Як Саргсян йшов у відставку, і чому оксамитова революція у Вірменії перемогла лише наполовину

24 квітня 2018, 16:24
1716
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Після протестів 23 квітня, до яких приєдналися військові, Серж Саргсян пішов у відставку

23 квітня після масових протестів, які тривали майже два тижні, проросійський прем'єр Вірменії Серж Саргсян пішов у відставку.

НВ розповідає, що могло вплинути на рішення Саргсяна, який 10 років тому залишився президентом, незважаючи на протести прихильників його опонента і людські жертви під час їх придушення, і чому його відставка - це лише половина перемоги оксамитової революції у Вірменії.

Солдати, які вийшли з-під контролю, і переговори в СІЗО з лідером протестів

23 квітня, за кілька годин до відставки Саргсяна, стало відомо, що до протестувальників приєдналося кілька десятків військовослужбовців. За даними місцевих ЗМІ, серед них був підполковник вірменської армії.

Військові заявили, що вони єдині з народом, і протестувальники сприйняли їхню підтримку з великим ентузіазмом.

Як повідомило агентство Reuters, Міноборони Вірменії засудило дії солдатів і повідомило, що вони належать до бригади миротворців.

"Найжорсткіші правові заходи будуть вжиті проти солдатів", - обіцяли у вірменському відомстві.

Лідер протестного руху і депутат вірменського парламенту Нікол Пашинян 20 квітня через ЗМІ закликав поліцію не захищати Сержа Саргсяна.

22 квітня поліція затримала опозиціонера під час протестної ходи після невдалої спроби переговорів із Саргсяном. Однак вже 23 квітня Пашинян був звільнений з-під варти разом зі ще двома депутатами, які брали участь у протестах. Після виходу із СІЗО Пашинян розповів, що провів там переговори з віце-прем'єром Вірменії (на даний момент виконує обов'язки прем'єра - ред.) Кареном Карапетяном.

Відмова Росії підтримати Саргсяна

Хоча Саргсян був давнім союзником Путіна, Кремль відмовився підтримати його під час масових протестів у Вірменії.

17 квітня Путін привітав Саргсяна зі вступом на посаду прем'єр-міністра.

Однак вже 23 квітня прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков назвав ситуацію у Вірменії "виключно внутрішньою справою країни". Він також заявив, що "не може точно сказати" чи консультувалася вірменська влада з Москвою з приводу ситуації у цій країні.

Не стала критикувати антиурядові протести у Вірменії і спікер МЗС РФ Марія Захарова. На своїй сторінці у Facebook вона похвалила вірменський народ за "збереження поваги один до одного", незважаючи на категоричні розбіжності.

Водночас The Daily Beast цитує російського прокремлівського політолога і довірену особу Путіна Сергія Маркова, який визнає, що офіційна Москва була шокована вірменською революцією.

"Це дикі новини, але наші державні канали показують дуже короткі репортажі з Єревана, оскільки вони просто не знають, як реагувати", - сказав він виданню, додавши, що "особисто ніколи не любив Саргсяна".

Уже після відставки Саргсяна, 24 квітня, Пєсков відмовився проводити паралелі між ситуацією у Вірменії та Революцією Гідності в Україні.

Пєсков додав, що ситуація у Вірменії не йде шляхом дестабілізації, що викликає задоволення.

"Усе, що відбувається в Єревані - це внутрішня справа наших вірменських друзів, партнерів і союзників", - знову запевнив він.

Скандально відомий голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький висловив упевненість, що відставка Саргсяна не вплине на російсько-вірменські відносини.

"Росія протягом довгих років є стратегічним союзником Вірменії, і немає ніяких передумов для будь-яких змін", - заявив він 23 квітня.

Експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич у коментарі Радіо НВ також визнав, що після відставки Саргсяна Вірменія залишиться в російській орбіті.

"Є кілька чинників. У першу чергу, це історичний конфлікт з Азербайджаном, а також позиції Ірану та Грузії. Через це Вірменія, на жаль, залишиться в російській орбіті. Для Російської Федерації справді все одно, хто буде на чолі Вірменії, тому що з об'єктивних причин вірменські політики не можуть дозволити собі різкий розворот від Російської Федерації", - сказав Тишкевич.

Хто зайняв місце Саргсяна, і що має статися тепер

Відразу ж після відставки Саргсяна на екстреному засіданні вірменського уряду виконуючим обов'язки прем'єр-міністра Вірменії був призначений віце-прем'єр Карен Карапетян.

Карен Карапетян став в.о. прем'єра Вірменії після відставки Саргсяна / Фото: primeminister.am

Крім того, президент Армен Саркісян прийняв відставку прем'єр-міністра, а також уряду.

Таким чином, владу у Вірменії все ще зберігає правляча Республіканська партія, яку очолює Саргсян, та його колишній заступник і колишній прем'єр країни часів президентства Саргсяна (від вересня 2016 року) Карен Карапетян.

Тісні зв'язки Карапетяна з Росією не викликають сумніву, оскільки від 2001 по 2010 роки він очолював компанію Армросгазпром - монопольного постачальника російського газу до Вірменії.

23 квітня лідер протестів Пашинян висловив надію на продовження переговорів з Карапетяном 25 квітня, "щоб забезпечити передачу влади народу".

Причому, згідно з Конституцією Вірменії, парламентські фракції після відставки прем'єра повинні у семиденний термін представити своїх кандидатів на пост глави держави. Після цього Національні збори Вірменії мають обрати прем'єр-міністра більшістю голосів. Якщо вони не оберуть прем'єр-міністра, через сім днів після голосування проводяться нові вибори прем'єр-міністра, у яких мають право брати участь кандидати, висунуті мінімум однією третиною від загальної кількості депутатів. Якщо прем'єр-міністра вдруге не оберуть більшістю голосів, Національні збори буде розпущено і відбудуться перевибори.

Чого хоче вірменська опозиція

Хоча на вулицях Єревана святкують відставку Саргсяна, ця відставка не є остаточною перемогою оксамитової революції.

Лідер опозиції Нікол Пашинян, виступаючи перед учасниками протестів 23 квітня, заявив, що очікує позачергових парламентських виборів у країні.

Виступ Пашиняна перед протестувальниками 23 квітня

На думку опозиційного лідера, у країні повинна бути створена Національна асамблея, яка через тиждень має висунути кандидатуру нового прем'єра. А новий уряд із тимчасовим керівником повинен призначити позачергові парламентські вибори.

Дещо інакше бачить ситуацію, що склалася, шеф-редактор порталу Panarmenian Микола Торосян.

"Повинен бути сформований тимчасовий уряд, яким керуватиме перший віце-прем'єр Карен Карапетян, а далі що буде, невідомо. Опозиція вимагала, щоб парламент не прийняв програму нового уряду, після чого мали б бути призначити нові вибори в парламент", - заявив Торосян в ефірі Радіо НВ.

А колишній посол України у Вірменії Олександр Божко розповів Радіо НВ, що опозиції зараз рано розслаблятися, тому що представники великого капіталу спробують зберегти владу.

"Саргсян - це не тільки сам Серж, це його брати, це така олігархічна система, клан, можна сказати. Це протест не лише особисто проти Сержа Саргсяна, а взагалі проти олігархічної системи. Але я вам скажу, що найскладніше ще попереду. Олігархічні клани, вони досить сильні у Вірменії. Я вважаю, буде спроба перехопити ініціативу для того, щоб влада залишилася в їхніх руках, тільки під іншою вивіскою", - прогнозує Божко.

23 квітня лідер вірменської опозиції під час свого виступу закликав Саргсяна і Республіканську партію відмовитися від "тіньового управління".

"Якщо Серж Саргсян та РПА сподіваються на те, що утвориться ситуація, за якої вони продовжать тіньове управління, закликаю їх скоріше забути про це. Народ переміг, і ця перемога повинна бути визнана однозначно, без умов", - наголосив Пашинян.