Як Кремль боровся в 2015 році з інтернетом - доповідь

0 коментувати
Рівень насильства щодо інтернет-активістів та журналістів в РФ залишається значним

Рівень насильства щодо інтернет-активістів та журналістів в РФ залишається значним

Юристи міжнародної правозахисної групи Агора провели дослідження, присвячене обмеженню свободи інтернету в Росії

За його підсумками було представлено доповідь Свобода інтернету 2015: торжество цензури, під авторством засновника організації Павла Чікова і аналітика групи Даміра Гайнутдінова.

Медуза представила короткий переказ доповіді в 11 тезах.

Кількість пропозицій з регулювання інтернету різко знизилося.

У 2015 році російська влада виступила із 48 ініціативами - це майже в два рази менше, ніж в 2014-м. Влади зосередилися на виконанні раніше прийнятих норм (тобто на блокуванні); законотворчість було присвячено уточненню методів блокувань і розширенню повноважень і сфер, на які будуть поширюватися закони.

Кількість актів цензури зросла в дев'ять разів.

У 2015 році правозахисники нарахували більше дев'яти тисяч випадків, їх кількість коливалась в районі тисячі в рік. Різке збільшення актів цензури сталося, оскільки регіони і відомства вступили в "гонку звітів з блокуванням". Наприклад, прокуратура Татарстану почала використовувати автоматизовану систему моніторингу контенту, за допомогою якої вона відправила Роскомнагляду 3856 одиниць заборонених матеріалів.

Кількість б'є по якості.

Роскомнагляд звітує про тисячі судових рішень про заборону інформації, але ніхто не замислюється про їх якості: суди "автоматично штампують рішення про визнання інформації забороненої".

З біткоінами все ще не розібралися.

Владі хочеться поставити кріптовалюти під контроль, але поки що вона не можуть вибрати між двома підходами - заборонити навіть їх згадування або просто почати їх контролювати.

Влада починає усвідомлювати неефективність блокувань.

Як стверджують автори доповіді, причина цього - зарубіжні соцмережі, які відмовляються співпрацювати з владою і виконувати їх запити. Держава не зважилася на блокування неслухняних майданчиків, навіть незважаючи на наявність формальних підстав (анонсів акцій на підтримку братів Навальних).

Влада почала активніше переслідувати простих користувачів за слова.

Проти користувачів активно застосовують антиекстремістські статті КК. Зокрема, у 2015 році до кримінальної відповідальності притягнуто 203 користувача, не менше 18 осіб отримали реальні терміни. Частина вироків пов'язана з новою статтею про заклики до сепаратизму.

Число регіонів, де діє активна цензура, подвоїлася.

Традиційно "надзвичайно високий рівень тиску" на користувачів робила Москва, Санкт-Петербург і Татарстан. У 2015 році до них приєдналися Мордовія (місцеві прокурори боролися з пропагандою наркотиків), Ульяновська область (продаж документів, алкоголю і пристроїв для обману лічильників) і Чечня (образа почуттів мусульман).

Влада активно боролися з образою почуттів віруючих.

У 2015 році правозахисники зафіксували більше п'яти тисяч випадків адміністративного тиску на користувачів і ЗМІ. Багато у чому претензії були пов'язані з публікацією карикатур на релігійну тематику (зокрема, малюнків Charlie Hebdo), образою почуттів віруючих і демонстрацією свастики.

Рівень насильства щодо інтернет-активістів і журналістів залишається значним.

Нападів і погроз зазнали не менше 28 блогерів і журналістів - ця цифра виявилася на рівні попередніх двох років.

Далі буде гірше.

Через кризу і бюджетну економію навантаження на співробітників, що приймають рішення по блокуваннях, буде зростати, а якість їх роботи - падати. Правозахисники очікують посилення практики кримінального переслідування інтернет-користувачів. Крім того, громадяни можуть зіткнутися з обмеженням доступу до зарубіжних сервісів.

Користувачі не бояться.

Вони активно освоюють способи обходу блокувань і захищені канали зв'язку.

"Користувачі явно готуються долати цензуру і відстоювати своє право на доступ до інформації", - підсумовують автори доповіді.


Карта обмеження свободи інтернету по регіонах. Зелений колір - мало випадків, все в порядку. Червоний - 30 і більше випадків, серйозний тиск. (Незаконно окупований Росією Крим на карті вказано як територія РФ)

Карта обмеження свободи інтернету по регіонах. Зелений колір - мало випадків, все в порядку. Червоний - 30 і більше випадків, серйозний тиск. (Незаконно окупований Росією Крим на карті вказано як територія РФ)Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: