Інтернет шокуватиме і загрожуватиме світовій безпеці - президент Європейського центру інформполітики

15 квітня, 17:31
694
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Інтернет, який ми знаємо сьогодні, вже в минулому, каже Рікардо Барецький

Цього тижня директор компанії Facebook Марк Цукерберг дав свідчення перед Конгресом США через наймасштабніший за всю історію соціальної мережі витік даних. Як пишуть The New York Times та The Guardian, даними майже 89 мільйонів користувачів скористалась британська компанія Cambridge Analytica, яку підозрюють у маніпулюванні громадською думкою під час виборів в США та референдуму щодо виходу Великої Британії з Європейського Союзу.

Представники Facebook також повинні виступити перед Європейським парламентом найближчими днями. 

Європейський центр інформаційної політики та безпеки виступив за посилення регулювання світовими країнами мережі інтернет та зміну законодавства з кібербезпеки. Кореспондент Радіо НВ поспілкувався з президентом організації Рікардо Барецьким і дізнався, що дозволило спричинити таку масштабну кібератаку.

Нещодавно голова компанії Facebook Марк Цукерберг давав свідчення Конгресу Сполучених Штатів. З’ясувалось, що навіть якщо ми користуємось перевіреною соціальною мережею, то не можемо бути впевнені, що наші персональні данні не попадуть у треті руки. Після того, як це все стало відомо, що збирається робити Європа?

Які будуть подальші дії Європейського Союзу, залежить від того, що вирішить Європейська комісія. Я не представляю саму організацію, але якщо би так було, я би зробив таке.

Перше. Треба усвідомити, що нині абсолютно вся інформація в інтернеті вже зламана, як би суспільство цього не заперечувало. Вона перебуває у доступі не тільки у третіх осіб, але й всіх інших. Тобто всі дані на сьогоднішній день, чи то Україна, Європейський Союз, Сполучені Штати чи Велика Британія, була зламана дуже давно. Проблема полягала в тому, що знадобилось два роки, щоби перемістити її на сервери.

Facebook - це як приклад. В цій ситуації ми зіткнулись з проблемою, що міжнародне законодавство не розповсюджується на кіберзаконодавство, яке у кожної країни своє. Коли стався такий масштабний витік даних, вона одразу була продана потрібним людям. Тому вірогідність того, що ця інформація перебувала у Росії дуже давно - висока. Питання в тому, як це може бути використано для маніпуляції людьми в соціальних мережах чи при в політичних цілях. Це велика проблема, з якою ми зіткнемось в майбутньому. Програма стратегії захисту інформації, розроблена Європейським союзом, не спрацювала. Захищати данні запізно. Чи можемо ми це виправити? Ні. Чи можемо ми полегшати ситуацію? Так.

Абсолютно вся інформація в інтернеті вже зламана

Ми не можемо розглядати закон як метод уникнення відповідальності, якщо ти заплатив штраф. А це саме те на що більшість законів в середні Європейського Союзу направлені. Ви платите, отримуєте квитанцію, їдете додому та не потрапляєте за грати. Треба це припинити. Треба розробити спільні закони, які б забезпечували їх виконання. Не тільки в Європейському Союзі, але й в США і Києві.

Якщо ми запустимо реформу, в традиційному її розумінні, пов’язану з кібервійною, ми матимемо 29 різних законів, які будуть окремі для ЕС, окремі для США та Києва. Це саме те, що дає можливість таким людям як Марк уникнути відповідальності.

Але залишається один фактор - більше одного мільярда особистих даних були зламані. Як оцінити збитки? Як ви можете оцінити шкоду, яка була завдана вашому особистому життю?

З досліджень і відкритих джерел ми знаємо, що якщо відбуваються такі витоки даних - хтось в світі несе збитки. Про це мало говорять. Тому світу потрібен спільний закон з кібербезпеки, який буде чітким, грамотним та виконуватись. А чи дійде справа Facebook до суду - я сумніваюсь в цьому.

Якщо, з ваших слів, законодавство країн з кібербезпеки таке недосконале, чи варто очікувати нам подібних до Facebook прецедентів?

Абсолютно. Сучасна система не досконала. Чи це зміниться? Так. Чи це зміниться за сьогоднішніх умов? Ні. Кейс Facebook занадто малий за масштабами, щоб якось змінити це. Але якщо ми хочемо це змінити, потрібно робити це зараз, бо в наступному масштабному витоку інформації можуть бути дані про 468 атомних електростанцій, які функціонують в Європейському Союзі. Що буде, якщо ця інформація потрапить не до тих рук? Ось тут і починаються проблеми.

Ми повинні розробити підзвітне законодавство, а не податкове законодавство. Сучасні інформаційно-безпекові закони непогані, але це закони направлені на податки. Заплати - й можеш йти. Плати - якщо зробив помилку. Але так не повинно бути. Це не є функцією закону. Ми повинні розробити такі механізми регуляції, щоб уникнути таких історій в майбутньому.

В наступні три роки ми побачимо великі зміни в кіберсвіті. Той інтернет, який ми знаємо, міняється. Він досяг свого піку і починає іти на спад. З цього процесу вийде щось нове. Це дає нам можливість втрутитись і запровадити дієві закони. Але в Брюсселі ми зіштовхнулись з потужною опозицією щодо цієї пропозиції. В цьому питанні було б правильним поставити верховенство права вище за поліцію та вище за державні органи.

Facebook сама по собі занадто велика платформа. Вона може змінити не тільки політичний вектор країни, але й цілий світ. І тут вона стає небезпечною сама для себе, тому що нема механізмів, які б захистили її від самої себе. І це вже є проблемою і ми не можемо це полагодити. Наші дослідження показують, що інформація, яка була вкрадена - це інформація 5-річної давнини. Наприклад, ми з вами друзі на Facebook - і ця інформація відкрита, і нею можна обмінюватись. І Facebook обмінюється з кимось. Чи повинно це бути легальним - ні! Тільки у вас має бути доступ до вашого профайлу і тільки ви можете його змінювати. Чому така можливість є у Facebook?

У наступні три роки ми побачимо великі зміни в кіберсвіті

Якщо ми почнемо так жорстко регулювати звичайний інтернет, люди можуть почати користуватися так званим Діпвебом. Темним інтернетом, який ніхто не контролює.

Треба зрозуміти дві речі. Є Діпвеб - який придумали у 80-х військові, щоб зберігати свою зашифровану інформацію, оскільки тоді носії інформації мали дуже малий об’єм пам’яті. Ще є Дарквеб - де й відбуваються всі незаконні речі, типу торгівля наркотиками чи зброєю.

Недивлячись на все це, у цих мережах є одна хороша річ, яка дуже важлива для майбутнього інтернету. Це свобода інформації на незалежних платформах. Вони ніким не моніторяться. Нам потрібна така комбінація! Якщо, наприклад, Facebook надає вам право користуватись своєю платформою безкоштовною, повинні бути правила, які не дозволять йому користуватися вашою інформацією. Проблема тільки в тому, що зараз це не безкоштовний сервіс. Вони дозволяють вам користуватися своєю платформою, щоб продавати вашу інформацію. І не існує ніяких механізмів, щоб завадити їм це робити. Якщо просто закрити Facebook, це теж нічого не вирішить. Соціальні мережі будуть з’являтись і зникати, а масштабні витоки даних будуть продовжуватись, бо не існує відповідних правових норм. Ваша інформація повинна належати вам, а не умовному Facebook.

Ми побачили, на що здатна Росія, маніпулюючи такими об’ємами даних. Хто ще потенційно на таке спроможний?

Відповідь, яку я вам дам, вас шокує. Навіть 12-річне дитя спроможне на таке. Все що йому або їй потрібне, це доступ до мільйонів електронних адрес, які можна знайти в Діпвебі, і відповідне програмне забезпечення.

Проблема полягає в тому, що особиста інформація стала настільки доступною, що кожен може скачати е-мейли та паролі пів-населення планети. Ви можете маніпулювати громадською думкою. Вина лежить не тільки на Росії. Ми повинні були вирішити цю проблему багато років тому. Зараз, щоби остаточно її вирішити, нам потрібно буде вимкнути інтернет в прямому сенсі цього словам. Але це не можливо. Тому нам потрібні жорсткі регуляції. Так, хтось може втратити частину електронної свободи, хтось її, навпаки, знайде. Але чому ви надасте перевагу? Менше свободи, але інформація в безпеці, чи більше свободи, але вашою думкою можуть маніпулювати?

Це доволі спірне питання. Яким ви бачите інтернет через 5 років?

Шокуючим. Інтернет, який ми знаємо сьогодні, вже в минулому. Багато людей скажуть вам, що ми входимо в квартову еру. Ми вже в ній, просто люди не брали в цьому участь. Ми почали помічати такі кібератаки, які не могли бути зроблені жодним урядом світу. Вірогідність втручання штучного інтелекту дуже висока. Ви будете свідками безпрецедентних змін в інтернеті вже в найближчі три роки. Це буде нова форма, і він буде усюди. Він буде настільки доступний, що це може зашкодити світовій безпеці. Уряди повинні діяти зараз. Чи станеться лихо, важко передбачити, але ми можемо перехопити ініціативу. Змінити саме “коріння” нового інтернету. Але в нас мало часу.

Головне

Світ/Країни

17 грудня, 08:26

article_img
WP: Сенату США підготували нову доповідь про втручання РФ у вибори на користь Трампа

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися