Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Я не думаю про втечу. Як живуть у бразильських в'язницях без охоронців

4 квітня, 19:52
1268
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У в'язницях системи APAC ув'язненим дозволяють носити свій одяг

У країні, де на в'язниці дивляться як на бомби з годинниковим механізмом, система самоврядування серед ув'язнених довела разючу успішність, пише The Guardian.

Ренато да Сілва-молодший хоче стати адвокатом. Є лише одна перешкода: він відбув чверть двадцятирічного терміну за вбивство.

"Мої мрії більші від моїх помилок", - говорить стрункий чоловік із широкою посмішкою, - "Я роблю все, щоб вийти звідси настільки швидко, наскільки зможу".

28-річний да Сілва, ув'язнений у чоловічій в'язниці в Ітануні, місті у Мінас-Жерайс, на південному сході Бразилії, відбуває свій вирок і вже скоротив його на два роки, завдяки роботі та навчанню в Асоціації захисту та допомоги засудженим (APAC). Тут ув'язнені носять свій одяг, готують свою їжу і навіть відповідають за безпеку. У в'язниці APAC немає охоронців або зброї, а ув'язнені буквально тримають ключі.

Мої мрії більші від моїх помилок

Відвідування чоловічих і жіночих в'язниць APAC в Ітауні підриває всі очікування щодо пенітенціарної системи у Бразилії, де переповненість, бідність і суперництво банд регулярно викликають заворушення зі смертельними наслідками. Ці широко розповсюджені спалахи є однією із причин, з яких бразильські пенітенціарні установи часто вважаються бомбою з годинниковим механізмом, де ув'язнені існують у нелюдських умовах з невеликим шансом на реабілітацію. Бразилія займає четверте місце у світі за кількістю ув'язнених.

У Ітануні головні двері чоловічої в'язниці відкриває Девід Родрігес де Олівейра, recuperando або "людина, яка одужує", як ув'язнених називають у системі APAC. Це слово написане разом із його іменем на посвідченні, на якому також вказана категорія його режиму: закритий, напіввідкритий або відкритий. На відміну від звичайних тюрем, до ув'язнених APAC звертаються на ім'я, а не за номером.

"Я не думаю про втечу. Я близький до кінця терміну і майже заплатив за свій злочин. Вони довіряють мені, і мій обов'язок - охороняти двері", - говорить 32-річний де Олівейра, - "Наступний крок - умовне звільнення, де я зможу виходити раз на тиждень. У мене є сім'я, про яку я думаю. Я б не поставив це під загрозу".

Контраст APAC і звичайних тюрем

Ще одна причина, з якої ув'язнені дотримуються суворої рутини роботи і навчання, яка вимагається APAC і згідно з якою, нікому не дозволяється залишатися у своїх камерах, якщо він не хворіє або не покараний, полягає в тому, що спроба втечі поверне їх у звичайну тюремну систему, досвід перебування в якій є у всіх ув'язнених.

В APAC ув'язнені дотримуються суворої рутини роботи і навчання / avsi-usa.org

Ув'язнені не забувають жодної деталі контрастних режимів. "Тут ми їмо за допомогою металевих ножів і виделок, а там нам дають пластикові, нібито ми не люди", - говорить recuperando Луїс Фернандо Естевез Да Сільва, - "Не лише злочинець потрапляє до в'язниці, але і його сім'я. Там родичів, які його відвідують, оглядають".

Двадцять і більше людей у тісній камері, брудні матраци, неїстівні продукти харчування - це поширені скарги у звичайних в'язницях. Тюрми APAC, координовані і підтримувані Італійським фондом AVSI, обмежені лімітом у 200 ув'язнених, щоб запобігти переповненості. Новоприбулі приходять з опущеними плечима і руками за спиною, і їм спочатку потрібно навчитися не дивитися в підлогу.

Не лише злочинець потрапляє до в'язниці, але і його сім'я. Там родичів, які його відвідують, оглядають

Заснована у 1972 році християнами-євангелістами як гуманізуюча альтернатива звичайним тюрмам система на даний час має 49 в'язниць у Бразилії й відділення в Коста-Риці, Чилі та Еквадорі. Вони прагнуть реабілітувати ув'язнених, які повинні проявляти докори сумління. Вони дешевші в утриманні, мають нижчі показники рецидивізму і покликані допомогти ширшій спільноті.

Ана Паула Пеллегріно, аналітик Інституту Ігарапе в Ріо-де-Жанейро, говорить: "Скоївши злочин, ув'язнені порушують соціальний пакт. Тюрма APAC відновлює його, дозволяючи ув'язненим працювати у співтоваристві. Наприклад, деякі ув'язнені можуть виходити, щоб підмітати вулиці, що дає їм почуття відповідальності та приналежності ".

У напіввідкритій секції в'язниці 35-річний Родріго де Олівейра Пінто, отримує задоволення від спокійної роботи в коморі, де на його столі відкрита книга віршів. Де Пінто повинен відсидіти 12 років за вбивство. Він хоче працювати в APAC після звільнення. "У мене в голові був бардак, і в мене були проблеми. Коли я потрапив сюди, це мене змінило. Я хочу повернутися, щоб допомогти іншим", - говорить він.

Закрита та відкрита зони

У закритій зоні філософія APAC виражена написаними на стіні гаслами, серед яких: "Людина входить, злочин залишається зовні". Тут перебувають засуджені за найгірші злочини, але відчувається спокій та безпека.

Деякі роботи в'язні виконують на вулиці / Фото: avsi-usa.org

У кімнаті для роботи по дереву відчувається більш похмурий настрій. "Це місце призначене для новоприбулих", - говорить Якопо Сабателла, віце-президент AVSI Brazil, - "Вони зламали щось своїми руками, тому тепер вони повинні зробити щось хороше своїми руками. Коли вони перейдуть у напіввідкриту зону, вони виконуватимуть роботу, для якої потрібно буде вийти назовні, за двері".

В саду за будинком 31-річний Ренато Дієго Да Соуза наклеює етикетки на пляшки для мила, які будуть продаватися зовні. Ув'язнені також випікають хліб для місцевих шкіл і виробляють пластикові автомобільні деталі. Да Соуза каже, що його проблеми почалися з наркотиків, що привело його до збройного пограбування. Але є світло в кінці тунелю після його недавнього переходу у напіввідкритий режим. Імовірність переходу між режимами - постійна тема для recuperandos. У звичайних в'язницях утримують десятки тисяч заарештованих, іноді роками, перш ніж їхні справи розгляне суд.

Ув'язнений повинен лише втратити свободу, але зберегти свої основні права

Тюрми APAC - ефективний спосіб поважати права людини в пенітенціарній системі Бразилії, говорить суддя Пауло Антоніо де Карвальйо. "Я не сумніваюся, що індивідуальність і основні права ув'язнених, гарантовані конституцією, дотримуються... ув'язнений повинен лише втратити свободу, але зберегти свої основні права", - стверджує він.

Це сумні роздуми про звичайну систему, яка хвалить в'язниці APAC за підтримку закону в судовій системі і несправедливо виносить більш суворі вироки вихідцям з певних верств суспільства, в основному бідним чорношкірим людям, говорить Де Карвальйо.

Чому не відкривають більше в'язниць APAC?

З таким успішним послужним списком, чому немає більше в'язниць APAC? "Кожного разу, коли у Бразилії відбувається ще один бунт у в'язниці, хтось бере телефон, щоб сказати, що вони хочуть відкрити APAC у цій області", - говорить Сабателло, - "Але відкриття в'язниці APAC вимагає декількох речей, включаючи участь штату (в якому вона розташована - ред.) і політичну волю".

Фінансові проблеми, переповненість і корупція завадили спробам відкрити APAC у Ріо. Це типові перешкоди.

Інші в'язниці віднімають твою жіночність. Нам не були дозволені справжні дзеркала. Коли я побачила своє відображення тут, спочатку я не знала, хто я

У місті у відкритій секції в'язниці APAC 30-річна ув'язнена Агімара Кампос пояснює свою роль президента ради, яка складається з восьми членів та організовує деякі аспекти тюремного життя і є мостом з адміністрацією. Сидячи за столиком у сонячному патіо, де жінки виготовляють вироби ручної роботи, вона описує, наскільки іншим було її тюремне життя раніше.

Вона була визнана винною в наркоторгівлі та організованій злочинності, після того, як у її будинку знайшли 26 грам креку. "Я нічого не знала про злочинне життя і була кинута в камеру з 29 іншими жінками, які спали на матрацах на підлозі. Жінка поруч зі мною обезголовила свого сусіда і носила голову в сумці", - розповіла Кампос.

26-річна мати двох дітей Татіана Корейя де Ліма, яка тримає ключі від закритої секції, говорить, що переведення до APAC повернуло їй жіночність. "Інші в'язниці віднімають твою жіночність. Нам не були дозволені справжні дзеркала. Коли я побачила своє відображення тут, спочатку я не знала, хто я".

Переклад НВ