Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Канада може стати першою країною G7, яка легалізує марихуану. На які питання це дасть відповіді

7 червня, 14:49
1140
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вітрина легального магазину рекреаційної марихуани в Каліфорнії, США

Від злочину до медицини та бізнесу - рішення Канади легалізувати марихуану - це великий прогресивний експеримент, який обіцяє відповісти на безліч питань, пише The Guardian.

Коли Canopy Growth відкрила свій перший завод з виробництва канабісу на старому шоколадному заводі біля Оттави, вона зробила так, передбачаючи світле майбутнє. Канада вже легалізувала медичну марихуану, а Canopy чекає, що наступною буде повна легалізація в рекреаційних цілях.

Продукція Canopy Growth / Фото: Canopy Growth Corporation via Facebook

Але чого компанія не очікувала, це раптового потоку іноземних відвідувачів. Політична і поліцейська влада з Ямайки, Німеччини, Данії, Нідерландів, Греції та Австралії стали стукати в їхні двері, так само, як і лікарі з Нової Зеландії, Бразилії та Чилі, а також групи корпоративних інвесторів і банкірів.

"Ми знали, що нам потрібно буде провести багато екскурсій, тому ми просто прорізали вікно у стіні, - розповів представник компанії Джордан Сінклер, - Ми вставляємо вікна в усі двері".

Канада опиниться в центрі міжнародної уваги ще більше 7 червня, в день, коли очікується голосування в Сенаті за законопроект С-45, який може перетворити Канаду на першу країну G20, що легалізує рекреаційну марихуану.

"Це буде щось з області наукової фантастики, - говорить Бенедикт Фішер, експерт з питань вживання психоактивних речовин у найбільшій психіатричній лікарні в Торонто, - це унікально у світі, тому що це відбувається вперше в багатій країні. Це не так, як у США, де відбуваються ці державні експерименти. Більшість людей ігнорує Уругвай. І тому світ дійсно дивиться на це".

Уряди, дослідники та бізнес-лідери в усьому світі мають свої власні причини для того, щоб спостерігати за цим досвідом. Легалізація може вплинути на кримінальні тенденції Канади, здоров'я і безліч інших чинників - але як саме це буде, ніхто ще точно не знає.

Марихуана та організована злочинність

Кожна канадська провінція планує розгорнути ринок, який стане легальним, трохи інакше, створивши близько десятка міні-лабораторій в рамках одного масштабного тесту.

Навіть у тих місцях, де марихуану вже легалізували, сподіваються, що Канада дасть відповідь на деякі питання. Наприклад, після того, як в американському штаті Колорадо легалізували марихуану п'ять років тому, організована злочинність відреагувала на це збільшенням поставок "чорного героїну, опіатів і більш важких наркотиків", - розповів доктор Ларрі Уолк, високопоставлений чиновник, який відповідає за охорону здоров'я у штаті.

Найбільша у світі легальна ферма, яка вирощує марихуану

Але Уолк каже, що він зацікавлений у тому, щоб спостерігати, як цей процес розвивається у більших масштабах у Канаді, де новий закон, як очікується, завдасть набагато більш значного удару по чорному ринку. Будь-яке нове поєднання незаконних наркотиків у країні може мати нові наслідки для суспільної охорони здоров'я.

"Який вплив легалізації марихуани на кризу опіатів? - наводить він приклад, - Чи справді це діє як замінник, який дозволить людям із хронічними болями відмовитися від опіатів? Чи є позитивний ефект? Чи це негативний вплив, тому що в результаті на чорному ринку більше опіатів? Чи є (марихуана - ред.) воротами? насправді у нас немає відповіді".

Одне з делікатних питань, яке повинна вирішити канадська влада, це вгадати, яка ціна буде досить низькою, щоб викорінити незаконні продажі, але не настільки низькою, щоб залучати нових користувачів. Міністр фінансів Канади Білл Морно недавно сказав, що метою є "не допустити, щоб канабіс потрапив у руки дітей і витіснення його з чорного ринку. Це означає підтримання низького рівня податків, щоб ми могли фактично позбутися злочинців у системі".

Однією з ознак успіху буде, якщо Канада не лише зможе запобігти підпільним продажам, а й перетворить незаконних продавців на нову систему, говорить Тім Бохоут ван Золінгем, голландський кримінолог.

"За чим я спостерігаю... це хто буде легально вирощувати марихуану і чи зможе влада домогтися того, щоб деякі нелегальні її виробники стали виробляти марихуану в рамках закону", - зазначив він.

Як має відбуватися легальний продаж канабісу

Кожна країна по всьому світу, яка обговорювала питання про те, чи слід пом'якшити закони щодо канабісу, має свій пріоритет: від отримання доходу до протидії наркокартелям. У Канаді основна увага приділяється громадській охороні здоров'я. Канабіс буде продаватися в упаковці з попередженням про шкоду цього продукту і буде контролюватися урядовими органами, які вже контролюють продажі спиртних напоїв.

Різні форми медичного канабісу/Фото: EPA

"Це не буде схоже на купівлю Будвайзера чи брендових алкогольних продуктів, - говорить Стів Роллс із Transform, британський експерт з питань політики щодо наркотиків, - Це буде більше схоже на купівлю фармацевтичних препаратів в аптекаря".

Проте, важко зрозуміти, чи зможе Канада чи будь-яка інша західна країна зберігати в центрі уваги практику охорони здоров'я, додав він.

"У нас є побоювання ..., що уроки, пов'язані з алкоголем і тютюном, не будуть засвоєні, і ми отримаємо надмірно комерційні ринки, на яких підприємства, що отримують прибуток, будуть прагнути до більш широкого використання і можуть стимулювати ризиковану поведінку споживачів".

Досі Канада дозволяла кільком великим гравцям домінувати в галузі, і їхній вплив ще потрібно з'ясувати, говорить американський експерт з індустрії марихуани Марк Клейман.

"Ви не захочете створювати великі інтереси, які потім будуть чинити опір будь-яким змінам, - каже він, - якщо у вас є пов'язана з канабісом комерційна індустрія, це закінчиться тим, що її представники почнуть писати закони".

Канабіс і здоров'я

Для епідеміологів Канада надасть найкращі дані про споживачів канабісу.

За словами Уолка, результати моніторингу стану здоров'я в Колорадо були обнадійливими. Але в цілому у дослідників немає твердих даних про застосування канабісу. Серед ключових питань - рівні залежності, як канабіс впливає на психічне здоров'я, вплив його на молодих людей, говорить ізраїльський вчений Рафаель Мешулам, якого часто називають "дідусем" досліджень канабісу.

Професор Рафаель Мешулам, ізраїльський біохімік, який вивчає канабіс / Фото: en: User: Tzahy / wikipedia.org

"Близько 10% тих, хто вживає марихуану, можуть стати залежними - це менше, ніж відсоток тих, хто стає залежний від алкоголю або тютюну, - каже він, - Деякі з тих, хто вживає канабіс і має схильність до шизофренії, можуть захворіти раніше". Він також зазначив, що спостерігає за тим, чи може інтенсивне вживання марихуани молодими людьми впливати на їхню нервову систему.

Ще одна актуальна дискусія в Канаді, що стосується здоров'я, це питання про те, як багато людей буде рідко вживати канабіс і скільки людей будуть вживати його часто.

Уряд також має вирішити, як ставитися до продуктів, які містять дуже великий відсоток тетрагідроканабінолу, психоактивної речовини в канабісі, говорить Марк Уер, дослідник наркотиків та фахівець з проблеми болю, який допомагав канадській Федеральній цільовій групі, консультуючи її під час створення нового законодавства.

"Ці продукти не були об'єктом досліджень до недавнього часу, тому питання про те, чи слід їх контролювати, чи дозволяти їх у будь-якому контексті і потім вивчати їхній вплив на здоров'я, дуже важливе, - говорить він, - Але коли вони вже зовні, дуже важко повернути їх назад у коробку".

Тим часом канадська поліція зіткнеться з тим, як боротися з водінням автомобіля після вживання канабісу. Це вже боротьба в усьому світі, незалежно від законності марихуани, говорить Роллс. Але вплив канабісу набагато важче виміряти, ніж вплив алкоголю, і застосування законного обмеження виявиться складним.

Питання для інвесторів

Багато інвесторів вже отримали величезний прибуток від вкладень у канабіс і велике питання для них полягає в тому, чи є це мильною бульбашкою, чи цінність цих інвестицій продовжить зростати.

"Вони чекають, чи не впаде небо", - говорить Сінклер із Canopy. Один із близько 100 канадських легальних виробників медичної марихуани, компанія займає третину медичного ринку і вийшла на фондовий ринок Торонто у 2016 році, а місяць тому стала єдиним виробником канабісу на Нью-Йоркській фондовій біржі.

"[Інвестори] чекають, щоб побачити, чи дійсно вся стигма і вся демонізація цього продукту, що сформувалися за 90 років заборони, це правда, - говорить Сінклер, - Ми повинні продемонструвати, що це не так".

Переклад НВ

Головне

Світ/Країни

Сьогодні, 04:58

article_img
У Держдепі закликали Німеччину прислухатися до розмов про небезпеку Північного потоку-2

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися