Навколо повідомлення про заборону російських прізвищ у Таджикистані розгорівся скандал

10 коментувати
У Таджикистані не заборонили, однак рекомендували не давати дітям російські прізвища
Фото: Ben Paarmann via Flickr

У Таджикистані не заборонили, однак рекомендували не давати дітям російські прізвища

Російські прізвища та по батькові в Таджикистані в рамках таджикізації не забороняли, заявив заступник керівника управління Реєстрації актів громадянського стану при міністерстві юстиції Таджикистану Джалоліддін Рахімов у відповідь на повідомлення низки ЗМІ

Чиновник спростував інформацію про те, що влада країни офіційно заборонила прізвища та по батькові з російськими закінченнями. Він уточнив, що якщо прізвище батьків має, приміром, закінчення -ов, -ев (Петров, Сидоров), то вони мають право дати це прізвище своїй дитині, передає Інтерфакс.

За словами Рахімова, прямої заборони на російські закінчення у прізвищі у відповідному законі немає, мова йде скоріше про рекомендаційний характер.

Раніше в розмові з Радіо Озоді (місцевою службою Радіо Свобода) у п'ятницю, 29 квітня, він заявив, що в Таджикистані заборонили давати дітям імена, чужі таджицькій національній культурі. Він зазначив, що тепер при державній реєстрації народження кожен громадянин Таджикистану має право на прізвище, ім'я, по батькові, обґрунтоване історичними цінностями і таджицькою національною культурою. Чиновник пояснив, що написання здійснюється згідно з національними традиціями та Реєстром таджицьких національних імен, який затверджує уряд.

За його словами, прізвище може утворюватися від імені батька або від кореня його прізвища з суфіксами, що утворюють прізвища -і, -зод, -зода, -він, -ен, -єн, -ер, -ня, -фар або без їх додавання, в тому числі від кореня прізвища матері.

У той же час Рахімов додав, що є ще деякі мешканці, які хочуть зберегти в прізвищах своїх дітей закінчення -ов, -ова, -ович, -овна (суфікси російських прізвищ). "Коли розмовляємо з ними, ми пояснюємо, що мета - таджикізація прізвищ, вони розуміють. Якщо ситуація не зміниться, то через 10 років наші діти будуть поділені на дві групи, одна буде пишатися своїми таджицькими іменами, інша - носитиме чужі. Ми повинні мати національні і патріотичні почуття", - сказав він.

Як пояснив чиновник, у Таджикистані заборонили присвоювати дітям в якості імен назви речей, товарів, тварин і птахів, а також образливі імена і словосполучення, які принижують честь і гідність людини, та поділяють людей на касти. Також забороняється додавати до назв осіб псевдонімів мулло, халіфа, туру, ходжа, худжі, шайх, валі, охун, амір, суфі та ін.

У відповідь на інформацію про заборону русифікованих по батькові та прізвищ член комітету Держдуми РФ у справах СНД, євразійської інтеграції і зв'язків зі співвітчизниками Ілля Дроздов вже запропонував ввести візовий режим з Таджикистаном.

В інтерв'ю радіостанції Говорить Москва він заявив, що практично в усіх колишніх республіках СРСР і, в першу чергу, середньоазіатських республіках, нібито порушуються права росіян. Водночас він зазначив, що Таджикистан практично повністю залежить від Росії. "Я думаю, досить дзвінка навіть не когось із перших осіб нашої держави просто з прозорим натяком, що, хлопці, ми завтра вам перекриємо кордон і введемо візи, і я думаю, там у них всі поголовно Ивановими і Петровими стануть радісно, і згадають, як вони знали російську мову в радянський час", - наголосив депутат.

Раніше повідомлялося, що в Таджикистані депутати одноголосно прийняли урядові поправки, які регулюють процедуру вибору імен для новонароджених.

Поправки в Закон Республіки Таджикистан "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", що регулюють порядок запису прізвища, імені та по батькові, були внесені в березні нинішнього року.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: