Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Хід королеви. Єлизавета II вперше залишає синові офіційний пост

20 квітня, 12:45
10332
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Єлизавета II запропонувала передати пост голови Співдружності націй принцу Чарльзу

Британська королева Єлизавета II починає поступово відходити від справ. 19 квітня вона запропонувала кандидатуру свого сина, принца Чарльза, як наступника на посту голови Співдружності націй - міжурядового об'єднання 53 країн, куди входять колишні британські колонії і ряд інших держав.

"Я щиро бажаю, щоб Співдружність і надалі забезпечувала стабільність та спадковість майбутнім поколінням і одного разу прийняла рішення, що принц Уельський повинен виконувати важливу роботу, розпочату моїм батьком у 1949 році", - заявила Єлизавета II у своїй промові на відкритті дводенного саміту Співдружності в Лондоні 19 квітня.

Очікується, що питання про те, хто замінить британську королеву на чолі Співдружності, буде розглянуто сьогодні, 20 квітня.

НВ розповідає про те, що значить заява королеви і чому вона викликала великий резонанс у Великій Британії.

Королева прощається

21 квітня Єлизаветі II виповнюється 92 роки, і нинішній саміт голів урядів Співдружності, який традиційно проводиться раз на два роки, напевно стане для неї останнім, пишуть британські ЗМІ. Адже на цей раз - вперше за 32 роки - він проходить не за кордоном, а в Британії, у той час як королева практично не виїжджає з іноземними візитами, нагадує The Guradian.

Королева бере участь у саміті Співдружності націй, ймовірно, востаннє / Фото ЕРА

The Guardian також називає "надзвичайно відвертим" звернення королеви з проханням призначити її сина головю Співдружності націй. Це питання лідери країн Співдружності розглянуть 20 квітня за закритими дверима без участі голови британської монархії. Очікується, що кандидатуру Чарьза буде схвалено.

"Ми переконані, що він провадитиме надійне і самовіддане лідерство нашій Співдружності", - заявив прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат, який передав головування в організації британській колезі Терезі Мей.

Принц Чарльз, який раніше неодноразово заступав свою матір на зарубіжних зборах організації, також був присутній на відкритті саміту, що зібрав лідерів понад півсотні країн світу.

"Для мене Співдружність завжди була фундаментальною частиною життя, скільки пам'ятаю себе, починаючи з мого першого візиту на Мальту, коли мені було 5 років", - зазначив Чарльз.

Питання про те, хто замінить Єлизавету II у Співдружності націй, викликало дискусії, оскільки посада не є спадковою

Питання про те, хто замінить Єлизавету II у Співдружності націй, викликало дискусії, оскільки посада не є спадковою. Процедура її передачі не встановлена ​​офіційно і після створення Співдружності у  1949 році її номінальний голова змінювався лише одного разу. Єлизавета II прийняла цей пост після смерті свого батька, короля Георга VI в 1952 році.

У лютому 2018 року журналісти BBC повідомили про те, що Співдружність сформувала спеціальну "групу високого рівня", щоб вирішити проблему передачі повноважень від Єлизавети II комусь із наступників.

Тепер же заява королеви зняла багато питань. Більш того, вона спровокувала нову хвилю дискусій у Великій Британії про те, хто успадкує британський престол після відходу Єлизавети II.

Принц Чарльз – майбутній монарх?

69-річний принц Уельський - перший в черзі на британську корону. Однак в останні роки в місцевих ЗМІ не раз висловлювалися припущення, що королева може передати трон наступному формальному претенденту - своєму онукові принцу Вільяму, старшому синові принца Чарльза і принцеси Діани.

На його боці симпатії більшості британців. Згідно з недавніми опитуваннями YouGov, 56% респондентів хотіли б бачити Вільяма наступним королем (13% у принца Чарльза), а 78% опитаних переконані, що старший онук королеви справляє позитивний вплив на монархію (лише 36% згодні з таким же твердженням про принца Чарльза).

Принц Чарльз поступається в популярності своєму синові, проте є першим в черзі на трон / Фото ЕРА

Однак тепер британська преса розглядає заяву Єлизавети II на саміті в Лондоні як можливий етап передачі монарших повноважень саме Чарльзу.

"Королева публічно підтримала принца Чарльза як майбутнього голову Співдружності - і починає згортати свої повноваження", - назвала свій матеріал британська The Telegraph.

"Її [Єлизавети II] слова дали ясно зрозуміти, що правонаступництво Чарльза в цій роботі - що ніколи не гарантувалося і часом навіть ставилося під сумнів - тепер є вирішеним питанням", - пише The Times.

У свою чергу, таблоїд The Sun розцінює такий крок як продовження підготовки до можливого зречення від престолу на користь Чарльза. Ще влітку 2017 року британське видання The Daily Mail повідомило про те, що королева всерйоз розглядає можливість відмовитися від корони після досягнення 95 років і передати трон Чарльзу.

Королева Єлизавета II - монарх із найбільшою тривалістю правління в історії Великої Британії: на троні вона перебуває вже 66 років

У такому випадку вона може скористатися Актом про регентство від 1937 року, який дозволяє монарху передати спадкоємцеві право регентства.

Єлизавета II - монарх із найбільшою тривалістю правління в історії Великої Британії: на троні вона перебуває вже 66 років і ще в 2015-му перевершила в цьому рекорді одну зі своїх попередниць, королеву Вікторію.

Формально Єлизавета II зійшла на престол 2 червня 1953 року, однак фактично стала правлячим монархом 6 лютого 1952-го, коли помер її батько, король Георг VI.

Восени 2017 королева вперше за всі роки правління не стала особисто проводити церемонію покладання вінків у День поминання полеглих бійців. Цю роль вона довірила принцу Чарльзу, а сама зайняла місце на балконі будівлі Міністерства закордонних справ поруч зі своїм чоловіком, 96-річним принцом Філіпом.

З вересня 2017 року він перестав брати участь у публічних заходах у зв'язку із віком та станом здоров'я, про що Букінгемський палац попередив заздалегідь.

Три найцікавіших факти про Співдружність націй

1. У його країнах живе третина населення планети - 2,4 млрд осіб. Співдружність об'єднує 53 незалежних держави, включно з Канадою, Австралією, Новою Зеландією і ПАР. До організації входять майже всі колишні домініони, колонії і протекторати Великої Британії, а також Мозамбік, Руанда, Намібія і Камерун, які раніше не перебували під британської юрисдикцією.

2. Британський монарх юридично вважається головою 16 країн Співдружності. У шести держав є свої монархи: це Лесото, Свазіленд, Бруней, Малайзія, Самоа і Тонга. Однак більшість країн - членів організації - це республіки.

3. Держави Співдружності займають чверть світової суші. Найбільші за площею з них - це Індія і Канада, серед найменших - острівні держави в Тихому океані (Науру, Самоа, Тувалу, Вануату).