Я не знаю, чому ми боремося. Хвиля насильства в Конго знищує країну

0 коментувати
 Кількість біженців у Конго досягла 4,5 млн осіб, максимальної цифри за 20 років
Фото Weiron Photo via Flickr

Кількість біженців у Конго досягла 4,5 млн осіб, максимальної цифри за 20 років

Демократична Республіка Конго потопає в новому циклі насильства і політичних потрясінь – наймасштабнішому за останні роки, пише британське видання The Guardian. Мільйони людей тікають, рятуючись від кровопролиття в країні, що розвалюється.

НВ наводить повний переклад матеріалу.

Війна без миру

Джастін Капіто вмирає. Він ще не знає про це, і лікарі, які лікують 22-річного повстанця, навряд чи скоро сповістять його, проте у нього практично немає шансів прожити більше декількох місяців.

Капіту був поранений в грудневому зіткненні між його повстанською групою і угрупованням супротивників. Навіть у віддалених лісистих долинах і горбах на сході Демократичної Республіки Конго (ДРК), де пройшов бій, мало хто надав йому значення. Такі криваві сутички тут стали майже щоденним явищем.

Кулі роздрібнили праву руку Капіто і пошкодили його кишечник. Виснаженого і зраненого, його лікують в єдиному госпіталі, який обслуговує півмільйона жителів території Масіс, розташованої майже за тисячу миль на схід від Кіншаси, столиці Конго.

Я був всього лише піхотинцем, тож насправді навіть не знаю, чому ми боремося

Капіту важить усього 30 кг, його постійно мучать болі, а організм здатний засвоювати лише п'яту частину харчової цінності тієї невеликої кількості їжі, яку він в змозі проковтнути. Кинутий колишніми соратниками, він нічого не знає про місцезнаходження своєї сім'ї.

"Я був всього лише піхотинцем, тож насправді навіть не знаю, чому ми боремося, - говорить він. - Думаю, є багато причин... Я не думаю, що війни тут колись закінчаться. Швидше за все, буде лише гірше".

Багато поділяють думку Капіто. В останні місяці величезна Центральноафриканська країна охоплена хвилею насильства, заколотів, протестів і політичних потрясінь, що призвело до загрози нової громадянської війни, подібної до тієї, що забрала життя 5 млн осіб з 1997 до 2003 року.

По всій країні ситуація з безпекою значно погіршилася, оскільки урядова влада впала, що надихнуло конкуруючі групи повстанців, які панують на великих територіях і нерідко конкурують за багаті ресурси ДРК.

Президент, Жозеф Кабіла, відчайдушно чіпляється за владу, в той час як різні групи і окремі персоналії за допомогою насильства домагаються грошей, територій і підтримки напередодні можливих виборів в цьому році.

Гуманітарна біда

Гуманітарна ситуація страшна. Понад 13 млн конголезців – удвічі більше, ніж рік тому – потребують гуманітарної допомоги, а 7,7 млн ​​зіткнулися з серйозною нестачею продовольства, що на 30% перевищує показник минулого року, повідомила в березні ООН. Багато представників гуманітарних організацій нарікають, що увага всього світу була перенаправлена на більш висвітлювані [в ЗМІ] кризи на Близькому Сході.

Число переміщених осіб в ДРК, за останніми даними, досягло 4,5 млн осіб, найвищого показника за останні 20 років. В країні постійно відбуваються спалахи холери. А бойові дії, як і побоювався Капіто, лише розгораються.

Через погіршення ситуації в Конго залишилося вкрай мало гуманітарних організацій/Фото ЕРА

За останні тижні тисячі солдатів регулярної армії атакували поселення по всій провінції Північне Ківу, де базуються повстанські угруповання. Поблизу міста Бені армія ДРК бореться з ісламістськими бойовиками, винними у вбивстві 14 миротворців ООН в листопаді, що стало найбільшою одноразовою втратою серед миротворчого контингенту Об'єднаних Націй за 25 років. Десятки людей загинули в постійних засадах і сутичках.

Хоча ситуація в Гомі, найбільшому місті на сході, залишається спокійною, повстанці зіткнулися з силами безпеки в його околицях. В інших місцях на сході етнічні конфлікти призвели до масових вбивств. Біля міста Буніа загинули сотні людей.

Жорсткі бої відбулися і на захід від міста Масіс, коли урядові війська атакували базу впливового місцевого польового командира, відомого як Генерал Дельта.

Серед понад 1,4 млн осіб, змушених залишити свої будинки в провінції Північне Ківу через недавні бойові діі, – 14-річна Барака Буйра, що втекла зі своїми братом та сестрою, коли озброєні чоловіки одного з найпотужніших місцевих угруповань напали на її село недалеко від невеликого містечка Ньябіондо, незабаром після того, як три тижні тому урядові війська почали наступ на бази бойовиків.

Дороги в Конго вкрай ускладнюють роботу медиків і гуманітарних організацій/Фото Terese Hart via Flickr

Ховаючись серед дерев, 14-річна дівчина спостерігала, як чоловіків били, а жінок затягували в хатини. Буйра бачила кілька трупів на землі, але сподівається, що її батьки теж втекли. Їй нічого не відомо про те, де вони.

"Ми страждаємо. Це наше нещастя", - говорить Буйра, яка вже 48 годин несе молодших брата і сестру, щоб дістатися до відносно безпечного табору для біженців.

У цьому таборі немає води і їжі, з тих пір як гуманітарні організації залишили регіони кілька місяців тому через зростання небезпеки. Одна з родин прихистила Буйру в своїй саморобній хатині, однак мало чим може допомогти на додачу.

Міжнародна допомога: крапля в морі

Лікарі без кордонів – одна з небагатьох міжнародних неурядових організацій, які все ще працюють в регіоні. Серед інших проектів, вона підтримує госпіталь на 300 місць в Масісі, де близько 17 тис. осіб отримали допомогу в 2017 році, а також центр охорони здоров'я в Ньябіондо, мережу мобільних клінік і автопарк "швидких". За останні два місяці персонал і транспорт Лікарів без кордонів атакували п'ять разів.

Логістика тут є колосальним викликом. Можна провести цілий день за кермом, щоб подолати 60 км між Гомою і Масісі по брудних грунтових дорогах. Доріг з покриттям немає і в багато віддалених місць можна дістатися лише на мотоциклі, та й то часом після кількох днів пішої ходи по лісових стежках. Пацієнти регулярно вмирають в дорозі, коли дорогу перекривають зсуви, тропічні зливи або бойові дії.

Контингент ООН в Конго регулярно зазнає нападів/Фото ЕРА

"Проблема в тому, що така нестабільна ситуація, як зараз, означає, що люди потребують нас більше ніж будь-коли, проте дістатися до них все важче", - говорить Себастьян Тесье, керівник проекту Лікарі без кордонів в Масісі.

Криза посилюється відсутністю міжнародних сил. Місія ООН в Конго – найбільший і найдорожчий миротворчий проект, проте п'ять баз ООН поблизу Масісі були закриті в минулому році, після того як США ініціювали скорочення витрат.

Майор Аділь Ессерхір, спікер миротворчих сил ООН, каже, що контингенту доводиться бути більш гнучким. "Ми повинні робити всю ту ж роботу з меншими ресурсами. Проблема в тому, що нам як військовим доводиться знаходити рішення для невійськових проблем", - зазначає Ессерхір.

Насильство як політичний інструмент

У той же час країну розбурхують протести, що часто жорстоко придушуються, оскільки другий президентський термін Кабіли закінчився 15 місяців тому. Торішнє повстання в центральних провінціях коштувало тисяч життів, за ним пішла серія масових тюремних втеч.

"Бракує політичної волі, щоб розправитися з бойовиками... Єдиний спосіб утримати владу для нинішнього режиму – підтримувати ситуацію, яка дозволить продовжувати розграбування. Кожна озброєне угруповання може мати зв'язки з чиновниками в Кіншасі, будь то уряд чи армія", - говорить Фідель Бафіленда, аналітик з Гоми.

Урядові війська ведуть бої з повстанцями, проте армію підозрюють в зв'язках з окремими угрупованнями/Фото ЕРА

Високопоставлені чиновники визнають проблему.

"Це країна, де кожен може використовувати бойовиків. Я не можу заперечувати, що між політиками і [збройними] угрупованнями існують контакти, але немає доказів того, що вони [влада] їх фінансують. Ми молода демократія", - говорить Жюльєн Палуко, губернатор Північного Ківу.

Палуко, прихильник Кабіли звинувачує "брак державної влади" в проблемах Північного Ківу, розташованого більш ніж за 1 тис. миль на схід від Кіншаси. Армія і поліція деморалізовані, корумповані і погано навчені. Економічний спад і стрімке зростання цін вдарили по зарплатах.

Коли немає поліції, армії або правової системи, працює закон джунглів

"Коли немає поліції, армії або правової системи, працює закон джунглів. Ми повинні працювати краще. У нас були важкі часи, але ми досягли певного прогресу", - вважає Палуко

Поновлення бойових дій означає ще й хвилю сексуального насильства.

Анастасія Айсізаньє, медик Лікарів без кордонів, що працює в Ньябіондо, каже, що в січні бійці одного зі збройних угруповань згвалтували 60 жінок, захопивши сільський ринок. Лікарі без кордонів фіксують удвічі більше випадків сексуального насильства щомісяця в 2018 році в порівнянні з минулим.

"Де б не йшли бої, там завжди систематичне насильство – в селах, на блокпостах на дорогах, скрізь", - говорить Айсізаньє.

Аналітики в ДРК особливо побоюються зростання напруги між етнічними громадами. Незважаючи на велику кількість води і родючих грунтів, існує жорстока конкуренція за землю на густонаселених зелених пагорбах над озером Ківу, а також за прибуткові шахти, де золото, колтан та інші ресурси, щовисоко цінуються в розвиненому світі, видирають з землі гірники-кустарі.

Лідери багатьох місцевих повстанських груп називають свої дії самозахистом.

"Ми лише захищаємо наші села. Коли уряд і їх союзники припинять спроби вижити нас з наших земель, тоді ми припинимо боротися. До тих пір війни триватимуть", - говорить The Guardian полковник Фаустин Місібахо, високопоставлений офіцер Альянсу патріотів за вільне і суверенне Конго.

Багато з бійців дуже молоді. Капіту було всього 14 років, коли він приєднався до ополченців, шукаючи відплати за вбивство батька і діда урядовими військами під час рейду в його рідному селі.

"Моє угруповання вбило багатьох людей. Нас дійсно боялися і поважали, - говорить він. - Я не думаю про тих, кого вбив особисто. Чому я повинен? Вони б не думали про мене, поміняйся ми місцями".

Переклад НВ

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: