Нелітературні подробиці. У Швеції розгорівся скандал навколо академії, яка присуджує Нобеля

0 коментувати
 У центрі скандалу опинилася поетеса Катаріна Фростенсон, член Шведської академії, та її чоловік

У центрі скандалу опинилася поетеса Катаріна Фростенсон, член Шведської академії, та її чоловік

Шведська академія – престижна установа, яка з 1901 року щорічно присуджує Нобелівську премію миру в галузі літератури – переживає найбільшу кризу в своїй більш ніж 200-річній історії.

Чоловіка одного з членів академії запідозрили у сексуальних домаганнях і достроковому розголошенні імен нобелівських лауреатів. Після цього склад академії демонстративно залишили кілька її членів, а 12 квітня – і постійний секретар Сара Даніус. У скандал довелося втрутитися шведському королю Карлу XVI Густаву.

НВ зібрало всі подробиці гучної історії, яка може зробити академію недієздатною і вплинути на присудження літературного Нобеля в нинішньому році.

Що сталося

За останні місяці шведська газета Dagens Nyheter – найбільше щоденне видання країни – опублікувала серію викривальних матеріалів про чоловіка шведської поетеси Катаріни Фростенсон, яка є чинним членом Шведської академії. За даними видання, її 71-річний чоловік Жан-Клод Арно – фотограф і режисер французького походження – протягом 20 років неодноразово домагався жінок, що підтвердили як мінімум 18 шведок.

Жана-Клода Арно підозрюють у розголошенні імен нобелівських лауреатів і сексуальних домаганнях/Фото Christine Olsson/Dagens Nyheter

Кілька подібних епізодів відбулися у великому стокгольмському культурному центрі Forum, яким, як з'ясувалося, володіють Арно і Фростенсон. Шведська академія – один із спонсорів цього клубу. Forum неодноразово був майданчиком для виступів нобелівських лауреатів, відомих діячів культури і вчених.

Останнє розслідування шведська газета оприлюднила 9 квітня. У ньому ж йдеться про те, що Арно неодноразово порушував найсуворішу таємницю – повідомляв стороннім особам імена нобелівських лауреатів з літератури до їх офіційного оприлюднення. Так, з 1996 року він заздалегідь розкрив імена як мінімум семи лауреатів: Віслави Шимборської в 1996-му, Ельфріди Єлінек в 2004-му, Гарольда Пінтера в 2005-му, Жан-Марі Гюстава Леклезіо в 2008-му, Патріка Модіано в 2014-му, Світлани Алексієвич в 2015-му і Боба Ділана в 2016-му.

Це немов бомба, скинута прямо на будівлю фондової біржі

І хоча Dagens Nyheter прямо не називає імена фігурантів скандалу, щоразу алегорично називаючи Арно "шведським авторитетом в області культури", в Швеції не залишилося сумнівів щодо їх особистостей.

З осені минулого року, коли в шведських ЗМІ з'явилися перші резонансні публікації, Арно і його дружина не виходять у світ, а сама Фростенсон перестала брати участі в засіданнях академії, повідомляє Deutsche Welle. Арно заперечує всі звинувачення на свою адресу.

"Вавилонська вежа валиться". Наслідки скандалу

Щоб розслідувати озвучені в ЗМІ підозри щодо Арно, Шведська академія звернулася за допомогою до юридичної фірми Hammarskiöld & Co. За підсумками власного розслідування юристи підтвердили випадки розголошення імен нобелівських лауреатів, а також звернули увагу на фінансові порушення з боку подружжя щодо Шведської академії.

Юристи підтвердили випадки розголошення імен нобелівських лауреатів, а також звернули увагу на фінансові порушення з боку подружжя щодо Шведської академії

Так, юристи запідозрили Арно в неналежному використанні квартири в Стокгольмі, яка належить академії, – фотограф використовував її в особистих цілях і навіть прикріпив до дверей табличку з власним іменем. Крім того, Арно і Фростенсон не задекларували частку свого володіння культурним центром Forum, який отримує значний обсяг коштів від академії.

В результаті юристи Hammarskiöld & Co запропонували Шведській академії звернутися в поліцію для розслідування цих фактів і виключити зі свого складу Фростенсон.

5 квітня Шведська академія винесла обидва питання на голосування, однак вони не отримали підтримки більшості. Ряд академіків відзначили, що юристи Hammarskiöld посилаються на анонімні джерела і цього недостатньо для прийняття серйозних рішень щодо Фростенсон.

На знак протесту проти такої нерішучості троє членів академії на початку квітня заявили про вихід з її складу, ще один – про свій намір вчинити так само. А 12 квітня про відставку заявила і постійний секретар Шведської академії Сара Даніус.

В результаті з 18 членів Шведської академії в її складі де-факто залишається 12 – ще двоє покинули академію раніше з інших причин.

Через скандал Шведська академія може втратити кворум/Фото EPA

Серйозність проблеми в тому, що всі члени академії, згідно з нинішніми правилами, призначаються довічно - тобто навіть у разі відставки їх аж до смерті неможливо замінити на нових академіків.

Крім того, для вибору нових членів академії необхідний кворум в 12 осіб, а значить можливі відставки можуть позбавити заклад дієздатності.

"Складно зрозуміти, як академія буде здатна продовжувати роботу після такого. Це немов бомба, скинута прямо на будівлю фондової біржі", - прокоментував кризу Бьорн Віман, культурний редактор Dagens Nyheter, назвавши ситуацію "катастрофою".

Не менш яскраво охарактеризувала те, що відбувається, Оса Ліндерборг, редактор культурної рубрики шведського таблоїду Aftonbladet: "Схоже, ніби Вавилонська вежа валиться".

Король говорить

Кризу в Шведській академії, яка стрімко набирає обертів, намагається залагодити монарх Карл XVI Густав.

Він уже провів екстрену зустріч з постійним секретарем академії Сарою Даніус, закликавши її знайти спосіб вирішення проблеми.

Крім того, 11 квітня Карл XVI Густав виступив з ініціативою про зміни статуту організації, аби спростити процедури відставки і заміни її членів.

"Я переконаний, що монархія має повноваження змінювати статут Шведської академії, яку заснував [в 1786 році] мій попередник [король Швеції] Густав III, – підкреслив монарх. – У світлі останніх подій я маю намір розглянути необхідність доповнити цей статут, особливо в тому що стосується права на відставку".

Карл XVI Густав також назвав нинішній конфлікт в академії "вкрай сумним" і висловив побоювання, що він може "серйозно зашкодити важливим функціям" організації.

Шведська академія вручає Нобелівські премії з 1901 року. За цей час престижну нагороду отримали 114 осіб.

Україна 2020. Економіка

Не пропустіть! 18 жовтня, відбудеться лекція НВ «Економіка 2020». Новий курс чи старі реформи? Приватизація чи відкати? Долар по 8 чи 50? Зростання чи дефолт? Спікери: Андрій Коболєв, Віктор Пинзеник, Оксана Маркарова, Ольга Гуцал.

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: