«Видалити око, щоб врятувати». В Індії у людей, що перехворіли на COVID-19, фіксують рідкісну інфекцію
В Індії серед перехворілих на COVID-19 почали частіше виявляти рідкісне захворювання мукормікоз, або «чорний грибок». Про це повідомляє BBC.
Мукормікоз — це дуже рідкісна інфекція, викликана мукорною цвіллю. Вона зустрічається в ґрунті, рослинах, компості, гнилих фруктах і овочах. У людей «чорний грибок» вражає носові пазухи, очі, мозок і легені. Мукормікоз особливо небезпечний для людей зі зниженим імунітетом, цукровим діабетом, раком або ВІЛом/СНІДом, загальний рівень смертності від захворювання — 50%.
На думку лікарів, яких опитала BBC, випадки мукормікозу в Індії почастішали через те, що хворі на важку форму COVID-19 приймають стероїди. Вони пригнічують імунітет і підвищують рівень цукру в крові, що небезпечно для діабетиків.
«Діабет знижує імунний захист організму, коронавірус це посилює, і тоді стероїди, які допомагають боротися з COVID-19, діють як бензин у вогні», — розповів один з медиків.
Лікар Акшай Наїр з Мумбаї розповів, що прооперував вже 40 людей з «чорним грибком» — багато хто з них має діабет і до цього перехворів на COVID-19. 11 пацієнтам довелося видалити око. Шість його колег в період з грудня 2020 року по лютий 2021 року виявили це захворювання у 58 осіб, більшість з яких заразилися за 12−15 днів після одужання від COVID-19.
Більшість пацієнтів звертаються до лікарів надто пізно, коли вже втрачають зір, і часто єдиний спосіб лікування пацієнтів з мукормікозом — видалення ока, щоб не допустити потрапляння інфекції до мозку. Акшаю Наїру довелось «видалити око, щоб врятувати життя» 25-річній дівчині, яка незадовго до цього перенесла коронавірусну хворобу.
Лікарі в коментарі BBC заявили, що для запобігання мукормікозу в людей, які перехворіли на COVID-19, потрібно суворо регулювати дозу стероїдів і тривалість їхнього прийому, а також стежити за рівнем цукру. За словами діабетолога Рахуля Баксі з Мумбаї, з близько 800 його пацієнтів з діабетом в жодного не було «чорного грибка».
Один з індійських високопосадовців, які займаються подоланням пандемії, спростував великий спалах мукормікозу в країні. Лікарі, з якими спілкувалася BBC, з цим не погодились: за їхніми словами, захворювання зараз зустрічається в молодих людей і набагато частіше, ніж під час першої хвилі епідемії торік.
Станом на 10 травня загальна кількість випадків зараження коронавірусом в Індії - 22,29 млн, кількість померлих досягла 242 тисяч. Індія посідає друге місце в світі за кількістю підтверджених випадків інфікування коронавірусом.
В уряді країни вважають, що смертоносна хвиля захворюваності викликана розповсюдженням штаму з подвійною мутацією. Вчені попереджали уряд про небезпеку нових мутацій, але влада Індії не стала запроваджувати серйозні карантинні обмеження.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, нова хвиля коронавірусу в Індії викликана «ідеальним штормом» через масові зібрання, низький рівень вакцинації та появу більш заразних штамів.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.