Грав у теніс до 90 і працював після 100. У Швейцарії внаслідок евтаназії помер 104-річний австралійський вчений

10 травня 2018, 14:34
4826
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Девід Гудолл разом зі своїм онуком в аеропорту Перта перед останньою подорожжю до Європи

10 травня 2018 року 104-річний австралійський ботанік та еколог Девід Гудолл помер у швейцарському Базелі, внаслідок евтаназії. Вченому зробили смертельну ін'єкцію. Щоб мати можливість добровільно піти з життя законним чином Гудолл прилетів до Європи з Австралії.

НВ розповідає про причини, які змусили найстарішого австралійського вченого прагнути смерті і про те, чому австралійський закон про евтаназію, який набуде чинності у червні 2019 року не підходив для його випадку.

Грав у теніс до 90 років

Девід Гудолл народився 4 квітня 1914 року в Лондоні, а в 1948 році переїхав до Австралії.

До 90 років він почував себе досить добре і навіть грав у теніс. Крім того, Гудолл вже у старості грав в аматорських п'єсах, поки у нього не став погіршуватися зір.

До недавнього часу він також продовжував працювати в Університеті імені Едіт Коуен в місті Перт у Західній Австралії. У 2016 році, коли Гудоллу вже було 102 роки, університет прийняв рішення відправити його працювати додому через побоювання за його здоров'я, оскільки вченому було необхідно їхати близько 90 хвилин і робити чотири-п'ять пересадок, щоб дістатися до місця роботи, куди він їздив на громадському транспорті.

"Мене це пригнічує, це демонструє вплив віку. Питання не виникло б, якби я не був старим", - коментував Гудолл у ЗМІ ситуацію, що склалася.

Рішення університету викликало міжнародний резонанс і обурення вчених по всьому світу.

У підсумку університет надав Гудоллу офіс у кампусі Маунт-Лоулі, що дозволило скоротити час, який він проводив у дорозі.

Кар'єра Гудолла як вченого-еколога охоплює 70 років. Він написав десятки наукових робіт і до недавнього часу продовжував працювати оглядачем і редактором у кількох екологічних журналах.

Погіршення стану здоров'я і рішення про евтаназію

Девід Гудолл розповів ЗМІ, що близько року тому його стан здоров'я погіршився. За його словами, за кілька місяців до свого 104-го дня народження він впав у своїй квартирі в Перті і пролежав на підлозі два дні, поки його не знайшла власниця квартири.

"Я кричав, але ніхто не чув мене", - згадує він.

Гудолл вважає, що для нього настав час померти, незважаючи на те, що в нього немає якоїсь невиліковної хвороби.

4 квітня, коли він відзначав 104-річчя, вчений заявив ЗМІ, що незадоволений своїм життям і хоче померти.

"Я дуже шкодую, що досяг цього віку. Я б хотів бути молодшим на 20 чи 30 років", - сказав він під час святкування.

Гудолл висловив думку, що такий старий чоловік як він "повинен мати повні громадянські права, включаючи право на самогубство".

Водночас вчений не шкодує з приводу швидкої смерті, оскільки, на його думку, вмирання - це частина життя.

"Чому це повинно мене турбувати? Я не вважаю це похмурим, я вважаю це природним", - говорить він.

Останні 20 років Гудолл був членом некомерційної організації Exit International, що базується в Австралії і виступає за легалізацію евтаназії. Засновник цієї організації Філіп Нічке написав на GoFundMe - платформі, за допомогою якої були зібрані гроші для останньої подорожі Гудолла в Базель, що вченого буде супроводжувати туди їхній координатор у Західній Австралії Керол О'Ніл, яка є його другом.

ЗМІ писали, що в останні 12 місяців Гудолл здійснив кілька невдалих спроб самогубства.

Сам вчений розповів ЗМІ, що у Швейцарію його буде супроводжувати донька та троє онуків, ще з декількома членами сім'ї він повинен буде побачитися в Європі. Проте Гудолл незадоволений, що для того, щоб закінчити своє життя, йому доводиться подорожувати так далеко.

"Я хотів би мати можливість зробити це в цій країні. Ця країна - мій дім", - сказав він ЗМІ.

Дочка Девіда Гудолла Карен Гудолл-Сміт, яка за професією клінічний психолог, говорила ЗМІ, що у неї близькі стосунки з батьком, і вона не хоче його смерті. Водночас Гудолл-Сміт каже, що розуміє труднощі з тим, щоб зберегти почуття власної гідності, коли людина настільки залежить від інших.

Австралійський закон про евтаназію, який не підходить у випадку Девіда Гудолла

У більшості країн світу евтаназія нелегальна. В Австралії евтаназія також була заборонена, але у 2017 році австралійський штат Вікторія легалізував цю практику. Легалізація повинна набути чинності від червня 2019 року, але вона буде доступна лише для невиліковних хворих при здоровому глузді та з очікуваною тривалістю життя менше шести місяців.

Цим умовам випадок Девіда Гудолла не відповідає - хоча він слабкий і майже сліпий, його стан здоров'я все ще досить непоганий.

Прем'єр Західної Австралії заявив, що уряд не буде допомагати доктору Гудоллу, оскільки він не страждає на невиліковну хворобу.

Швейцарія, куди прямує Гудолл, не прийняла закон, що дозволяє евтаназію, але за деяких обставин законодавство цієї країни її не забороняє.

"Щойно людина пережила середній вік, вона виплатила суспільству борги, які повинні були бути виплачені. Кожен повинен бути вільний використати залишок життя так, як він вважає за потрібне. Якщо хтось хоче вбити себе, то це справедливо. Я не думаю, що хтось повинен втручатися", - вважає Девід Гудолл.

За матеріалами: The Guardian, The Washington Post, Mail Online, ABC News

Головне

Фінанси

Сьогодні, 07:55

article_img
Курс валют від НБУ: долар і євро продовжують зростати
Політика

Сьогодні, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка
Теніс

Сьогодні, 14:10

article_img
Світоліна, Цуренко і Костюк поліпшили свої позиції в рейтингу кращих тенісисток світу

Вибір редакції

Події

Вчора, 19:43

article_img
Джокер Зеленський, похорон марсохода і шановні знавці. Краще за тиждень за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 21:01

article_img
Перше місце України. Чому ми очолили рейтинг країн з найвищою смертністю через неправильне харчування
Гаджети

Сьогодні, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися