Індія взялася за знахарів, які таврують дітей розпеченим залізом

11 червня 2018, 17:12
509
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Шрам від таврування на грудях 13-річної Нарайні Лал, чия сестра Кушбу померла після аналогічної процедури у 2017 році

Фото: Танзель Ур Рехман / Asia Press

Коли традиційний цілитель приклав гарячу глину до грудей дворічної Кушбу Лал, вона померла. Тепер робляться кроки для криміналізації практики, яка продовжує забирати життя, пише The Guardian.

Джамна Лал вовтузиться на своєму незручному старезному плетеному ліжку, здавалося б, нездатний зрозуміти, що він може бути відповідальний за смерть своєї дворічної дочки. Він думає якийсь час і врешті-решт киває: "Так, я теж відповідальний. Я вирішив відвезти її у бхопу замість лікарні, і повинен мати справу з наслідками".

У дочки Лала Кушбу з'явилися проблеми з диханням у січні минулого року. Як і багато сімей у селах навколо Бхілвари у південному індійському штаті Раджастан, він не відразу подумав про те, щоб відвезти її до лікарні.

Люди в цих місцях звертаються до бхоп або знахарів, які вважають, що, якщо обпекти грудну клітку дитини гарячим шматком заліза, глини або тканиною, це випалить певний нерв і вилікує їх від деяких хвороб.

Кушбу обпекли груди шматком гарячої глини. Її стан погіршився, і її швидко поклали до лікарні. Вона прожила ще вісім днів перед тим як померла.

70-річна знахарка Ладі Вайшнав показує шматок глини, схожий на ті, які використовують для таврування дітей / Фото: Танзель Ур Рехман / Asia Press

"Мої предки робили це багато років, - каже 65-річний Лал, - Ми всі це робимо. Ми приводили мою старшу дочку Нараю у бхопу, коли вона була маленькою, і вона одужала, і ми думали, що Кушбу теж видужає".

Наступного дня після смерті Кушбу її батько був заарештований. Тіло Кушбу забрали на розтин. "Я уявлення не мав, чому там була поліція", - говорить Лал, який працює фермером та чорноробом, часто заробляючи лише 300 рупій (менше $4,5) на день.

Відповідно до індійського Закону про правосуддя щодо неповнолітніх від 2015 року він, фактично, нерозважливо проігнорував безпеку Кушбу, відвівши її у бхопу.

З тих пір як вона була призначена головою комітету із захисту дітей Раджастану, Суман Тріведі працювала над тим, щоб покласти край традиції таврування дітей. "Коли я була соціальним працівником, я стикалася з багатьма гнітючими випадками несправедливості, але у мене не було влади, щоб щось зробити, - каже вона, - Через комітет із захисту дітей у мене є повноваження для реальних змін".

Зрозумівши, що жодна організація не вивчає цю практику, вона почала ставити питання. "Я виявила, що Закон про правосуддя щодо неповнолітніх охоплює випадки жорстокості щодо дітей, і я вирішила використати закон для зміни практики".

Тріведі проінструктувала лікарні у Бхілварі, щоб вони повідомляли їй, коли до них потрапить дитина після таврування. Хоча троє дітей померли, від 2016 року вона передала 14 справ у поліцію, і зараз вони чекають суду.

Одна із заарештованих - знахарка, обвинувачена у тавруванні Кушбу, 70-річна Ладі Вайшнав. "За останні 20 років я лікувала близько 40 дітей, і ніхто з них ніколи не вмирав, - говорить вона, - Я була вражена і відчула біль, коли почула про смерть маленької дівчинки, але батько хотів, щоб я це зробила. Він прийшов до мене".

"Я вивчила методи в іншого (бхопи - ред.) багато років тому. Я не знаю, як, але ці діти виліковувалися через 20 хвилин після таврування. Це працювало багато разів".

Її 35-річний син Сатьянараян, у якого є шрам від таврування на грудях, каже: "Вона багато років робить добро. Багато дітей були вилікувані. Але цього разу щось пішло не так".

Вайшнав, яка очікує суду, наполягає, що вона ніколи не стане таврувати іншу дитину. "Я говорю всім, що я більше не роблю цього. І я кажу іншим бхопам перестати. Все може піти не так, і цим дітям потрібно піти в лікарню".

Знахарка Ладі Вайшнав та її син Сатьянараян / Фото: Танзель Ур Рехман / Asia Press

Тріведі каже, що таврування вийшло з-під контролю. "Це через відсутність освіти і рівня неписьменності в цих областях, - пояснює вона, - Державна охорона здоров'я не доходить до широких мас, і в цих спільнотах думають, що старі засоби зцілять їхню дитину".

Але вона вважає, що домагається прогресу. "Перший раз, коли ми заявили про такий випадок у поліцію, була сильна опозиція. Батьки розсердилися. Але таврувати дитину - це неправильно. Якщо ви зробите коржа і занурите його в гарячу олію, вона спалить вашу шкіру. Ці батьки розігрівають різні матеріали і таврують своїх дітей. Як дитина повинна почуватись? Вони можуть висловити свій біль лише плачем".

"Я знаю, що у батьків не погані наміри. Вони хочуть, щоб їхня дитина одужала, але вони не розуміють, що шлях, який вони вибирають, є неправильним. Мені потрібно повідомити людям, що це злочин, і я повинна прийняти деякі суворі рішення. Але результати говорять самі за себе. Сьогодні проблем з тавруванням менше, тому що люди знають, що, якщо їх спіймають, я почну проти них справу, і тепер вони бояться".

Але поки бхопи стверджують, що припинили цю практику, старші члени родин все ще використовують ці методи. Коли 65-річна Панібай із села в околицях Бхілвари побачила минулого літа, що у її трирічного онука Сундара лихоманка і зневоднення, вона спалила шматок свого сарі в багатті і тричі обпекла його груди. Протягом 24 годин йому стало гірше. Наступні шість днів він провів у лікарні.

У її 35-річного сина Раджу Калбалії теж є шрам від таврування на грудях. Він розуміє, чому мати затаврувала його сина, але визнає, що він був стривожений, коли почув про це. "Моя мама зробила те, що вона повинна була зробити, - каже він, - У цих місцях немає медичної допомоги, тому у нас є цей звичай, і це спрацьовувало для багатьох дітей тут".

"Але я відчув біль, коли почув, що мій син відчув це. Я знаю, що це недобре, і я говорю спільноті, що це недобре. Ми повинні використовувати лікарні заради наших дітей".

Панібай була заарештована і теж чекає на суд. Якщо її визнають винною, їй загрожує великий штраф і мінімум три роки у в'язниці за жорстоке поводження з дітьми.

Лікар Радха Шаям Шротрія, керівник відділення педіатрії у державній лікарні при Медичному коледжі у Бхілварі, за останні два роки бачила 11 випадків таврування.

"Цих дітей доставляють сюди дуже хворими, і їх дуже важко лікувати. Таврування знаходиться на черевній стінці, іноді у вигляді надрізу, іноді у вигляді відбитка, але батьки не розуміють, що те, що вони роблять, неправильно. Коли ми дізнаємося, що вони були затавровані, ми викликаємо поліцію, і оскільки ми робимо це останні два роки, ми бачимо, що кількість таких випадків падає. Але ми не можемо просто карати батьків, нам потрібно їх консультувати. Якщо їхні діти хворіють, вони повинні піти в лікарню. Ці батьки не хочуть вбивати свою дитину, але ці батьки неосвічені і дуже помиляються, я відчуваю сильне співчуття до них".

Нареш Парік із благодійної організації Mewar Sewa Sansthan, яку підтримує організація Plan International, є членом комітету із захисту дітей. Він каже: "Ми зіткнулися з безліччю проблем, поки ми тиснули на ці спільноти, щоб їх зупинити. Але зараз люди обізнані, і вони знають про наслідки. Люди зляться на нас, але ми стикаємося з їхнім гнівом віч-на-віч. Я відчуваю, що це наш моральний обов'язок".

Тріведі додає: "Я думаю, що ми на правильному шляху. Уже знизилася кількість випадків таврування, і навіть якщо це займе кілька років, у кінцевому підсумку воно зникне з нашого суспільства".

Джамна Лал дивиться на маленьку фотографію своєї дочки розміром з паспортну. "Я втратив свою дитину, я ніколи не поверну її. Я більше не буду використовувати бхоп, ми повинні використовувати лікарні", - говорить він.

Переклад НВ

Зверніть увагу

30 грудня 2018, 10:35
Компанії/Ринки
thumb img
Спецпроект
30 грудня 2018, 10:35
20 січня, 16:54
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Головне

Події

Сьогодні, 07:30

article_img
Пожежа в Керченській протоці: російська сторона заявила про відсутність шансів знайти живих моряків
Геополітика

Вчора, 18:28

article_img
Мей: Питання ірландського кордону повернеться на стіл переговорів з ЄС
Політика

Сьогодні, 10:16

article_img
Україна відзначає День Соборності: все, що потрібно знати про свято

Вибір редакції

Компанії/Ринки

Вчора, 20:47

article_img
Особиста симпатія. На що найбільше звертають увагу під час прийняття на роботу
IT-індустрія

Сьогодні, 12:05

article_img
Невловимий месенджер. Як Росія знову безуспішно намагається заблокувати Telegram
Події

Вчора, 16:27

article_img
Не може не скорочуватися. В Україні підрахували зменшення кількості населення

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися