Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Моє тіло – мій вибір. Ірландія прощається з небувало жорсткою забороною на аборти

26 травня, 08:15
940
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дискусія про легалізацію абортів розділила країну

25 травня в Ірландії відбувся історичний референдум, покликаний змінити одне з найжорсткіших на Заході законодавств щодо абортів і засвідчити поступовий відхід країни від католицьких соціальних догм.

Згідно з першими даними екзит-полів, які були оприлюднені в ніч на 26 травня після закриття дільниць для голосування, переважна більшість ірландців - близько 68% - висловилися за скасування конституційної заборони абортів, у той час як прихильники цієї норми отримали лише близько 32%. Такі дані опитування, проведеного компанією Ipsos / MRBI для газети The Irish Times. Попередні підсумки голосування оголосять увечері 26 травня.

На всенародне голосування було винесено питання про скасування так званої "восьмої поправки" конституції, яка закріплює право на життя ненародженої дитини нарівні з правом на життя його матері.

Цей пункт внесли в основний закон Ірландії 35 років тому – як наслідок, ірландкам було заборонено робити аборти під загрозою тюремного ув'язнення терміном до 14 років. Винятків не робили навіть для випадків, коли вагітність настала після зґвалтування або були виявлені серйозні вади розвитку плода.

НВ розповідає про те, чому цей референдум такий важливий і що він означає для майбутнього Ірландії.

Десятиліття заборони

За іронією долі, у 1983 році злощасну "восьму поправку" до ірландської конституції було також затверджено після референдуму. Тоді 67% населення підтримали ідею посилити і без того заборонену в країні практику абортів.

Після того, як держава конституційно гарантувала право на життя ще ненароджених дітей, їхні матері втратили можливість переривати вагітність, якщо її причиною стало зґвалтування або інцест. Аборти опинилися поза законом і в тих випадках, коли у плода діагностували несумісні з життям відхилення.

Відтоді в Ірландії пройшло ще чотири референдуми про аборти. Два з них добилися невеликого послаблення для жінок: ірландкам дозволили переривати вагітність в інших країнах, а в самій Ірландії дали "зелене світло" поширенню інформації про такі закордонні можливості.

Ще два всенародні голосування пройшли даремно для прихильників легалізації абортів. Їм не вдалося зібрати достатньо голосів на підтримку ідеї про те, що ризик самогубства матері, котра не хоче продовжувати вагітність, може стати достатньою підставою для аборту.

31-річна Савіта Халаппаванар померла в Ірландії через відмову лікарів зробити аборт за медичними показаннями/Фото ЕРА

Правда, згодом влада Ірландії все ж затвердила окремі поступки на користь здоров'я жінок. У 2013 році в країні ухвалили закон, згідно з яким ірландки отримали право переривати вагітність, якщо вона становить пряму загрозу життю матері – зокрема через її бажання накласти на себе руки. В останньому випадку серйозність намірів жінки повинна була довести ціла комісія з трьох фахівців – двох психологів і гінеколога.

Не дивно, що навіть після введення цих послаблень в Ірландії відбувалася мізерна кількість легальних абортів за медичними показаннями: наприклад, у 2016-му році їх було всього 25, за даними міністерства охорони здоров'я країни.

З 1980 року приблизно 170 тис. вагітних з Ірландії зробили аборти у клініках Великобританії

Значно популярнішим останніми роками став так званий "абортний туризм" – короткі поїздки тисяч ірландок у найближчі країни, зазвичай, Великобританію або Нідерланди, заради легального переривання вагітності. За даними британського міністерства охорони здоров'я, з 1980 року такі операції на Туманному Альбіоні зробило приблизно 170 тис. вагітних з Ірландії.

Ця цифра лише частково відображає масштаб проблеми, оскільки не включає в себе аборти, зроблені в інших країнах, а також самостійні спроби ірландок перервати вагітність на ранніх термінах медикаментозно. Останнє в Ірландії зробити вкрай непросто: такі дії також поза законом, і навіть протизаплідні засоби жінки можуть купити виключно за рецептом лікаря.

Що змінить референдум-2018

Від рішення ірландців про те, чи варто виключати з конституції одіозну восьму поправку, залежала доля подальших заходів з легалізації абортів.

Жінкам дозволять аборти в період до 12 тижнів вагітності, а у виняткових випадках – до 23-го тижня

За підсумками голосування депутати ірландського парламенту планують схвалити внесення нових поправок до законів. Жінкам дозволять аборти у період до 12 тижнів вагітності, а у виняткових випадках – наприклад, за наявності загрози життю матері або важких вад розвитку плода, – до 23-го тижня вагітності.

Такі кроки дадуть можливість уникнути випадків на кшталт того, що стався в Ірландії у 2012 році. Тоді 31-річна уродженка Індії Савіта Халаппаванар померла від сепсису після трьох днів у лікарні, оскільки на 17-му тижні після діагностування зриву вагітності, лікарі відмовилися робити аборт доти, доки серце плода не перестало битися. Випадок викликав величезний резонанс у країні і став одним із приводів для нинішньої кампанії на захист легалізації абортів.

Більшість жителів країни вважають важливість голосування винятковою: багато хто з емігрантів спеціально повернувся на батьківщину цими днями, щоб їхній голос також зіграв свою роль.

Сутінки католицької Ірландії

Останніми місяцями напередодні референдуму в Ірландії тривало запекле протистояння прихильників абортів (під гаслами Моє тіло. Моє право. Мій вибір, Врятуйте жінок, Право вибирати) та їхніх супротивників (Голосуйте ні – любіть обох, Ні ліцензії на вбивство!).

Останні поступалися в опитуваннях (24%-27% проти легалізації абортів і 52% -57% – за), проте апелювали до традиційних цінностей країни, де католицька мораль століттями була найважливішим чинником у таких соціальних проблемах.

Противники абортів в Ірландії спираються на традиційні католицькі цінності/Фото ЕРА

Так, Ірландія лише у 1995 році офіційно дозволила розлучення. Водночас три роки тому країна стала першою в світі державою, яка узаконила одностатеві шлюби шляхом всенародного голосування – це питання було схвалено на референдумі 2015 року.

Нинішній референдум про аборти стане ще одним кроком у бік лібералізації колись консервативного ірландського суспільства. Саме тому до нього прикуто увагу світової преси, яка називає подію історичною.

Так, The New Yorker оцінює ірландське волевиявлення про легалізацію абортів як "референдум про майбутнє нації".

А The Guardian напередодні події прямо вказала на те, що референдум поставив Ірландію перед вибором: "Результати голосування [...] або затвердять Ірландію на її шляху від консервативної католицької країни до соціально-ліберальної, або вкажуть на те, що соціальні реформи останніх десятиліть досягли своєї межі".

Водночас, як підкреслює британська газета, хоча 78% ірландців, як і раніше, вважають себе католиками (за даними 2016 року), ця частка значно менша серед людей ​​віком до 35 років. А в період з 1972 до 2011 року щотижнева відвідуваність церкви скоротилася з 91% до 30% у середньому по країні і ще нижче в Дубліні – до 14%.

До слова, саме Дублін продемонстрував найвищий рівень підтримки права на аборт у ході референдуму - за зміну законодавства тут проголосували близько 77% жителів.

Головне

Світ/Країни

Вчора, 23:48

article_img
Сербія попросила скликати Раду безпеки ООН через ситуацію в Косові

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися