Небезпечна слава. Через вірусне відео та зустріч із Мессі семирічний афганський хлопчик став ціллю талібів

17 лютого, 19:27
7465
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Небезпечна слава. Через вірусне відео та зустріч із Мессі семирічний афганський хлопчик став ціллю талібів - фото

EPA

Муртаза Ахмаді у футболці з автографом Мессі у лютому 2016 року

Муртаза Ахмаді у 2016 році, коли йому лише п'ять, здобув славу найвідданішого фаната аргентинського футболіста Ліонеля Мессі. Тепер його життя через це у небезпеці.

НВ публікує переклад матеріалу CNN про те, як несподівана популярність стала загрозою для життя малюка.

Чому Муртаза Ахмаді став відомим

У січні 2016 року фото Муртази Ахмаді стало вірусним, завдяки його імпровізованій версії футболки з аргентинської футбольної форми його кумира Ліонеля Мессі. "Футболкою" був поліетиленовий пакет у синьо-білу смужку з ім'ям Мессі і номером, написаними кульковою ручкою на спині.

Муртаза Ахмаді став відомим через імпровізовану "футболку" з іменем Мессі
Муртаза Ахмаді став відомим через імпровізовану "футболку" з іменем Мессі / Фото: Hamayon Ahmadi / CNN

Завдяки цьому, Муртаза Ахмаді отримав від Мессі дві футболки і м'яча з автографами і зустрівся з футболістом-мільйонером 11 місяців потому.

Сьогодні багато людей можуть впізнати хлопчика, але він ховається, і не хотів би, щоб його впізнавали.

Загроза Талібану

Проблеми Ахмаді почалися після того, як він зустрівся зі своїм героєм під час короткої поїздки в Катар. І це не були проблеми, які псують життя футболістів, які постійно перебувають у центрі уваги папараці. Це був Талібан, який вторгся в район Ягорі у провінції Газні, де жив хлопчик.

Не лише Талібан, але і деякі інші групи теж стали думати, що Мессі міг дати йому багато грошей

"Таліби вбивали наших родичів і обшукували будинки. Вони зупиняли машини і вбивали пасажирів, обшукували будинки і вбивали людей. Талібан не дозволяв нам грати у футбол чи навіть виходити з дому. Вдома ми чули великокаліберні кулемети, автомати Калашникова і ракети. І ще ми чули крики людей", - розповів Ахмаді.

За словами його матері Шафіки, Ахмаді в першу чергу став ціллю погроз через його популярність.

"З того дня, коли Муртаза став знаменитим, життя нашої родини стало складним. Не тільки Талібан, але і деякі інші групи теж стали думати, що Мессі міг дати йому багато грошей. Ми перестали відправляти його до школи, і нам постійно погрожували", - каже вона.

Постійна небезпека

Ахмаді каже, що попросив матір відвезти його в інше місце. Врешті-решт батько Ахмаді допоміг їм сховатися в сусідньому місті Баміані.

"Востаннє я бачив батька у перший день, коли ми прибули сюди. Потім він повернувся, і я не бачив його з тих пір. Я дуже за ним сумую. Коли він дзвонить моїй мамі, я теж розмовляю з ним", - розповів хлопчик.

З Баміана Ахмаді та його мати вирушили до столиці країни, Кабула, де вони зараз ховаються серед численних біженців. Але його мати все ще не почувається в безпеці, побоюючись, що хтось може захотіти викрасти її сина через його зв'язки з футболістом-мільйонером.

"Було б краще, якби Муртаза не став відомим. Тепер наше життя в небезпеці як у нашому рідному місті, так і тут, у Кабулі. Він проводить весь час тут, в будинку", - говорить Шафіка.

Становище сім'ї ускладнюється тим фактом, що вони належать до меншини хазарейців, групи афганських шиїтів, яких переслідує Талібан і які зазнають жорстоких нападів з боку представників підрозділу Ісламської держави в Афганістані.

Зараз хазарейці побоюються, що можлива мирна угода США з талібами розширить можливості Талібану і призведе до виведення американських військ з Афганістану. У січні офіційні особи США і керівництво талібів зустрілися в Катарі на безпрецедентних переговорах, метою яких є кінець найтривалішої війни, яку вела Америка.

Зараз Шафіка знову звертається до Мессі, вона просить, щоб він допоміг їм виїхати із країни. "Я хотіла б, щоб Мессі допоміг Муртазі, допоміг нам вибратися з Афганістану, щоб у Муртази було краще майбутнє".

У Кабулі Муртаза може грати у футбол лише у дворику, завішаному мотузками для білизни, і його мрії про футбол обмежені ситуацією, у якій він перебуває. Як і багато афганців, після десятиліть іноземного втручання і війни він опинився у пастці між обмеженою допомогою, яку готові надати іноземці, і більшою допомогою, якої він потребує.

"У Кабулі я не можу вийти з дому. Моя мама не відпускає мене. Вона боїться. Я граюся тільки з моїм другом у будинку. Коли я був у своєму рідному місті, я не міг носити футболку Мессі, тому що боявся, що хтось мені зашкодить. Я хочу, щоб мене забрали із цієї країни, тому що тут ідуть бої. Я хочу стати футболістом, як Мессі, і грати з Мессі", - говорить Ахмаді.

Переклад НВ

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською