Небезпека-2019. Через хвилю відмови від вакцин світу загрожує повернення забутих епідемій

20 лютого 2019, 14:01
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Спалах кору, з яким бореться Україна, став частиною глобальної проблеми.

Відмова від вакцинації перетворилася на такий популярний світовий тренд, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) внесла цей фактор до десятки найбільших загроз здоров'ю людей у 2019 році.

Відео дня

Причина - нещодавні епідеміологічні спалахи хвороб у багатьох країнах світу, пов'язані в тому числі з недостатнім охопленням вакцинацією.

"Кампанія проти вакцинації стала багатоликим глобальним демоном і підживлюється побоюваннями щодо безпеки, релігійними та політичними переконаннями, вибором на користь гомеопатичних засобів та широко поширюваною дезінформацією", - пише про витоки проблеми CNN.

НВ розповідає про те, які країни вже зіткнулися з наслідками такої кампанії і чому медикам знову доводиться переконувати людство в ефективності вакцин.

Що відбувається

За даними ВООЗ, сьогодні вакцинація запобігає 2-3 млн смертей на рік. Однак ще як мінімум 1,5 млн життів можна було б врятувати, якби вдалося побороти зростання недовіри до вакцин та поліпшити рівень глобального охоплення людей щепленнями.

Свідома відмова від них, незважаючи на наявність вакцин, "загрожує звести нанівець прогрес, досягнутий у боротьбі з хворобами, яким можна запобігти за допомогою вакцин", попереджають в організації. Серед таких хвороб - кір, краснуха, дифтерія, свинка, правець, коклюш, туберкульоз, поліомієліт та інші.

Вакцинація проти правця після спалаху цієї хвороби в Румунії (Фото: EPA)
Вакцинація проти правця після спалаху цієї хвороби в Румунії / Фото: EPA

Перші ознаки такого регресу помітні по всій планеті. Згідно з попередніми даними ВООЗ по 183 країнах світу, станом на січень 2019-го загальна кількість випадків захворюваності на кір на планеті зросла на 50% у порівнянні з січнем 2018-го.

Ця статистика тим тривожніша, що глобальний рівень захворюваності на кір неухильно знижувався до 2016 року. Однак з 2017-го став різко зростати, у тому числі за рахунок розвинених і заможних країн, де рівень вакцинації історично був високим.

У 2018 році Україна, за даними ВООЗ, стала лідером європейського регіону за кількістю випадків кору - понад 53 тис.

Аналогічні факти фіксують також інші дослідницькі організації. За даними компанії BlueDot, яка документує глобальні спалахи захворювань, у 2018 році зростання захворювань, яки можна запобігти за допомогою вакцин, було зафіксовано практично на всіх континентах. Перш за все мова йде про країни, де недовіра до вакцин знаходить підтримку сред громадськості або на рівні держави. У Європі та Азії серед таких країн названі Італія, Україна, Казахстан, де також були зареєстровані спалахи кору.

У 2018 році Україна, за даними ВООЗ, стала лідером європейського регіону за кількістю випадків цієї хвороби - понад 53 тис. Друге місце з великим відривом у Сербії (5 тис.), третє посідає Ізраїль (майже 3 тис.).

Крім того, у цьому рейтингу Україна займає друге місце за кількістю випадків краснухи (235 за рік) після Польщі (450 випадків).

Які причини підживлюють кампанію проти вакцин

Профільні медичні організації, аналітики та ЗМІ вказують кілька причин глобального зростання недовіри до вакцин.

1. Гучна стаття 20-річної давності

У 1998 році в найбільш авторитетному американському медичному журналі The Lancet вийшла стаття британського вченого Ендрю Уейкфілда. Він озвучив теорію про те, що комплексне щеплення від кору, краснухи та паротиту може спровокувати розвиток аутизму. Пізніше ця гіпотеза була багаторазово спростована іншими дослідження. Крім того, з'ясувалося, що  Уейкфілд мав особисті та фінансові інтереси в публікації такої статті - він сам розробляв альтернативну вакцину. У результаті журнал The Lancet офіційно відкликав статтю, а Головна медичний рада Великої Британії позбавила Уейкфілда права займатися медичною діяльністю. Однак інформаційна хвиля страху перед щепленнями виявилася сильнішою.

2. Розвиток інтернету

Загальна доступність інформації призвела до того, що у людей з'явилася ілюзія, ніби вони можуть самостійно інтерпретувати медичні дані, хоча не володіють достатніми для цього науковими знаннями. Таким чином, все більше батьків стали брати на себе рішення про відмову від вакцинації дітей всупереч рекомендаціям медиків. На цей фактор вказує в коментарі CNN Андреа Грінольо, викладач історії медицини та біоетики в римському університеті La Sapienza.

3. Цілеспрямовані інформаційні атаки

У 2018 році в американському журналі American Journal of Public Health (AJPH) вийшло дослідження, яке свідчить про те, що за останні кілька років російські інтернет-тролі та боти навмисно порушували в соцмережах тему небезпеки щеплень.

Вчені вивчили пости в Twitter щодо вакцинації з липня 2014 по вересень 2017 року і з'ясували, що багато негативних коментарів було написано з акаунтів, пов'язаних з російським Агентством інтернет-досліджень, відомим як "фабрика тролів". Її ж звинувачують у масштабній пропагандистській кампанії під час американських виборів 2016 року.

Наприклад, один з твіттів з хештегом #VaccinateUS був таким: "Чи знаєте ви, що уряд має секретну база даних про дітей, яким зашкодили щеплення?"

4. Підйом популізму в Європі і світі

Глобальна недовіра до влади на тлі зростання популярності політиків, що пропонують прості рішення складних проблем (у тому числі відмову від щеплень) стала ще одним світовим трендом. І він нерозривно пов'язаний з широкою кампанією проти вакцин, переконаний професор Хайді Ларсон, директор проекту підтримки вакцинації в Лондонській школі гігієни та тропічної медицини. У коментарі CNN Ларсон назвав зростання підтримки популізму "симптомом глибинного недовіри" суспільства до істеблішменту в багатьох країнах.

5. Парадоксальний ефект успішності вакцин

Вакцини частково стали жертвами свого успіху. "Люди забули, наскільки небезпечними є хвороби, від яких вони нас захищають. Наприклад, поліомієліт або дифтерія", - зазначив у коментарі RFI мікробіолог, професор Роберто Буріоні.

Які країни вже зіткнулися з проблемами

Італія

У серпні 2018 року популістський уряд Італії скасував обов'язкову вакцинацію для школярів. Тоді верхня палата італійського парламенту підтримала законопроект, який передбачає скасування десяти щеплень - раніше обов'язкових.

Голова МВС Італії Маттео Сальвини назвав щеплення "марними і в багатьох випадках небезпечними, якщо не шкідливими"

Більш того, міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвини у червні 2018-го заявив: ці щеплення були "марними і в багатьох випадках небезпечними, якщо не шкідливими".

Серед них - вакцини проти кору, паротиту, краснухи, вітряної віспи, менінгіту та поліомієліту. Тепер батьки італійських дітей, які йдуть до школи, можуть не надавати документи про вакцинацію дитини, а повідомити про щеплення лише усно.

Це рішення, як зазначає CNN, "шокувало наукове та медичне співтовариство".

Противники вакцин у Римі (
Противники вакцин у Римі ( "Моє тіло недоторкане" - напис на плакаті) / Фото: EPA

Адже роком раніше в Італії вже був зафіксований масштабний спалах кору через низький рівень охоплення населення щепленнями. Згідно з даними Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), у 2017 році в країні було зареєстровано 5 тис. випадків цього захворювання - другий за величиною показник в Європі після Румунії. Тоді на Італію припадало 34% всіх випадків кору, зареєстрованих в країнах Європейської економічної зони.

"Італія є частиною глобальної тенденції недовіри до посередників - лікарів і вчених - які здатні інтерпретувати та пояснювати дані", - говорить Андреа Грінольо, викладач історії медицини та біоетики в римському університеті La Sapienza.

Італійські експерти в сфері медицини вказують на те, що початковим поштовхом до масової відмови від вакцин стало рішення одного з місцевих судів 2012 року, яке пов'язало розвиток аутизму із застосуванням комбінованої вакцини проти кору, епідемічного паротиту та краснухи. І хоча це рішення скасували три роки по тому, воно сприяло зростанню скептицизму по відношенню до щеплень як в Італії, так і в усьому світі.

Філіппіни

Спалах кору на Філіппінах, який почався рік тому, став одним з найбільш масштабних в Азії. Станом на 19 лютого 2019-го було зафкісіровано більше 8 тис. випадків захворювань і 136 смертей. Загалом у 2018 році рівень захворюваності на кір тут виріс майже на 600%.

При цьому переважна кількість смертельних випадків припадає на нещеплених немовлят.

Для того, щоб протистояти поширенню хвороби і боротися з нею, Філіппінам навіть довелося задіяти збройні сили, пише The Washington Post у своєму репортажі з Філіппін. Армія допомагає розмістити медичний персонал і обладнання у важкодоступних сільських районах.

На Філіппінах епідемії кору передувала суспільна паніка через страх перед вакцинами (Фото: EPA)
На Філіппінах епідемії кору передувала суспільна паніка через страх перед вакцинами / Фото: EPA

Видання зазначає, що до епідемії призвела громадська паніка і страх перед вакцинацією. У 2017 році фармацевтична компанія Sanofi Pasteur заявила, що її вакцина проти лихоманки денге (Dengvaxia) при неналежному застосуванні може привести до ускладнень. Йшлося про те, щоб надалі звузити сферу застосування вакцини та рекомендувати використовувати її лише для пацієнтів, раніше вже інфікованих вірусом денге.

Однак така інформація "привела в лють стурбованих батьків і громадськість", пише WP, оскільки роком раніше вакцину ввели більш ніж 8 тис. учнів державних шкіл у рамках програми масової імунізації

Працівників охорони здоров'я стали називати "вбивцями дітей", а також ображали і проганяли геть

У результаті батьки стали відмовлятися від будь-яких вакцин взагалі. Як і в багатьох країнах Заходу, на Філіппінах і раніше були групи скептиків імунізації, проте їхній голос - тепер підтриманий і місцевою пресою - ще ніколи не був таким сильний. "Паніка через Dengvaxia дійсно завдала смертельного удару нашій програмі вакцинації", - говорить Лулу Браво, виконавчий директор Філіппінського фонду вакцинації.

За її словами, громадський страх перед вакцинами зайшов так далеко, що працівників охорони здоров'я стали називати "вбивцями дітей", а також ображали і проганяли геть, навіть коли йшлося про кампанії дегельмінтизації - поширення медикаментів для боротьби з кишковими паразитами.

В результаті масової відмови від вакцин в країні вибухнув нинішній спалах кору, хоча ще більше десяти років тому, у 2005-му, Філіппіни практично впоралися з цією хворобою і показник смертельних випадків був близький до нуля.

США

Поряд з багатьма іншими розвиненими країнами, у США також фіксують зростання суспільниз настроїв проти щеплень - а з ним і нові спалахи захворювань.

За даними Центру з контролю та профілактики захворювань у США (CDC), за минулий рік в США захворіли на кір 349 осіб, з яких 177 - в одному тільки Нью-Йорку.

Таким чином, 2018-й рік став другим найгіршим за рівнем захворюваності з 2000-го, коли США повністю позбулися від кору (максимум відтоді був досягнутий в 2014 році - 667 випадків за рік).

Частково сплеск захворюваності пов'язаний з тими носіями вірусу, які приїжджають до США, однак значною мірою медики звинувачують у цьому і зниження охоплюваності щепленнями серед самих громадян США.

2018-й рік став другим найгіршим за рівнем захворюваності з 2000-го, коли США повністю позбулися від кору

Згідно зі звітом, опублікованим CDC в жовтні 2018 року, хоча загальне охоплення стандартними вакцинами "залишалося високим і стабільним", сегмент нещеплених дітей у віці до 2 років виріс з 0,9% для дітей, що народилися в 2011 році, до 1,3% для дітей, що народилися в 2015 році. Цей показник виріс з 2001 року, коли лише 0,3% дітей наймолодшого віку були вакциновані.

Як зазначає CNN, багато в чому зростанню недовіри до щеплень посприяла позиція відомих публічних людей. Серед американських зірок, які виступали проти вакцинації, були актор Джим Керрі та акторка Дженні Маккарті (вона багаторазово заявляла, що виявлений у її сина аутизм пов'язаний зі щепленнями), а також нинішній президент США Дональд Трамп. Ще до свого обрання він кілька разів висловлювався на підтримку думки про шкідливість вакцин. Так, у 2012 році Трамп написав у своєму Twitter, що "масові комбіновані щеплення маленьким дітям є причиною значного зростання аутизму".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X