Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Гренландія будує "гуманну в'язницю". Щоб повернути на батьківщину найнебезпечніших злочинців

24 березня, 11:46
1317
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У в'язниці Ny Anstalt буде 76 камер, 40 з них для небезпечних в'язнів

У 2019 році у столиці Гренландії Нууку відкриють нову в'язницю Ny Anstalt. Вона має стати "гуманною в'язницею" і допомогти реабілітувати злочинців за допомогою позитивного дизайну і максимальної імітації умов нормального життя.

Розташована на тлі приголомшливого арктичного ландшафту Ny Anstalt має стати не тільки архітектурним досягненням, але й покласти край проблемі прав людини на острові, який є датською колонією.

Національні особливості злочинності у Гренландії

Нуук розташований біля південних берегів Гренландії – найменш населеної країни в світі, де живе лише 56 тисяч жителів. Загалом у Гренландії зараз шість в'язниць, в яких утримують 154 ув'язнених.

Водночас у країні існує унікальна "відкрита" тюремна система – багатьом ув'язненим дозволють залишати приміщення в'язниці в денний час, щоб працювати, вчитися або навіть піти на полювання, а вночі вони повинні повернутися. До того ж у жодній в'язниці країни немає умов для утримання найнебезпечніших в'язнів.

Проект Ny Anstalt/Schmidt Hammer Lassen Architects

Хоча в багатьох скандинавських країнах досить низький рівень злочинності (наприклад, в Ісландії у 2015 році було лише три вбивства, при тому, що в країні живе понад 300 тисяч осіб), у Гренландії відсоток громадян, засуджених до тюремного ув'язнення приблизно втричі вищий, аніж в іншій частині Північного регіону. Це пов'язано з реформами, які проводила на острові данська влада після Другої світової війни.

Приблизно 88% населення Гренландії – корінний народ інуїти, інші 12%, в основному, данського походження. У 1950-х роках данський уряд провів радикальні реформи, спрямовані на переміщення людей у міські центри, надання їм доступу до соціальних послуг і зниження залежності від скорочення чисельності тюленів. Однак демонтаж традиційної мисливської та рибальської спільноти спричинив соціальні проблеми. Зокрема, відносно високому рівню злочинності сприяє вживання алкоголю.

"Вигнання" небезпечних в'язнів

Через те, що у Гренландії немає в'язниць, призначених для утримання небезпечних злочинців, із 1960-х років їх відправляли в Герстедвестер на околиці столиці Данії Копенгагена. Для ув'язнених це було дуже суворим покаранням, оскільки багато гренландців говорять тільки мовою інуїтів, якої не знають у Данії. Крім того, для більшості з них були неможливими побачення з їхніми сім'ями.

Після відкриття Ny Anstalt нинішню в'язницю Нуука, побудовану в 1960-х, буде закрито, а в’язнів із неї переведуть на новий об'єкт. Крім того, приблизно 30 ув'язненим, яких утримують за межами Гренландії, нададуть можливість повернутися на батьківщину.

Проект Ny Anstalt/Schmidt Hammer Lassen Architects

Як влаштована Ny Anstalt

Конкурс на будівництво нової в'язниці в Нууку влада Данії оголосила у 2013 році. Його виграли дві датські архітектурні компанії Friis&Moltke і Schmidt Hammer Lassen, обійшовши п'ятьох суперників.

За словами архітекторів, проектуючи Ny Anstalt, вони прагнули вирішити глибоко вкорінені соціальні проблеми.

Томас Руус Крістенсен, головний архітектор проекту Ny Anstalt, розповів, що в'язниця, яка здобула нагороду World Architecture News Award, "має функціонувати як невелике село з житловими кварталами, робочими місцями, навчальними та спортивними об'єктами, бібліотекою, медичним центром і церквою".

Площа Ny Anstalt – 8 тисяч квадратних метрів. У ній буде 76 камер, 40 з яких будуть "закритими" і призначатимуться для ув'язнених, яких потрібно утримувати з максимальним ступенем безпеки. Решта 36 будуть "відкритими" – для тих, хто має більший ступінь свободи. Деяким ув'язненим дозволено вдень ​​працювати в Нууку, а ввечері повертатися до в'язниці.

Проект Ny Anstalt/Schmidt Hammer Lassen Architects

Площа кожної камери, розрахованої на одну людину – 12 квадратних метрів, але вони розташовані так, що з їх вікон буде відкриватися вид на гору, розташовану на морському острові, а їх вікна не загратовані.

"Ви не можете втекти з в'язниці, тому що вона оточена великою стіною, але ви можете поглянути на краєвид і втекти у своїй уяві – і це важливо", - вважає Крістенсен.

Хоча Ny Anstalt – сучасна будівля, зони загального користування в ній будуть прикрашені традиційними місцевими зображеннями, а на стінах будуть вирізані зображення тварин. Для цього залучили місцевих художників.

"Тюрма спроектована трирівневою, що дає змогу охоронцям управляти потоком людей між різними районами і контролювати, які ув’язнені будуть стикатися один з одним", - розповіла керівник проекту Джетт Біркесков Могенсен. Це має знизити ймовірність насильства.

"Охоронцям не потрібно буде носити зброю, і вони зможуть краще розвивати стосунки з ув'язненими, що важливо для концепції реабілітації", - додала вона.

Чи ефективні "гуманні в'язниці"?

За словами Івонн Джоюкес, професора кримінології в британському Університеті Кента, скандинавські країни першими створили "гуманні в'язниці", тому що "їхнє суспільство характеризується сильною державою загального добробуту і відносно високим рівнем довіри".

"Існує також давня ідея (у Скандинавії) про те, що краса справляє цивілізаційний вплив", - стверджує Джоюкес, - "Є це чашкою кави чи в'язницею, датський дизайн завжди стильний. У тюремному дизайні це означає легкі, повітряні, неінституціональні простори".

Фото будівництва в'язниці Ny Anstalt/Schmidt Hammer Lassen Architects

У 2010 році новий золотий стандарт для цього типу в'язниці було встановлено Халденом – норвезькою в'язницею з високим рівнем безпеки, яку часто називають зразковою "гуманною в'язницею". Серед об'єктів Халдена тренажерний зал, стіна для скелелазання, бігові доріжки, футбольне поле, бібліотека, музична студія, стоматологічна клініка і сімейний будинок, де ув'язнені можуть залишатися на ніч зі своїми партнерами і дітьми. У 2010 році Халден отримав премію Арнштейн Арнеберга за дизайн інтер'єру, хоча його також критикували за те, що він занадто ліберальний.

"Гуманна в'язниця", говорить Джоюкес, може допомогти зміцнити почуття мети, громадянства і надію на майбутнє, що важливо, тому що "в якийсь момент переважну більшість ув'язнених буде випущено".

За її словами, низка досліджень демонструє, що у скандинавських країнах повторні правопорушення трапляються відносно рідко, часто менш, ніж у 30% випущених на свободу після відбуття терміну ув'язнених. Цей показник у США і Великій Британії набагато вищий. Дослідження, проведене Бюро юстиції США, яке відстежувало в’язнів із 30 штатів після їхнього звільнення з в'язниці у 2005 році, засвідчило, що протягом п'яти років понад три чверті (76,6%) були повторно заарештовані. У Великій Британії урядова звітність із 2015 року засвідчила, що 44% дорослих повторно заарештовують протягом року з моменту їхнього звільнення.

Такий краєвид буде відкриватися з камер Ny Anstalt/Schmidt Hammer Lassen Architects

Джоюкес застерігає від проведення прямих порівнянь, оскільки правові системи різних країн, методи підрахунку і порівняння відрізняються. Але вона також зазначає, що "здоровий глузд полягає в тому, що цінності, закладені в умовах тримання під вартою, будуть втілені колишніми злочинцями, коли вони будуть випущені і знову увійдуть в суспільство".

Уряди інших країн вважають "гуманні в'язниці" надмірно дорогими. Утримання одного ув'язненого в норвезькому Халдені обходиться в $150 тисяч, тоді як середня щорічна вартість утримання одного ув'язненого в Англії і Вельсі становить $50 тисяч.

Проте, у Гренландії вважають витрати на "гуманну в'язницю" Ny Anstalt виправданими.

"Ми живемо в невеликих громадах у Гренландії, і зрештою в'язні повинні повернутися в ці спільноти. Щоб це було успішним і щоб запобігти майбутній злочинності, ми прагнемо сприяти змінам у кожній людині. У цьому відношенні гуманний дизайн абсолютно точно має сенс", - каже Наія Натаніельсен, керівник пенітенціарної системи Гренландії.

За матеріалами: CNN