Ліга видатних ультраправих. Влада в Італії переходить до євроскептиків і популістів

24 травня 2018, 09:49
665
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Луїджі Ді Майо і Маттео Сальвіні – лідери Руху п'яти зірок і партії Ліга, що сформували коаліцію

Популістський Рух п'яти зірок і антиєвропейська ультраправа партія Ліга, що створили коаліцію за підсумками парламентських виборів в Італії (пройшли в березні 2018 року), сформують новий уряд країни.

23 травня італійський президент Серджо Маттарелла затвердив запропоновану коаліцією кандидатуру прем'єр-міністра і надав йому мандант на формування кабміну. Його очолить безпартійний 54-річний юрист Джузеппе Конте, професор Флорентійського університету і абсолютний новачок у великій європейській політиці.

Після схвалення його кандидатури Конте заявив, що він буде "захисником всіх італійців на міжнародній і європейській арені".

Конте - компромісна фігура, узгоджена в ході переговорів між двома коаліційними партіями. Вони також оприлюднили політичну програму майбутнього італійського уряду, яка вже викликала гострі дискусії в ЄС, оскільки кидає виклик основам бюджетної політики, зовнішньополітичного курсу Євросоюзу і навіть самим принципам його існування.

"Ми хочемо отримати країну, яка ставить інтереси італійців на перше місце", - заявив 21 травня лідер Ліги Маттео Сальвіні напередодні подання кандидатури прем'єра президенту Італії Серджо Матареллі.

Ми хочемо отримати країну, яка ставить інтереси італійців на перше місце

Таким чином, Італія стане першою з країн – засновниць ЄС, де до влади приходить уряд євроскептиків, відзначає AFP. Крім того, вперше з 1990-х років в цьому кабінеті не буде ні лівоцентристів, ні правоцентристів з партії екс-прем'єра Сільвіо Берлусконі.

НВ розповідає, чому в Брюсселі вже готуються до жорсткого протистояння з Італією і що відомо про її нового лідера-технократа.

Хто такий Джузеппе Конте

Уродженець провінційного села Вольтурара-Аппула в південно-східному регіоні Апулія, Конте зробив блискучу кар'єру в сфері юриспруденції.

Маловідомий юрист Джузеппе Конте стане новим прем'єром Італії/Фото ЕРА

Вищу освіту він здобув у Римському університеті Сапієнца (закінчив у 1988-му) – найбільш рейтинговий вузі Італії, багато випускників якого згодом зробили політичну кар'єру. Викладацьку академічну кар'єру в італійських університетах Конте почав у 1990-і роки, паралельно шліфуючи свою освіту і співпрацюючи з найкращими вузами світу – включно з Єльським, Кембриджським та Нью-Йоркським університетами, Сорбонною, а також Міжнародним інститутом культури у Відні.

Аж до парламентських виборів 2018 року він керував приватною юридичною практикою в Римі, а також викладав право в університеті Флоренції і римському Вільному міжнародному університеті суспільних наук імені Гвідо Карлі.

Будучи одним з найкваліфікованіших юристів Італії, 54-річний Джузеппе Конте також входив до Ради директорів Італійського космічного агентства, був юридичним консультантом Римської торгової палати і членом наглядової ради ряду страхових компаній в процесі процедури їх банкрутства.

У великій політиці Конте вперше став фігурувати напередодні парламентських виборів, що пройшли в березні

У великій політиці Конте вперше став фігурувати напередодні парламентських виборів, що пройшли в березні. Луїджі Ді Майо, лідер Руху п'яти зірок, назвав його можливим майбутнім міністром держслужби в разі перемоги цієї політсили на виборах. Тоді Ді Майо висловив надію, що Конте міг би здолати і спростити легендарну італійську бюрократію.

Відтоді ім'я Джузеппе Конте більше не фігурувало ні у виборчих перегонах, ні в коаліційних переговорах. Про нього знову заговорили лише 21 травня, коли Ді Майо і лідер партії Ліга Маттео Сальвіні несподівано представили його кандидатуру як прем'єр-міністра президенту Італії Серджо Маттарелле.

Західні ЗМІ одразу ж взялися вивчати біографію Конте і знайшли в ній темні плями: як пише The New York Times, Нью-Йоркський університет не підтверджує, що італійський юрист будь-коли навчався в цьому вузі або співпрацював з ним як викладач.

Італійські СМИ також повідомили, що глава ультраправої партії Ліга Маттео Сальвіні очолить Міністерство внутрішніх справ, а лідер антисистемної політсили Рух п'яти зірок Луїджі Ді Майо відповідатиме за Міністерство економічного розвитку.

Чого чекають від нового уряду євроскептиків

Новий уряд під керівництвом Конте сформують дві найбільш радикальні сили Італії, які посіли перше і третє місця на виборах в березні і зуміли домовитися про формування парламентської коаліції. Це популістський Рух п'яти зірок, що набирає політичну вагу з 2011 року (32,66% за підсумками виборів 2018-го) і антиімігрантська партія Ліга (17,37%), яка раніше називалася Лігою Півночі і виступала за незалежність економічно розвинених північних регіонів Італії.

Італія буде першою країною в єврозоні, якою керує популістський уряд

Успіх популістських і антиєвропейських партій аналітики пояснюють економічними проблемами Італії останнього десятиліття. Країні так і не вдалося остаточно відновитися після кризи 2008 року, її бичем став захмарний рівень безробіття серед молоді на тлі жорстких заходів економії, запроваджених на вимогу Євросоюзу. В останні роки до цих чинників додалася ще й проблема нелегальних мігрантів, які взялт в облогу береги Італії. За останні роки в країну прибули 600 тис. осіб.

"Багато італійців вважають, що їх країна кинута напризволяще в ситуації з мігрантами і розчаровані Євросоюзом в тому вигляді, як він є сьогодні", - відзначає AFP.

Коаліція Ліги і Руху п'яти зірок має намір вирішувати всі ці проблеми дуже неординарними методами, ключові з яких партії оприлюднили під час передвиборної кампанії, а також в укладеному між ними договорі з 30 пунктів – програмі майбутнього уряду. Нижче – основні з планованих кроків нового уряду Італії.

Відмова від фінансових зобов'язань перед ЄС

Нова влада Італії хоче вимагати у Брюсселя переглянути принципи підрахунку боргових зобов'язань країн – членів ЄС, що фактично означало б відмову італійської держави виплачувати більшу частину боргу, що становить 250 млрд євро. Сьогодні Італія займає друге місце в ЄС після Греції за рівнем заборгованості (близько 132% ВВП).

"Ми вважаємо, що інтереси народу важливіші за економічні зобов'язання, і ми не вважаємо, що слід робити людей біднішими заради того, щоб поважати обмеження та санкції, які взяли інші", - заявив недавно Лоренцо Фонтана, один з лідерів Ліги.

Студенти в Турині тримають плакат з написом "Майбутнє – наше" під час одного з антиурядових протестів останніх років/Фото ЕРА

Щедрі соціальні програми

Нова коаліція обіцяє італійцям гарантований базовий дохід: сім'ї з низьким достатком будуть щомісяця отримувати по 780 євро за умови, що непрацюючі учасники домогосподарств будуть активно шукати роботу.

780 євро повинна скласти і мінімальна пенсія. Коаліція також має намір скасувати пенсійну реформу 2011 року, в результаті якої заради економічної стабільності було введено поступове підвищення пенсійного віку.

Ряд соціальних програм, запропонованих коаліцією, спрямовані на вирішення проблеми молодіжного безробіття. Молодим людям обіцяють дворічні допомоги на навчання, а непрацюючим мамам - безкоштовні місця для дітей в дитячих садках.

Ми вважаємо, що інтереси народу важливіші за економічні зобов'язання

Податкові послаблення

Майбутній італійський уряд планує замінити прогресивну шкалу оподаткування за всього двома видами ставок прибуткового податку – 15% і 20%. А заплановане на наступний рік підвищення податку на дохід з продажів і акцизного податку планують скасувати зовсім.

Депортація мігрантів

На посиленні антимігрантської політики наполягає партія Ліга. Напередодні виборів її лідер Маттео Сальвини обіцяв депортувати сотні тисяч мігрантів і закрити Італію для "ісламської небезпеки". Йдеться про депортацію близько 500 тис. осіб.

Береги Італії стали однією з головних цілей мігрантів за останні роки/Фото ЕРА

Ліга наполягає на впровадженні нових правил, які полегшать висилку мігрантів, які не мають дозволу на проживання в Італії. У країні планується створити тимчасові пункти утримання для мігрантів, де вони чекатимуть відправки на батьківщину.

Коаліція також має намір зажадати додаткової допомоги від ЄС для вирішення проблеми мігрантів та впровадити план рівномірного розподілу біженців між країнами Євросоюзу.

Скасування санкцій з Росією

Коаліція Ліги і Руху п'яти зірок виступає за повне скасування економічних санкцій проти Росії, введених на тлі агресії Кремля в Україні і анексії Криму.

Партія Ліга раніше уклала угоду про співпрацю з правлячою в РФ Єдиною Росією, а її лідер Сальвіні зустрічався з Володимиром Путіним і відвідував Москву. Він також неодноразово заявляв про те, що Росія – партнер і союзник, а не ворог ЄС, називаючи "абсурдними" європейські санкції проти Москви і обурюючись збитком через них для італійської економіки.

"Доцільно зняти санкції, введені проти Росії, відновити відносини [з РФ] як зі стратегічним партнером для вирішення регіональних криз (Сирія, Лівія, Ємен)", – йдеться в коаліційній угоді.

Лідер Ліги Маттео Сальвіні (праворуч) неодноразово виступав проти антиросійських санкцій в Європарламенті/Фото EPA

Ризик конфлікту з ЄС

У червні Євросоюз повинен розглянути питання про продовження санкцій проти Росії. Рішення в ЄС приймається консенсусом і вето Італії може стати серйозною перешкодою на цьому шляху.

Ще одним серйозним каменем спотикання з Брюсселем може стати нова фінансова політика Італії – за підрахунками економістів, соціальні та бюджетні ініціативи коаліції обійдуться країні в $100 млрд. Де офіційний Рим планує взяти ці кошти, лідери партії Ліга і Руху п'яти зірок не уточнюють.

В такому випадку Італії доведеться вимагати від ЄС послаблення правил єврозони, що може серйозно ускладнити відносини Риму і Брюсселя, зазначив у коментарі The Guardian Лоренцо Кодоньо, колишній головний економіст і гендиректор Департаменту казначейства Міністерства економіки та фінансів Італії, а нині – позаштатний науковий співробітник Лондонської школи економіки.

"Якщо це станеться, то, найімовірніше, призведе до серйозної конфронтації [Італії] з ЄС і Єврокомісією, - вважає Кодоньо. - Якщо ваш уряд поводиться як бунтар, фінансові ринки можуть прийти в рух, а якщо такий рух серйозний, то це може спровокувати кризу і ситуацію, коли ринки знову опиняться в стані шоку".

"[В ЄС] дуже стурбовані: Італія буде першою країною в єврозоні, якою керує популістський уряд", – резюмував Кодоньо.