"Мрія помирає". Чому суперечка щодо Brexit призвела до гучних відставок в уряді Британії

10 липня 2018, 13:14
1835
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Погоджений урядом план Brexit розколов кабінет Терези Мей

Процес виходу Великої Британії з ЄС - Brexit - приніс країні нову політичну кризу. Незабаром після того, як 6 липня британський уряд під керівництвом Терези Мей після непростих переговорів узогодив "м'який" варіант Brexit, який зберігає ряд торгових угод з ЄС, кабінет залишили відразу два ключових міністри.

Обидва - принципові прихильники жорсткого Brexit: це Девід Девіс, який керував Міністерством з питань Brexit, і Борис Джонсон, голова зовнішньополітичного відомства Великої Британії. І Девіс, і Джонсон прямо пов'язали своє звільнення з невдоволенням тим варіантом Brexit, на якому на цей момент наполягає уряд Мей.

НВ розповідає про те, що не сподобалося міністрам та що означає урядова криза для Британії - адже обидві відставки вже спричинили цілу серію кадрових перестановок у кабінеті Мей.

Чому пішли міністри

Серйозний "шторм" у британському уряді розпочався 8 липня з відставки Девіда Девіса, міністра у справах виходу країни з Європейського союзу. Пояснюючи свій крок в офіційному листі прем'єру Терезі Мей, він висловив побоювання, що її план Brexit надасть британському парламенту лише "ілюзорний, а не реальний" контроль над цим процесом і його наслідками.

Девіс заявив, що не вірить в ефективність плану Мей щодо виходу з ЄС / Фото ЕРА

Девіс також розкритикував ключову ідею Мей, узгоджену на доленосному засіданні уряду 6 липня, - напрацювання "загального зведення правил" з ЄС (common rule book), який дозволить створити зону вільної торгівлі промисловою та сільськогосподарською продукцією між Лондоном і Брюсселем.

"Як я вже говорив на засіданні кабінету міністрів, "загальне зведення правил" передає Євросоюзу контроль над великими сферами нашої економіки і, безумовно, не є поверненням контролю над нашими законами у будь-якому реальному сенсі", - підкреслив Девіс.

Крім того, в коментарі ВВС він зазначив, що не вірить у затверджений урядом план Brexit - а значить, більше не є найкращим його виконавцем і змушений залишити свою посаду. Слідом за Девісом з міністерства з питань Brexit пішли ще два високопоставлених чиновники - Стів Бейкер та Суелла Браверман.

Менш ніж через добу після гучної відставки Девіса Велика Британія втратила ще одного ключового політика, який відповідає за зовнішній курс країни - про своє звільнення з посади оголосив міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон. Ключовою причиною такого кроку він також назвав незгоду зі стратегією "м'якого" виходу Лондона з ЄС.

Джонсон зазначив, що не готовий співати "пісню" уряду, оскільки "слова застрягають у горлі" / Фото ЕРА

Емоційний лист Джонсона про відставку, адресований Мей, був сповнений яскравих метафор, а цитати з нього 10 липня з'явилися на обкладинках усіх провідних британських ЗМІ.

Після Brexit Британія перетвориться на колонію ЄС - Джонсон

"Brexit повинен був стати можливістю і надією, - нагадує Джонсон. - Він повинен був дати шанс, щоб [...] стати більш гнучкими і динамічними, а також максимізувати особливі переваги Великої Британії як відкритої, націленої на зовнішній світ глобальної економіки".

"Ця мрія помирає, задихаючись від марної невпевненості в собі", - заявив екс-голова МЗС Великої Британії. Зокрема він розкритикував залежність законодавства країни від норм ЄС і висловив жаль, що запропонований Мей варіант Brexit зберігає цю залежність. Він також піддав різкій критиці слабку позицію, з якою Лондон тепер виходить на подальші переговори з ЄС щодо Brexit.

"Це наче ми відправляємо наш авангард у битву із розгорнутими над ним білими прапорами", - саркастично зауважив екс-міністр.

Ми відправляємо наш авангард у битву із розгорнутими над ним білими прапорами

Джонсон також визнав, що на багатогодинному засіданні уряду щодо Brexit 6 липня прихильників його бачення цього процесу "було занадто мало, щоб взяти гору". На думку Джонсона, оскільки тепер уряд несе колективну відповідальність за прийнятий варіант Brexit, він не може відстоювати його із чистою совістю та "з сумом дійшов висновку, що повинен піти".

"Уряд тепер має пісню, щоб виконати її [затверджений план Brexit]. Проблема в тому, що коли на вихідних [7-8 липня] я практикував слова, то виявив, що вони застрягають у горлі", - не поскупився на порівняння екс -голова МЗС Великої Британії.

Як відреагувала Мей та ким замінили міністрів

Британський прем'єр Тереза ​​Мей написала офіційного листа обом міністрам, що залишили свої посади, у яких подякувала їм за роботу і висловила жаль у зв'язку із відставками.

При цьому Мей зазначила, що не згодна з оцінками Девіса про загрозу для британського парламенту і його безпорадність у питаннях відносин із ЄС. "Парламент буде вирішувати, підтримувати чи ні угоду, яку обговорює уряд, але ця угода безсумнівно означає повернення повноважень із Брюсселя до Сполученого Королівства", - підкреслила прем'єр на захист свого плану Brexit.

Мей дала зрозуміти, що більше не терпітиме розбіжностей серед міністрів / Фото ЕРА

Крім того, Мей висловила здивування відставкою голови МЗС Джонсона "після продуктивного обговорення в [резиденції] Чекерс у п'ятницю [6 липня] і формування комплексної і детальної пропозиції щодо Brexit".

Вона нагадала, що цей план дозволить Британії повернути контроль "над нашими кордонами, нашими законами і нашими грошима" - зокрема через обмеження свободи пересування між Сполученим Королівством та ЄС, скасування юрисдикції Європейського суду в Британії, а також припинення "відправки величезних сум із коштів платників податків до Європейського Союзу".

Після відставки двох ключових міністрів британський уряд зазнав істотних змін

У той же час Мей зазначила, що Джонсон прийняв вірне рішення про відставку, якщо він не здатний "надати підтримку, необхідну для забезпечення угоди [щодо Brexit] в інтересах Сполученого Королівства".

Після відставки двох ключових міністрів британський уряд зазнав істотних змін.

Замість Джонсона МЗС Великої Британії очолив міністр охорони здоров'я Джеремі Хант, а його, у свою чергу, замінив Джеремі Райт - член британського парламенту і генеральний прокурор Англії та Вельсу.

Новим міністром з питань Brexit став консерватор Домінік Рааб, який відомий як переконаний прихильник виходу Великої Британії зі складу ЄС. У вівторок, 10 липня, оновлений уряд зібрався на спеціальне засідання.

Що означає нинішня криза для Британії

Як пише британська преса, ще під час 12-годинного засідання уряду 6 липня Тереза ​​Мей дала зрозуміти, що відтепер позиція її кабінету щодо Brexit повинна бути єдиною і більше вона не терпітиме розбіжностей серед міністрів.

"Коли ми розробляли нашу політику щодо Brexit, я дозволила колегам по кабінету висловлювати свої індивідуальні погляди. Угода щодо цієї пропозиції відзначає межу, за якою подібне більше неможливо і колективна відповідальність [кабміну] тепер повністю відновлена", - цитує Мей The Times.

Таким чином, відставка найбільш жорстко налаштованих проти плану Мей міністрів повинна, з одного боку, консолідувати уряд, проте з іншого - ставить його під загрозу подальших відставок, а також загрожує єдності правлячої Консервативної партії (Торі).

Не буде перебільшенням сказати, що душа [Консервативної] партії може бути поставлена на карту

"Перспектива вотуму довіри до Мей стала очевидною реальністю. Але також є очевидним і більш глибоке політичне питання, що стоїть перед Торі", - пише The Guardian у своїй редакційній статті про гучні відставки.

На думку видання, найближчі дні покажуть, чи мають прихильники Мей у партії Торі достатньо влади, "щоб перешкодити антиєвропейським, антисистемним англійським націоналістичним силам партії накласти вето на все, за що вона виступає і що намагається зробити".

"Не буде перебільшенням сказати, що душа [Консервативної] партії може бути поставлена ​​на карту", - резюмує The Guardian.

У той же час міжнародні оглядачі нагадують, що тривалі політичні розбіжності через Brexit відволікають Лондон від не менш важливих і гострих міжнародних питань.

"Для ЄС нинішній безлад у британському уряді є зайвим небажаним поворотом. Можна було б знайти і більш важливі справи", - зазначає Барбара Везель, політичний оглядач Deutche Welle. Серед таких справ вона називає "вибухонебезпечний саміт НАТО за участю президента США Дональда Трампа, його ж не менше небезпечну зустріч з Путіним, суперечку про міграційну політику, підйом популістів в Австрії, Польщі та Італії".

"Саме ці теми повинні привернути до себе всю увагу і політичну силу великих країн Євросоюзу. Замість цього час і сили йдуть на переговори про Brexit, що тупцюють на місці", - констатує Везель.

"Шкода, що ідея Brexit не пішла разом з Девісом і Джонсоном". Туск прокоментував відставки міністрів у Британії

Головне

Країни

Вчора, 23:02

article_img
Трамп готовий скористатися правом вето в суперечці про надзвичайний стан - радник
Теніс

Сьогодні, 14:10

article_img
Світоліна, Цуренко і Костюк поліпшили свої позиції в рейтингу кращих тенісисток світу
Події

Вчора, 18:56

article_img
На Донбасі під час обстрілу поранено одного бійця ООС

Вибір редакції

Події

Вчора, 19:43

article_img
Джокер Зеленський, похорон марсохода і шановні знавці. Краще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Інновації

Сьогодні, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Політика

Сьогодні, 08:32

article_img
ГПУ наступає на пресу. Відомство Юрія Луценка вимагає доступу до внутрішніх документів редакції НВ

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися