«Типово для диктатури». Що пишуть світові ЗМІ про скандал навколо бігунки Крістіни Тімановської та тиск білоруської влади на неї

2 серпня 2021, 15:26
Сюжет

Білоруська легкоатлетка Крістіна Тімановська попросила політичного притулку в Польщі після того, як через критику спортивних чиновників країни її зняли з Олімпіади та спробували примусово вивезти з Токіо до Білорусі.

«Я прошу Міжнародний олімпійський комітет про допомогу, на мене було зчинено тиск і мене намагаються вивезти з країни без моєї згоди, тому я прошу МОК втрутитися в це», - заявила спортсменка у своєму відкритому відеозверненні. Вона вже погодилася прийняти допомогу Польщі, яка першою запропонувала бігунці політичний притулок.

Відео дня

Доля спортсменки опинилася в фокусі уваги світових ЗМІ, які переказують історію її протистояння зі спортивним керівництвом Білорусі, а також нагадують про репресії режиму Лукашенка. НВ зібрав фрагменти зі свіжих публікацій західних медіа про ситуацію навколо Крістіни Тімановської.

The Guardian

Білоруський президент Олександр Лукашенко жорстко контролює колишню радянська держава з 1994 року. Торік він зіткнувся з масовими вуличними протестами, спровокованими фальсифікацією виборів (на думку опозиції), і наказав жорстоко придушити демонстрації. Сам Лукашенко відкидає звинувачення у фальсифікації.

Деякі відомі білоруські спортсмени приєдналися до протестного руху - що є незвичним для країни, де спортивна еліта часто покладається на державне фінансування. Кілька людей були затримані, зокрема учасниця Олімпійських ігор, баскетболістка Олена Левченко та десятиборець Андрій Кравченко [срібний призер Олімпійських ігор - прим. ред]. Решта втратили державне працевлаштування чи були виключені з національних збірних за підтримку опозиції.

Під час холодної війни безліч спортсменів і діячів культури втекли з Радянського Союзу та його держав-сателітів під час закордонних змагань або гастролей. Але свобода пересування, яка прийшла разом із падінням Радянського Союзу в 1991 році, скоротила необхідність настільки драматичних кроків.

DW

Клеман Бон, міністр з європейських справ Франції, заявив у понеділок [2 серпня] Radio France Internationale, що «для Європи буде честю надати Тімановській політичний притулок».

Сама вона планувала в понеділок попросити притулок в Австрії чи Німеччині, повідомило джерело в громадській організації, яка підтримує білоруських спортсменів, що виступили проти авторитарного режиму в Білорусі [Білоруський фонд спортивної солідарності - прим.ред.]

Білоруська влада жорстко придушила опозиційний рух в країні після вкрай спірних серпневих виборів, на яких було оголошено про перемогу багаторічного лідера Олександра Лукашенка.

ВВС

Білоруський фонд спортивної солідарності був створений минулого року для підтримки спортсменів на тлі загальнонаціональних акцій протесту проти спірного переобрання Олександра Лукашенка, який багато років обіймає посаду президента.

Білоруські сили безпеки жорстоко розправилися з інакодумцями. Серед тих, хто приєднався до демонстрацій, були також спортсмени національного рівня, яких потім позбавили фінансування, виключили з національних збірних та затримали. [...]

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Член цієї групи Анатолій Котов повідомив ВВС в неділю [1 серпня]: «Вона [Крістіна Тімановська] боїться репресій щодо своєї родини в Білорусі - це її головна турбота зараз». [...]

У понеділок офіційний представник Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Марк Адамс заявив, що організація вжила заходів проти білоруського НОК ще на стадії підготовки Ігор. МОК заборонив включати до складу делегації деяких посадових осіб, зокрема сина президента, які виявилися не здатними захистити спортсменів, що долучилися до демонстрацій.

Хізер МакГілл, дослідниця Amnesty International по Східній Європі та Центральній Азії, зазначила, що спортивна адміністрація країни перебуває під «прямим контролем уряду» при президенті Лукашенко, який залишається при владі з 1994 року.

«Спортсмени користуються прихильністю держави, їх шанують у суспільстві, тому не дивно, що спортсмени, які заявляють про свою позицію, стають мішенню для репресій», - сказала вона.

CNN

Минулого місяця 20-річний важкоатлет з Уганди Джуліус Секітолеко зник, залишивши записку про те, що його життя в Уганді була занадто важким, і він хотів би знайти роботу в Японії. Його знайшли та взяли під варту. Також повідомлялося, що кілька африканських олімпійців пропали безвісти під час Ігор в Лондоні у 2012 році. Серед тих, хто попросив притулку в Сполученому Королівстві, був бігун-прапороносець з Еритреї Вейнай Гебресіласіє.

Однак Тімановська, на відміну від цих спортсменів, схоже, не мала наміру заявляти про втечу з політичних причин. Але, вочевидь, була змушена піти на це після того, як виступила проти офіційного рішення включити її в забіг [4×400 метрів], в якому раніше ніколи не брала участь. [...]

«Я б ніколи в житті не стала так різко реагувати, якби заздалегідь до мене підійшли, пояснили всю ситуацію і дізналися, чи можу я пробігти 400 м і чи готова я. Але все вирішили зробити за моєю спиною, при тому, що я намагалася дізнатися цю інформацію, але отримала лише ігнор», - написала вона в п'ятницю [30 липня] в Instagram.

Хоча її коментарі не виглядають політичними, очевидна критика офіційного рішення з її боку зачепила за живе владу країни, де інакомислення все частіше карається, особливо після минулорічних виборів. [...]

Тисячі людей були заарештовані під час протестів, жорстоко придушених владою, на тілі численних повідомлень про насильницьке поводження та тортури.

Білоруський лідер керує державою 27 років і десятиліттями керував Національним олімпійським комітетом країни, перш ніж цю посаду в лютому 2021 року перейняв його старший син Віктор.

Однак МОК відмовився визнати сина Лукашенка, заявивши у своїй заяві, що НОК Білорусі «не захистив належним чином білоруських спортсменів від політичної дискримінації». У грудні 2020-го МОК заборонив Лукашенку і його синові відвідувати Ігри в Токіо.

The Washington Post

У серпні 2020 року, після спірних виборів у Білорусі та репресивних заходів влади проти опозиційних діячів і активістів, Тімановська зробила спільне фото з іншими спортсменами національної збірної та розмістила його в Instagram з таким підписом: «Ми більше не можемо терпіти насильство, яке використовують проти наших громадян, друзів, колег і родичів. Вважаємо дії силових структур незаконними та неприпустимими ». [...]

Кеннет Рот, виконавчий директор Humans Rights Watch, назвав прагнення білоруської влади повернути Тімановську назад до країни «типовим для диктатури».

«В жодному разі не можна допустити її примусового повернення до Білорусі», - написав він у неділю в Twitter.

В останні місяці Лукашенко зчинив масштабні репресії проти опозиції в автократичній східноєвропейській країні, кинувши за ґрати тих, хто критикує уряд. У травні Білорусь примусово посадила рейс Ryanair і заарештувала журналіста [Романа Протасевича], який перебував на борту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X