Двох депутатів російської Держдуми звинуватили в сексуальних домаганнях: що про це відомо

13 березня 2018, 16:50
1707
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фігурантами скандалу стали Леонід Слуцький і Станіслав Говорухін

У Росії вже двох депутатів Держдуми звинуватили в сексуальних домаганнях журналістки.

НВ розповідає, що відомо про скандал, який російська влада намагається зам'яти, звинувативши в ньому постраждалих від домагань жінок.

Інтерв'ю з Жириновським і анонімне звинувачення

22 лютого під час програми Hard Day's Night на телеканалі Дождь кореспондентка каналу Єлизавета Антонова розповіла про домагання депутата Держдуми Леоніда Слуцького до журналісток, що працюють в російському парламенті .

"Зі мною цього не було, але я чула про це неодноразово, це відбувається не перший рік, за словами моїх колег. Про це знає вся Держдума", - заявила вона.

У відповідь Жириновський сказав, що нічого про це не чув і пообіцяв "поговорити" зі Слуцьким, щоб дізнатися його мотиви.

У той же день Дощ опублікував матеріал з розповідями трьох жінок - двох журналісток і продюсера - про домаганнях Слуцького.

Одна з журналісток розповіла, що, коли вона задавала депутату запитання про міжнародний порядок (Леонід Слуцький - голова комітету Держдуми з міжнародних справ - ред.) в його кабінеті в 2017 році, він підійшов до неї і став чинити непристойні дії.

"Він притулив внутрішню частину долоні до мого лобка і провів рукою вгору. Це сталося в минулому році. Після цього я більше з ним не спілкувалася і уникаю його", - описала вона інцидент.

Крім того, за її словами, на запитання, коли до нього можна зайти по коментар, Слуцький відповідав, що після 22:00 і питав у неї, чи вдома вона і де живе. Також на її запитання, що депутат буде обговорювати на зустрічі з лідером французького Національного фронту Марін Ле Пен, він відповів "Тебе і твою поведінку".

Про дії Слуцького, які вона вважала домаганнями, розповіла Дощу ще одна журналістка, зазначивши, що не хотіла надавати цим випадкам розголосу, тому що вважає, що це завадить їй працювати в Держдумі.

Крім того, продюсер одного з телеканалів розповіла Дощу, що Слуцький домагався її, коли вона запрошувала його на ефір. "На мої смс (із запрошенням в ефір) він відповідав, що прийде в студію, тільки якщо я з ним повечеряю. Коли він прийшов на ефір, він намагався поцілувати мене в губи і помацати за сідниці" - розповіла вона.

Що відповіли на звинувачення Слуцький та інші депутати Держдуми

Слуцький на запитання Дощу про те, чи домагався він журналісток, відповів "Нехай скажуть мені. Забавно". Коли йому задали уточнююче запитання про те, чи підтверджує він факт домагань, депутат відповів "Ніколи. Не у цій справі".

Пізніше він написав кореспонденту Дощу, що поговорив з усім парламентським пулом і ніхто факт домагань не підтвердив. При цьому депутат пригрозив Дощу судовим позовом.

Однак троє кореспондентів з парламентського пулу сказали Дощу, що їм Слуцький не дзвонив.

Вже 23 лютого Слуцький заявив Ведомостям, що переговорить з керівництвом партії і Держдуми про можливе звернення до суду, але вважає, що у випадку з Дощем це безглуздо, оскільки "у них постійно виходять такі матеріали з посиланнями на аноніми". Депутат заявив, що з журналістами парламентського пулу вже говорило за його завданням все управління Держдуми зі зв'язків із засобами масової інформації. Коли його запитали, чому не зв'язалися з кореспондентом Ведомостей, Слуцький відповів: "Ну, до тебе я начебто поки що не чіплявся".

На своїй сторінці в Facebook Слуцький назвав звинувачення "брудною провокацією".

Офіційної реакції на звинувачення з боку Держдуми не було, але ряд депутатів стали на захист Слуцького.

Так, віце-спікер Держдуми, член фракції ЛДПР і син Володимира Жириновського Ігор Лебедєв заявив на своїй сторінці в Twitter, що звинувачення на адресу Слуцького – "грубе порушення етики, кримінального законодавства та образа". Він також пообіцяв підняти питання про позбавлення акредитації в Держдумі журналістів Дощу.

"Тим більше, дівчатка (журналістки - ред.) стверджують, що інцидент стався рік тому. Виникає законне запитання: "Що ж ви рік тому мовчали? Що ж ви тільки зараз прокинулися?" Та й взагалі запитань багато", - заявив він також в одному з коментарів.

На захист Слуцького 24 лютого виступив і якийсь Жіночий клуб в Держдумі, який, як стверджує ТАСС, "був створений на початку цього року".

"У зв'язку з анонімними повідомленнями про нібито дискредитувала поведінці Леоніда Слуцького заявляємо, що вважаємо подібну інформацію провокацією", - йдеться в його заяві.

У той же час, заступник голови комітету Держдуми у справах сім'ї з Єдиної Росії Оксана Пушкіна заявила, що не може впевнено сказати, чи вірить заявам журналісток про Слуцького, але, якщо у них є докази, вони "зобов'язані звертатися до суду з позовом".

Пушкіна також пообіцяла внести в законопроект Про державні гарантії рівних прав і свобод і рівних можливостей чоловіків і жінок в РФ, над яким зараз працює, доповнення про сексуальне насильство на роботі і саме поняття "харассмент".

Примітне й обговорення ситуації, що склалася, на сторінці Слуцького в Facebook. Зокрема, депутат Антон Морозов запропонував "валити все на інших членів [комітету Держдуми з міжнародних справ]". "Я готовий взяти кількох журналісток на себе", - додав він.

Журналістка Ведомостей Ольга Чуракова висловила припущення, що саме це обговорення може стати предметом розгляду комісії з етики.

Хто звинуватив Слуцького в домаганнях

27 лютого заступник головного редактора RTVI Катерина Кортікадзе розповіла, що вірить усім звинуваченнями проти Слуцькогого, оскільки сама "пройшла через цей неприємний епізод" з його участю.

За словами Катерини Котрікадзе, коли вона приїхала в офіс Слуцького, він провів її до свого кабінету, замкнув двері і притулив журналістку до стіни. "Потім він став мене чіпати, намагався поцілувати... Я вирвалася і втекла", - розповіла вона.

За словами Котрікадзе, з подібною поведінкою стикаються багато журналістів у різних органах російської влади.

"Про це ніколи не говорять вголос, оскільки ми розуміємо, що особливого сенсу в цьому немає - ти тільки ризикуєш накликати на себе образи і звинувачення в брехні", - зазначила вона.

У відповідь на її зізнання головний редактор RTVI Олексій Пивоваров сказав, що довіряє словами Котрікадзе, і закликав інших учасників історії зі Слуцьким назвати свої імена.

1 березня продюсер Дощу Дар'я Жук заявила, що була однією з трьох жертв домагань Слуцького, що раніше заявили про них анонімно. Вона записала відеозвернення до нього, в якому заявила, що вже відправила лист про випадок домагань на ім'я голови комісії Держдуми з етики Отарі Аршба.

6 березня Російська служба Бі-Бі-Сі опублікувала матеріал, в якому була розкрита особистість ще однієї журналістки, яка заявила раніше анонімно про домагання Слуцького. Нею виявилася кореспондент Російської служби Бі-Бі-Сі Фаріда Рустамова. За її словами, інцидент стався 24 березня 2017 року, і у неї залишився аудіозапис того, що відбувається в кабінеті депутата.

Слуцький спочатку сказав їй "Зайчутка, може, тобі кинути на [...] це Бі-Бі-Сі? Я тебе візьму куди-небудь", а коли після непристойних натяків Слуцького вона сказала, що у неї є хлопець, депутат заявив "Дуже добре, будеш його дружина, а моя коханка".

За спогадами журналістки, політик різко наблизився до неї, "провів рукою, внутрішньою частиною долоні, по моєму лобку вгору" і відскочив.

Про цей інцидент Рустамова відразу ж розповіла колегам і керівництву, і вони можуть це підтвердити.

На своїй сторінці в Facebook Рустамова написала, що, хоча їй ніхто не погрожував, вона побоюється за свою безпеку, оскільки у Слуцького є впливові друзі.

У некоректній поведінці Слуцького звинуватила навіть представник МЗС РФ Марія Захарова. 8 березня вона розповіла Ехо Москви, що на прийомі Петербурзького міжнародного економічного форуму чотири роки тому, коли вона ще не була публічною персоною, депутат повівся з нею некоректно.

"Я щось цікаве розповідаю, чоловік 10 мене слухають, і раптом входить Леонід (Слуцький - ред.). Я його, природно, знаю, адже він досить широким масам відомий. І він сідає і починає, якось не включаючись в бесіду, починає говорити якісь такі речі, ну от як завжди: "Гей, дівчино, що ти говориш", - ну, такі речі дуже дивні ", - описала вона ситуацію.

За словами Захарової, вона відразу заявила, що їй неприємно це слухати і Слуцький припинив і "жодного разу в житті не дозволяв собі нічого подібного". Захарова також поскаржилася, що в той момент ніхто з чоловіків не зробив Слуцькому зауваження.

"Вибачення" Слуцького

8 березня Леонід Слуцький опублікував на своїй сторінці в Facebook повідомлення, в якому, крім привітань з Міжнародним жіночим днем, "користуючись нагодою", попросив вибачення "у тих з вас, кому коли-небудь вільно чи мимоволі заподіяв будь-які переживання".

"Повірте, не зі злого наміру", - додав російський депутат.

Звинувачення в домаганнях депутата російської Держдуми Говорухіна

12 березня Чебоксарська журналістка Дарина Комарова, яка зараз очолює місцевий передвиборчий штаб Ксенії Собчак, заявила на своїй сторінці в Facebook про сексуальні домагання з боку депутата Держдуми Станіслава Говорухіна.

За словами Комарової, це сталося в 2012 році, коли вона брала у нього інтерв'ю в Чебоксарах.

"Зустріч проходила в ресторані Ехрем Хуща. Говорухін в процесі інтерв'ю дозволив собі запропонувати мені провести з ним ніч за можливість надалі знятися в його кінопроекті, просив зняти колготки і ходити біля нього", - описала вона ситуацію.

Коли Комарова відмовилася, Говорухін, за її словами, спробував шантажувати тим, що інакше не дасть їй інтерв'ю.

"Я у відповідь заявила, що йому доведеться мені заплатити зараз грошей за витрачений на зустріч з ним час і відшкодувати гонорар за статтю, інакше, я зараз виходжу з ресторану і буде скандал", - згадує журналістка.

В результаті інтерв'ю вона записала, але воно було коротким і нецікавим.

Більш докладно про цей випадок Комарова розповіла Медузі. Вона повідомила, що запис розмови з Говорухіним у неї не зберігся, а колегам вона розповіла про цей інцидент, але не відразу.

Сам Говорухін заявив Медузі, що нічого подібного не пам'ятає і не впевнений, що взагалі їздив у Чебоксари в 2012 році. Проте, існують документальні підтвердження того, що в Чебоксарах у цей час він був.

НВ