Якою була Єлизавета ІІ. Цікаві факти, що розкривають справжній характер королеви Великої Британії

Єлизавета II 1 липня 2021 року (Фото:Jane Barlow / Pool via REUTERS)
Королева Великої Британії Єлизавета II, яка померла 8 вересня, перебувала на престолі довше за всіх британських монархів. Вона була символічним оплотом «цивілізованої» монархії як такої та британської монархії зокрема.
Хоча таке становище залишає дуже мало простору для особистих емоцій, за рекордний термін правління деякі цікаві факти, що характеризують королеву, все ж таки стали відомі.
НВ розповідає про прояви істинного характеру Єлизавети ІІ.
Бездоганна витримка
Найвідоміший випадок, що свідчить про бездоганну витримку та холоднокровність Єлизавети II, стався у 1981 році під час традиційного параду на честь її дня народження Trooping the Colour. Парад вважається однією з найбільш видовищних щорічних подій у Великій Британії: у ньому беруть участь близько 1,5 тисячі офіцерів та військовослужбовців у церемоніальній формі (вони представляють Велику Британію та країни Співдружності), сотні коней і музикантів.
13 червня 1981 року церемонію очолювала особисто Єлизавета II — на той момент їй було 55 років. Королева сиділа верхи на своєму 19-річному коні, на якому вона зазвичай виїжджала для участі в парадах з 1969 року.
Через 15 хвилин після того, як королева покинула Букінгемський палац, коли вона їхала «урочистою» лондонською вулицею Мелл (зв’язує палац із Трафальгарською площею), поруч із нею пролунали кілька пострілів з натовпу глядачів. Кінь Єлизавети злякався гучних звуків і ледь не скинув наїзницю. Королева зуміла швидко заспокоїти тварину. Відразу після події Єлизавета II продовжила участь у церемонії, не озираючись на правоохоронців, які кинулися до стрілка.
На відео принц Чарльз дивиться запис епізоду параду Trooping the Colour зі стріляниною
Пізніше з’ясувалося, що шість холостих пострілів зробив з натовпу глядачів 17-річний Маркус Серджант. За кілька днів до параду він також надіслав до Букінгемського палацу листа з погрозами королеві.
«Я хотів бути відомим. Я хотів бути кимось», — пояснив він мотиви своїх вчинків. Серджант визнав на допитах, що його надихнули вбивство Джона Леннона (у грудні 1980 року), а також недавні замахи на життя Рональда Рейгана та папи Івана Павла ІІ. Для замаху на королеву він намагався роздобути бойові патрони, але не зміг.
Серджанта було засуджено до п’яти років позбавлення волі згідно із законом про держзраду.
Самостійне рішення та щасливий шлюб
Одне з найважливіших у житті самостійних рішень — шлюб із принцом Філіпом — Єлизавета II прийняла всупереч кільком ритуальним правилам.
Коли у 1946 році Філіп Маунтбеттен, принц Данський і Грецький, запропонував своїй чотириюрідній кузині Єлизаветі стати його дружиною, майбутня королева не стала радитися ні з батьком (британським монархом Георгом VI), ні з матір'ю. Про це розповідає у своїй книзі, присвяченій 60-річному ювілею правління королеви, Браян Хой, відомий британський журналіст та один із біографів королівської родини (Her Majesty: 60 Regal Years: Diamond Jubilee Edition).

За його словами, Єлизавета та Філіп порушили ще одне «протокольне» правило: всупереч традиції, наречений не став чекати, поки ідею про шлюб першою озвучить дочка монарха.
Королю Георгу VI залишилося наполягати лише на одному: щоб офіційні заручини відбулися не раніше весни наступного року — у квітні 1947 року нареченій виповнювався 21 рік. Весілля Єлизавети та Філіпа відбулося 20 листопада 1947 року.
Вони прожили у шлюбі понад 73 роки. До смерті Філіпа у віці 99 років вони з Єлизаветою II були найбільш віковим подружжям за весь час існування британської корони.
«Він, попросту кажучи, був і залишається моєю опорою всі ці роки», — це рідкісне особисте зізнання Єлизавети, яким Букінгемський палац супроводив спільну фотографію подружжя напередодні 95-річного ювілею принца.
Рідкісні випадки, коли королева не змогла стримати сліз
Незважаючи на свою витримку, за десятки років правління Єлизавета II кілька разів не змогла стримати сліз на офіційних заходах. Один із таких випадків був у 1997 році.
Тоді уряд Тоні Блера з метою економії вирішив вивести з експлуатації королівську яхту Britannia і не будувати замість неї нову. Це рішення лейбористський кабінет Блера мотивував бажанням знизити витрати на монархію, яку головним чином фінансують з Суверенного гранту, який формується урядом.
Так була перервана традиція, що почалася з відновлення Британської монархії у 1660 році, — відтоді королівське судно було у кожного правителя.
Яхту Britannia Єлизавета II сама спускала на воду у 1953 році, через рік після своєї коронації у 25-річному віці.
Єлизавета II спускає на воду яхту Britannia у 1953 році
«Це місце, де я можу по-справжньому розслабитися», — сказала вона одного разу про судно.
За роки експлуатації яхта пройшла більше 1 млн морських миль, що еквівалентно 50-кратній довжині екватора Землі. Саме на яхті Britannia принц Філіп, чоловік королеви і колишній морський офіцер, здійснив дві кругосвітні подорожі, відвідавши деякі з найвіддаленіших куточків Співдружності як представника монарха. Усього ж за свою «кар'єру» яхта з королевою та членами її сім'ї здійснила майже 700 закордонних візитів.
Britannia була також місцем, де Чарльз і Діана, принц і принцеса Уельські, провели у 1981 році свій медовий місяць.
Медовий місяць принца Чарльза та принцеси Діани на яхті Britannia
У 1997 році на офіційній церемонії прощання з яхтою у Портсмуті королева, спустившись з борту востаннє, не стримала сліз. Тоді її емоції поділяла вся королівська сім'я. Daily Express пізніше писала, що рішення уряду розлютило чоловіка Єлизавети II, а принц Чарльз одного разу визнав: «Змішане з роздратуванням почуття смутку тоді охопило всіх і кожного».
Останній візит Єлизавети II на яхту Britannia
Зараз Britannia — це яхта-музей у шотландському Единбурзі. У королеви не з’явилося після цього власного судна.
Сльози на її очах відтоді бачили лише двічі — у 2002 та 2016 роках, на церемоніях пам’яті загиблих британських воїнів.
Урок гендерної рівності для саудівського принца
Як королева Великої Британії Єлизавета II могла кермувати автомобілем без водійского посвідчення. Ще у 1945 році, під час Другої світової, принцеса Єлизавета пройшла підготовку як механік-водій санітарного автомобіля, отримавши військове звання. Тоді вона стала першою жінкою в історії британської королівської сім'ї, яка служила у війську.
Королева за кермом у 1992 році, закадрові зйомки документального фільму Elizabeth R: A Year in the Life of the Queen
Сер Шерард Купер-Коулз, колишній посол Великої Британії в Саудівській Аравії, розповідав британській The Sunday Times, як королева одного разу «покатала» спадкоємного принца Саудівської Аравії Абдаллу територією свого замку Балморал у Шотландії.
«На його подив, королева піднялася на сидіння водія, увімкнула запалювання і поїхала, — розповідав дипломат. — У Саудівській Аравії жінкам тоді ще не дозволялося кермувати автомобілем, і Абдалла не звик до того, щоб його автомобілем кермувала жінка, а тим більше королева».
Автомобілем Єлизавета II кермувала до глибокої старості. Після того, як у січні 2019 року 97-річний принц Філіп став винуватцем ДТП за кермом свого Land Rover, королева вирішила більше не кермувати автомобілем на громадських дорогах. Однак вона завжди сідала за кермо, якщо їй потрібно було проїхати її приватними володіннями. У липні 2021 року 95-річну королеву сфотографували за кермом Range Rover зеленого кольору — вона їхала до стайні.
Любов до коней та собак
Єлизавета II з дитинства любила коней та собак. Про це, зокрема, йдеться у книзі Маленькі принцеси, написаній колишньою гувернанткою Єлизавети та її сестри принцеси Маргарет Меріон Кроуфорд.
Особливо подобалися королеві собаки породи корги (і помісь корги з таксою — доргі) — відколи у 1933 році у британській королівській сім'ї вперше з’явився собака цієї породи на ім'я Дукі.
У 1944 році їй подарували її першу власну коргу, яку вона назвала Сьюзен.
Всього за правління королеві Єлизаветі належало понад 30 коргі. У березні 2021 року її син принц Ендрю подарував їй двох цуценят доргі. У травні 2021 року одне із них померло.
Любов Єлизавети II до коргі була всесвітньо відома. У 2019 році вийшов натхненний цим фактом бельгійський повнометражний анімаційний мультфільм Королівський Коргі.
Сотні скакових коней королеви за багато років здобули понад 1600 перемог на перегонах. Сама вона їздила верхи до глибокої старості та відвідувала перегони, на яких вручала призи переможцям.
У червні 2020 року 94-річну королеву було знято під час кінної прогулянки на 14-річному коні породи фелл поні на ім'я Balmoral Fern.

Відносини з принцом Гаррі та Меган Маркл
Ударом для британської королівської сім'ї та королеви Єлизавети II в останні роки життя став розрив із британською королівською сім'єю онука королеви принца Гаррі та його дружини Меган Маркл.
У березні 2021 року вони дали двогодинне інтерв'ю Опрі Вінфрі, в якому озвучили низку гучних звинувачень на адресу Букінгемського палацу. Однією із найбільш шокуючих заяв Меган Маркл стали її слова про те, що ще до народження їхнього з Гаррі сина Арчі в королівській сім'ї обговорювали його расову приналежність.
Вже після виходу інтерв'ю в ефір Опра Вінфрі уточнила: принц Гаррі запевнив її, що такі думки озвучувала не королева і не її чоловік, принц Філіп.
Меган Маркл, у свою чергу, запевнила, що королева добре ставилася до неї.
«Є [королівська] сім'я, а є люди, які керують усією інституцією [Букінгемським палацом], — зазначила Меган. — Це дві різні речі, і важливо вміти розділяти їх, бо королева, наприклад, завжди чудово ставилася до мене».
Герцогиня Сассекська розповіла, як в одній з перших спільних поїздок з Єлизаветою II та виявила зворушливу увагу: «Ми їхали в машині. Було холодно і вона поклала плед на мої коліна. Цей жест відразу нагадав мені мою бабусю, яка завжди була дуже привітною та гостинною», — зазначила Маркл.
Принц Гаррі в ході інтерв'ю кілька разів запевнив, що безмірно поважає Єлизавету II і не намагався приховати від неї плани пари відмовитися від частини королівських обов’язків: «Я ніколи не залишив би мою бабусю непоінформованою». За словами принца, вони завжди зберігали теплі стосунки. «Вона — мій головнокомандувач», — напівжартома нагадав під час інтерв'ю Гаррі.
Після виходу інтерв'ю Букінгемський палац заявив, що порушені проблеми, особливо расові питання, викликають занепокоєння.
У заяві йшлося, що «хоча деякі спогади можуть відрізнятися», їх сприйняли «дуже серйозно і вони будуть розглядатися сім'єю у приватному порядку».
Також Букінгемський палац додав, що принц Гаррі, Меган Маркл та Арчі завжди будуть членами сім'ї, яких люблять.
Однак стосунки принца Гаррі та його дружини з королівською сім'єю продовжують залишатися натягнутими.
«Королівський код»
У випадку Єлизавети II уся суворість британського королівського протоколу збіглася з її особистим небажанням виносити на публіку власні думки та переживання.
Ще під час організації власного весілля вона наполягала, щоб у Вестмінстерському абатстві не було телекамер — вінчання відбувалося у 1947 році, на початку телевізійної ери. А у 1953 році Єлизавета II дала добро на історичну трансляцію своєї коронації лише за умови, що камери не показуватимуть глядачам її великі плани.
Згодом вміння суворо виключати з життя особисті емоції стало фірмовою відзнакою королеви.
«Ніхто з нас не має жодного уявлення про те, що думає королева, і саме це, якщо задуматися, найкращим чином пояснює її успіх і робить її визначною. Після 60 років у ролі монарха піддані королеви навряд чи розуміють, що відбувається в її голові. Бути найбільш нещадно-публічною фігурою на планеті — і водночас залишатися непроникно-приватною; винятково відомою — і абсолютно незбагненною: це парадокс, який ніколи не втрачає своєї інтригуючої сили», — писала про Єлизавету II в один з ювілеїв британська The Telegraph.
Проте, за словами британських журналістів, для наближеного кола осіб королева мала власний код, за яким її помічники могли «зчитати» справжній настрій Єлизавети II.
Коли Її Величність хотіла закінчити розмову з гостем, вона перекладала свою сумочку з руки в руку. Якщо ж товариство співрозмовника взагалі гнітило її, королева починала обертати на пальці свою обручку, щоб покласти край зустрічі, або ставила сумочку на підлогу.
«Вам варто було б дуже занепокоїтися, якби під час розмови з королевою ви помітили б, як її дамська сумочка перемістилася з однієї руки в іншу, — розповідав журналу People Х’юго Вікерс, історик та біограф королівської родини. — Тоді хтось підійде до вас і скаже: „Сер, архієпископ Кентерберійський дуже хотів би зустрітися з вами“».
А якщо під час прийому сумочка королеви опинялася на столі, це означало, що вона хотіла б завершити церемоніальний обід у найкоротший термін.
Відмовилася від алкоголю у 95 років
Єлизавета II вирішила повністю відмовитися від алкоголю у віці 95 років, напередодні святкування 70-річчя сходження на престол.
«Нещодавно лікарі сказали їй, що скоротити вживання алкоголю було б корисно. Вона прийняла особисте рішення повністю відмовитися від алкоголю, хоча й ніколи не була п’яницею», — розповіло джерело The Daily Telegraph.
До цього, за даними ЗМІ, їй подобалися сухий мартіні, джин та дюбонне (французький вермут).