Ім'я, що створює проблеми. Історії трьох людей на ім'я Джихад, які живуть у США та Великій Британії

8 липня 2018, 09:57
818
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: Jay Abdo via Facebook

Сирійський актор Джихад Абдо та його дружина Фаїда Афаш

На що схоже ваше життя, якщо люблячі батьки назвали вас іменем, яке провокує шок, грубість або дурні жарти? BBC опитала трьох людей на ім'я Джихад - доктора з Чикаго, відомого сирійського актора та молодого інженера з палестинських територій, який будує своє життя в Лондоні.

В арабомовних країнах Джихад (іноді вимовляється як Джехад) - це абсолютно нормальне ім'я, яким можна назвати дитину. Саме слово означає "боротьба за благородну справу". І за часів до теракту 11 вересня, після якого це слово у суспільній свідомості було пов'язане з тероризмом, воно було звичайним іменем.

Для Джихада Абдо, одного з найвідоміших сирійських акторів, це було ім'я, яке знали мільйони його шанувальників. Під цим іменем його стала переслідувати влада. Під цим іменем він розбився на машині після того, як уряд Сирії вирішив, що він його критикує в LA Times.

Абдо наказали дати телевізійне інтерв'ю на підтримку президента Асада. Він відмовився та втік із країни.

Його притулком були Сполучені Штати, але йому незабаром довелося відповідати за своє ім'я.

Абдо наказали дати телевізійне інтерв'ю на підтримку президента Асада. Він відмовився та втік з країни.

"Я вирушив до Америки у жовтні 2011 року, - пояснює Абдо по телефону з Парижа, у перерві зйомок американської комедійної драми Патріот. Кожного разу, коли я називав своє ім'я людям, я миттєво бачив цю.. реакцію".

"Особливо на Середньому Заході, коли люди чули, що мене звати Джихад, перше, що з'являлося у їхній свідомості, - це образ терористів-смертників і джихадистів, які атакують армію в Афганістані чи Іраку", - згадує він.

Абдо, чиє найпопулярніше телешоу мало аудиторію 50 млн людей, просто не міг припинити кар'єру у Лос-Анджелесі. У нього було 100 невдалих прослуховувань, і він заробляв на життя, доставляючи піцу Domino's.

Він зрозумів, що щоб продовжити кар'єру, йому доведеться втратити своє ім'я.

"Я просто уявляю когось на протилежному боці, у моїй країні, з іменем, якого ми боїмося. Він не зможе прославитися під цим ім'ям у великому розважальному бізнесі", - пояснює Абдо.

"І як казав Шекспір ​​400 років тому: "Що таке ім'я? Я сказав - зміню його. Мені подобається моє ім'я, але я також хочу вижити. Я вважаю себе неупередженим хлопцем, так само, як і свою дружину. Насмілюся сказати, що ми не турбуємося про те, яке у нас ім'я. Ми турбуємося про нашу місію у світі, нашу етику та наші досягнення", - додає актор.

Він хотів назватися Джудом. але зупинився на імені Джей - простому, необразливому - американському.

Мені подобається моє ім'я, але я також хочу вижити.

Все змінилося за один вечір, "тому що Джей для них прекрасний хлопець - це асоціюється у них із Джеєм Лено або.. прекрасними людьми - людьми, з якими їм комфортно. Це "не відбивається на їхніх почуттях", скажімо так".

За його словами, його сім'я сприймає це з іронією.

"Але вони повністю розуміють, тому що те ж саме відбулося з іменем Усама багато років тому. Те ж саме відбулося у Росії з ім'ям Коба після смерті Сталіна. Те ж саме відбулося з Адольфом у Німеччині. Я не хочу мати проблеми через моє ім'я, тоді як мій розум зовсім інший - і моє серце", - розповідає актор.

55-річний Абдо, як і раніше, використовує своє перше ім'я у Сирії та на Близькому Сході. І деякі американські друзі відкинули його перейменування.

"Вони сказали: "Можу я продовжувати називати тебе Джихадом? Тому що я ненавиджу це нерозуміння всього, що за межами Америки"", - згадує Абдо.

Педіатр Джихад Шошара

49-річний Джихад Шошара усе своє життя прожив у Чикаго, він працює старшим педіатром.

Його мати - американка мексиканського походження, а батько з Дамаска. У дитинстві його дражнили за "дивне" ім'я.

Джихад Шошара з маленьким пацієнтом у Йорданії / Фото: Jihad Shoshara

"У Сирії та Лівані, і в Леванті взагалі... це не як ім'я Джейкоб, яке ви чуєте від кожної четвертої або п'ятої людини, але це аж ніяк не рідкість, - пояснює він, - Це ім'я унісекс. Я зустрічав жінок, яких звуть Джихад. І воно навіть не виключно ісламське, тому що є християни, яких звуть Джихад".

Але це зовсім не про Америку 1970-х.

Джихад Шошара зробив той самий вибір, що і його тезка-актор у віці 12 або 13 років.

"Весь час у середній школі, у старшій школі і навіть у коледжі я називався іменем Джей, - каже він, - Я б не приховував свого справжнього імені, але було простіше не привертати уваги та не стикатися із труднощами".

Він добре пам'ятає, коли і чому він знову почав називати себе іменем Джихад.

"Я якраз закінчив університет, і в мене був рік проміжку між коледжем та медичною школою. Я провів літо як психолог у дитячому таборі. Тому наступного дня після випускного я вирушив у цей табір у сільській місцевості Вісконсіна. Я прийшов, познайомився з персоналом, з дітьми..".

Джихада Шошару надихнули повернутися до використання свого імені восьмирічні діти у дитячому таборі, в якому він працював після закінчення коледжу / Фото: Jihad Shoshara

"І я сказав: "Привіт, мене звати Джихад", і, перш ніж я встиг сказати: "..але ви можете називати мене Джей", вони такі, "О, Джихад, добре, круто!" І я подумав: "Гей, якщо восьмирічні діти можуть правильно вимовляти це ім'я, то я теж повинен".

Зараз він говорить: "Це чудовий спосіб почати розмову!".

Хоча і з різних причин, обидва Джихади погоджуються, що не назвали б своїм ім'ям дитину.

"Думаю ні, тому що у мусульманській традиції не прийнято називати дітей тими ж іменами з приставкою "молодший"", - розмірковує доктор.

Обидва Джихади погоджуються, що не назвали б своїм ім'ям дитину

"Стовідсотково ні", - говорить актор.

Джихад Абдо не вважає себе релігійним, а Джихад Шошара каже, що намагається бути дотримуватися мусульманських приписів. Але між роботою лікаря і гуманітарною роботою в Сирійському американському медичному товаристві, яка включає місії з надання медичної допомоги сирійським біженцям у Йорданії, залишається мало часу.

"Я намагаюся дотримуватися приписів. Тому я називаю себе мусульманином. Чи здійснюю я всі молитви? Ні!" - сміється він.

Інженер Джехад Фадда

Наймолодший чоловік із трьох, з якими поспілкувалися журналісти, - 32-річний Джехад Фадда - вважає, що його ім'я ускладнює його стосунки з релігією через припущення, які роблять люди.

Джехад Фадда каже, що не п'є і носить бороду не тому, що він мусульманин / Фото: Jehad Fadda

"Я не дуже релігійна людина, і для мене це питання, на яке потрібно відповісти: наскільки я хочу, щоб це було для мене важливо? Я знаю, що релігія відіграє якусь роль у моєму житті, але я все ще не можу відвести їй певне місце", - розмірковує він.

"Коли на мене дивляться люди, мені здається, що у мене не залишається особистого вибору. "Значить, ти не п'єш, бо ти мусульманин". Добре, я не п'ю, так, але це не обов'язково тому, що я мусульманин, можливо, у мене є інші причини".

Джехад родом із Наблуса на західному березі Йордану в Палестинській автономії, він приїхав до Великобританії сім років тому, щоб вчитися на другому курсі - в галузі телекомунікацій у Ньюкаслі. Він пишається тим, що його назвали на честь діда, і коли перед ним постало питання "бути Джехадом чи не бути?", вирішив зберегти ім'я.

Я знаю, що релігія відіграє якусь роль у моєму житті, але я все ще не можу відвести їй певне місце

Як і багато 30-річних чоловіків у Лондоні, Джехад зовсім не голиться і носить бороду - через моду, введену міськими хіпстерами. Дехто, можливо, скаже, що він провокує тролінг.

Питання про це викликає сміх.

"Якщо ви мусульманин, і ви дивитеся на мою бороду, ви зрозумієте, що це не мусульманська борода, тому що мусульмани не носять бороду з вусами. Це те, на що варто звернути увагу! Це вважається негігієнічним".

Для пасажирів-мусульман аеропорти бувають джерелом стресу, але Джехад вважає себе одним зі щасливчиків. "Нічого драматичного ніколи не траплялося, - каже він, - але бути випадково обраним для перевірки або не так уже й випадково - це нормально".

Він намагається не говорити арабською мовою у терміналах аеропортів і вважає, що його дружина насправді не носить хустину, щоб полегшити їм життя.

"Якщо я десь загублю мою дружину, вона ніколи не буде голосно кликати мене на ім'я. Ніде у публічному місці", - посміхається Джехад.

Якщо місіс Фадда має покликати свого чоловіка у громадському місці, вона виходить із ситуації, використовуючи прізвисько.

"Джу-Джу. Я не думаю, що ми колись записували його, - сміється чоловік, - Я бородатий хлопець шість футів на зріст і хтось називає мене Джу-Джу!"

Переклад НВ