства та його роль у будь-якій країні, зокрема у протистоянні авторитарній владі».
Про це повідомляє BBC News Україна.
Рейсс-Андерсен сказала, що «сфера премії миру — це не війна в Україні, але дуже серйозне її тло». За її словами, у Росії та Білорусі влада зробила представників громадянського суспільства та правозахисних організацій «ворогом держави, що прикро і неприпустимо».
Голова комітету заявила, що у цих двох країнах громадянське суспільство «було розгромлене», а «Україна не була повністю розвиненою демократією і потерпала від цього».
Мандат комітету полягає у тому, щоб визначати особу чи організацію, які зробили найбільший внесок у мир за минулий рік, додала вона.
«Ми хочемо чітко зазначити, що учасники громадянського суспільства роблять великий внесок у справу миру, запобігаючи війні і сприяють припиненню війни», — наголосила Рейсс-Андерсен.
На її думку, вручення може і не мати негайного впливу, адже «у нинішній ситуації це абсолютно нереально». Проте це рішення ухвалили «у межах волі Альфреда Нобеля, критеріїв братерства між народами».
На запитання про те, чи не краще було дати цю премію президенту України Володимиру Зеленському чи російському опозиціонеру Олексію Навальному, голова комітету відповіла, що «всесвітнє визнання — це не те, що ми беремо до уваги».
«І ми ніколи не коментуємо, хто не отримав премію. Ми вважаємо, що ті, хто робить внесок у справу миру, це не люди, які ведуть війну. А вказуємо на тих, хто зараз може змінити ситуацію. Війни можна вирішувати не лише військовими засобами. Повстання людей, спротив і протести відігравали важливу роль. І ми вважаємо, що наші переможці продовжуватимуть це робити», — сказала вона.

Цього року Нобелівську премію миру здобула українська правозахисна організація Центр громадянських свобод, білоруський правозахисник Алесь Біляцький, а також російська правозахисна організація Меморіал.
У норвезькому Нобелівському комітеті пояснили, що присуджуючи премію цим лауреатам, «хоче відзначити трьох видатних поборників прав людини, демократії та мирного співіснування в сусідніх країнах — Білорусі, Росії та Україні».
Комітет вважає, що завдяки зусиллям на користь гуманістичних цінностей, антимілітаризму та принципів права вони «відродили та вшанували бачення миру та братерства між націями, яке сповідував Альфред Нобель — бачення, якого найбільше потребує сучасний світ».
В Україні вручення Нобелівської премії українцям разом із росіянами та білорусами викликало неоднозначну реакцію. Зокрема через те, що цьогоріч Росія за підтримки Білорусі вторглася в Україну, та викривлені наративи пропаганди про «братерські» народи.
Голова ЦГС Олександра Матвійчук зазначила, що радіє вибору Нобелівського комітету. Там заявили, що разом із Україною премію розділили «не провладні організації» із Росії та Білорусі, а ті, що «борються проти агресії Путіна».

