Нелітературні подробиці. У Швеції розгорівся скандал навколо академії, яка присуджує Нобеля

13 квітня, 10:10
2098
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У центрі скандалу опинилася поетеса Катаріна Фростенсон, член Шведської академії, та її чоловік

Шведська академія – престижна установа, яка з 1901 року щорічно присуджує Нобелівську премію миру в галузі літератури – переживає найбільшу кризу в своїй більш ніж 200-річній історії.

Чоловіка одного з членів академії запідозрили у сексуальних домаганнях і достроковому розголошенні імен нобелівських лауреатів. Після цього склад академії демонстративно залишили кілька її членів, а 12 квітня – і постійний секретар Сара Даніус. У скандал довелося втрутитися шведському королю Карлу XVI Густаву.

НВ зібрало всі подробиці гучної історії, яка може зробити академію недієздатною і вплинути на присудження літературного Нобеля в нинішньому році.

Що сталося

За останні місяці шведська газета Dagens Nyheter – найбільше щоденне видання країни – опублікувала серію викривальних матеріалів про чоловіка шведської поетеси Катаріни Фростенсон, яка є чинним членом Шведської академії. За даними видання, її 71-річний чоловік Жан-Клод Арно – фотограф і режисер французького походження – протягом 20 років неодноразово домагався жінок, що підтвердили як мінімум 18 шведок.

Жана-Клода Арно підозрюють у розголошенні імен нобелівських лауреатів і сексуальних домаганнях/Фото Christine Olsson/Dagens Nyheter

Кілька подібних епізодів відбулися у великому стокгольмському культурному центрі Forum, яким, як з'ясувалося, володіють Арно і Фростенсон. Шведська академія – один із спонсорів цього клубу. Forum неодноразово був майданчиком для виступів нобелівських лауреатів, відомих діячів культури і вчених.

Останнє розслідування шведська газета оприлюднила 9 квітня. У ньому ж йдеться про те, що Арно неодноразово порушував найсуворішу таємницю – повідомляв стороннім особам імена нобелівських лауреатів з літератури до їх офіційного оприлюднення. Так, з 1996 року він заздалегідь розкрив імена як мінімум семи лауреатів: Віслави Шимборської в 1996-му, Ельфріди Єлінек в 2004-му, Гарольда Пінтера в 2005-му, Жан-Марі Гюстава Леклезіо в 2008-му, Патріка Модіано в 2014-му, Світлани Алексієвич в 2015-му і Боба Ділана в 2016-му.

Це немов бомба, скинута прямо на будівлю фондової біржі

І хоча Dagens Nyheter прямо не називає імена фігурантів скандалу, щоразу алегорично називаючи Арно "шведським авторитетом в області культури", в Швеції не залишилося сумнівів щодо їх особистостей.

З осені минулого року, коли в шведських ЗМІ з'явилися перші резонансні публікації, Арно і його дружина не виходять у світ, а сама Фростенсон перестала брати участі в засіданнях академії, повідомляє Deutsche Welle. Арно заперечує всі звинувачення на свою адресу.

"Вавилонська вежа валиться". Наслідки скандалу

Щоб розслідувати озвучені в ЗМІ підозри щодо Арно, Шведська академія звернулася за допомогою до юридичної фірми Hammarskiöld & Co. За підсумками власного розслідування юристи підтвердили випадки розголошення імен нобелівських лауреатів, а також звернули увагу на фінансові порушення з боку подружжя щодо Шведської академії.

Юристи підтвердили випадки розголошення імен нобелівських лауреатів, а також звернули увагу на фінансові порушення з боку подружжя щодо Шведської академії

Так, юристи запідозрили Арно в неналежному використанні квартири в Стокгольмі, яка належить академії, – фотограф використовував її в особистих цілях і навіть прикріпив до дверей табличку з власним іменем. Крім того, Арно і Фростенсон не задекларували частку свого володіння культурним центром Forum, який отримує значний обсяг коштів від академії.

В результаті юристи Hammarskiöld & Co запропонували Шведській академії звернутися в поліцію для розслідування цих фактів і виключити зі свого складу Фростенсон.

5 квітня Шведська академія винесла обидва питання на голосування, однак вони не отримали підтримки більшості. Ряд академіків відзначили, що юристи Hammarskiöld посилаються на анонімні джерела і цього недостатньо для прийняття серйозних рішень щодо Фростенсон.

На знак протесту проти такої нерішучості троє членів академії на початку квітня заявили про вихід з її складу, ще один – про свій намір вчинити так само. А 12 квітня про відставку заявила і постійний секретар Шведської академії Сара Даніус.

В результаті з 18 членів Шведської академії в її складі де-факто залишається 12 – ще двоє покинули академію раніше з інших причин.

Через скандал Шведська академія може втратити кворум/Фото EPA

Серйозність проблеми в тому, що всі члени академії, згідно з нинішніми правилами, призначаються довічно - тобто навіть у разі відставки їх аж до смерті неможливо замінити на нових академіків.

Крім того, для вибору нових членів академії необхідний кворум в 12 осіб, а значить можливі відставки можуть позбавити заклад дієздатності.

"Складно зрозуміти, як академія буде здатна продовжувати роботу після такого. Це немов бомба, скинута прямо на будівлю фондової біржі", - прокоментував кризу Бьорн Віман, культурний редактор Dagens Nyheter, назвавши ситуацію "катастрофою".

Не менш яскраво охарактеризувала те, що відбувається, Оса Ліндерборг, редактор культурної рубрики шведського таблоїду Aftonbladet: "Схоже, ніби Вавилонська вежа валиться".

Король говорить

Кризу в Шведській академії, яка стрімко набирає обертів, намагається залагодити монарх Карл XVI Густав.

Він уже провів екстрену зустріч з постійним секретарем академії Сарою Даніус, закликавши її знайти спосіб вирішення проблеми.

Крім того, 11 квітня Карл XVI Густав виступив з ініціативою про зміни статуту організації, аби спростити процедури відставки і заміни її членів.

"Я переконаний, що монархія має повноваження змінювати статут Шведської академії, яку заснував [в 1786 році] мій попередник [король Швеції] Густав III, – підкреслив монарх. – У світлі останніх подій я маю намір розглянути необхідність доповнити цей статут, особливо в тому що стосується права на відставку".

Карл XVI Густав також назвав нинішній конфлікт в академії "вкрай сумним" і висловив побоювання, що він може "серйозно зашкодити важливим функціям" організації.

Шведська академія вручає Нобелівські премії з 1901 року. За цей час престижну нагороду отримали 114 осіб.