Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Дружина чиновника з Азербайджану витратила в Херродсі 16 млн фунтів. Тепер вона заарештована

7 листопада, 13:43
8425
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

55-річна Заміра Хаджиєва, яка втекла з Азербайджану, опинилася у центрі уваги світових ЗМІ

За 10 років від 2006 до 2016 року дружина колишнього голови Міжнародного банку Азербайджану Джахангіра Хаджиєва, засудженого до 15 років тюремного ув'язнення за розтрату, Заміра Хаджиєва витратила в найвідомішому лондонському універмазі Херродс (Harrods) 16 млн фунтів (понад $21 млн). Вона також витратила 22 млн фунтів (понад $29 млн) на нерухомість. Тепер британська влада вимагає від неї довести законність походження цих грошей під загрозою конфіскації майна. Поліція Лондона також заарештувала її у зв'язку із запитом Лондона про екстрадицію.

НВ розповідає про першу спробу боротися з корумпованими іноземними чиновниками та відмиванням грошей у Великобританії за допомогою нового закону.

Що відомо про банкіра Хаджиєва та його дружину

Independent пише, що Джахангір Хаджиєв (в інший транслітерації кирилицею Гаджиєв - ред.) очолював державний Міжнародний банк Азербайджану від 2001 по 2015 рік. У березні 2015 року він пішов у відставку. Хаджиєва кілька разів викликали на допит у рамках розслідування видачі банком кредитів, які не були повернуті, а 5 грудня 2015 його заарештували на чотири місяці, повідомляло Радио Азаттык.

Джахангір Хаджиєв відбуває 15-річне ув'язнення в Азербайджані

Щодо Заміри Хаджиєвої теж обрали запобіжний захід у вигляді арешту, але вона перебувала за кордоном, і її оголосили у розшук, писав Кавказский узел.

23 червня 2016 року щодо Хаджиєва і ще семи осіб були висунуті обвинувачення. За даними азербайджанського слідства, за його дорученням були відкриті рахунки на нього, членів його сім'ї і ще низку осіб, на які перераховувалися великі суми грошей. Крім того, оформлялися кредити фізичним особам без дозволу Наглядової ради. В результаті сумарний збиток для Міжнародного банку Азербайджану склав близько $138 млн.

14 жовтня 2016 року Хаджиєва засудили до 15 років позбавлення волі і штрафу у $39 мільйонів. ЗМІ писали, що він так і не визнав себе винним. Його адвокати стверджують, що Хаджиєва переслідує корумпований уряд.

На що витрачала гроші Заміра Хаджиєва

Mail Online пише, що протягом 10 років 55-річна Замира Хаджиєва розраховувалася в Херродс за допомогою 35 кредитних карт, випущених банком її чоловіка. Серед предметів розкоші, які вона придбала в цьому універмазі, ювелірні вироби Cartier вартістю 48 600 фунтів (понад $64 тисячі), три ювелірні вироби Boucheron вартістю 40 тисяч фунтів (майже $53 тисячі), 42 тисячі фунтів ($55,4 тисячі) і 39 тисяч фунтів ($51,5 тисячі). Вона витратила ще 20 тисяч фунтів (близько $26,4 тисячі) на предмети розкоші для чоловіків.

У суді також довели, що іншим разом вона витратила на елітний алкоголь 1800 фунтів за один день, пише The Sun.

Гольфклуб Mill Ride / Фото: Mill Ride golf club

Крім того, через офшорну компанію, зареєстровану на Британських Віргінських островах, кінцевим бенефіціаром якої є Хаджиєва, сім років тому був придбаний будинок у Лондоні неподалік від Херродс вартістю 11,5 млн фунтів (майже $15,2 млн). Крім того, у Хаджиєвих є два виділених відсіки на приватній автостоянці Херродс. А у 2013 році ще одна компанія, що належить Замірі Хаджиєвій, придбала половину елітного гольф-клубу Mill Ride неподалік від Аскоту вартістю 10 млн фунтів (близько $13,2 млн).

Британська влада також дізналася, що Хаджиєва купила літак Gulfstream G550 вартістю $42 млн.

Загроза конфіскації, але не кримінальної справи

Інформацію про власність Хаджиєвої оприлюднило Національне агентство з боротьби зі злочинністю Великобританії (NCA). Воно подало до суду і домоглося ордера, який зобов'язує Хаджиєву довести законність грошей, на які було придбане її майно. Якщо вона не зможе цього зробити, її майно конфіскують і продадуть. Гроші спочатку стануть власністю Великобританії, питання про те, чи слід їх передати Азербайджану поки що залишається відкритим.

Будинок Хаджиєвої в Лондоні

Хаджиєва стала першою людиною у Великобританії, до якої застосували цю процедуру за новим законом, прийнятим у лютому 2018 року. Британську владу тривалий час критикували за те, що багато корумпованих іноземних чиновників купують нерухомість у цій країні.

Якщо Хаджиєва доведе, що майно було придбане законно, справу закриють. Але навіть якщо майно конфіскують, це питання буде не кримінальним, а цивільним провадженням, наголошують її адвокати.

Сама Хаджиєва заявила, що витрачені нею гроші - результат успішних інвестицій її чоловіка.

"Мій чоловік був у 2009 році людиною зі значними коштами. Він був дуже забезпечений, коли ми одружилися у 1997 році, і накопичив капітал і багатство від початку 1990-х років. Що стосується купівлі нерухомості, за це відповів чоловік. Я не знала про жоден із платежів, зроблених для купівлі нерухомості, нашого сімейного будинку, їх джерело або будь-які інші деталі", - сказано в її заяві суду.

Хаджиєва домагалася, щоб її справу розглядали непублічно, але 9 жовтня їй у цьому відмовили і її ім'я потрапило у ЗМІ.

Арешт і загроза екстрадиції

30 жовтня Національне агентство з боротьби зі злочинністю Великобританії вилучило 49 дорогих ювелірних виробів, які оцінюються більше ніж у 400 тисяч фунтів (понад $520 тисяч), в тому числі намисто із сапфірів та рубінів Boucheron, вартість якого від 80 до 120 тисяч фунтів (від 105 до 158 тисяч доларів США) і намисто з перлин Van Cleef & Arpels вартістю 20 тисяч фунтів (близько $26 тисяч), яке Джахангір Хаджиєв придбав у 2008 році за 320 тисяч євро. Ювелірні вироби були вилучені з аукціонного дому Christie's, де їх повинні були оцінити для дочки Заміри Хаджиєвої Лейли Махмудової.

Національне агентство з боротьби зі злочинністю вважає, що джерело грошей, за які ці вироби придбали, вимагає подальшого розслідування. 1 листопада рішенням суду вилучені вироби були арештовані на півроку.

Фото: nationalcrimeagency.gov.uk

31 жовтня Хаджиєву заарештувала поліція Лондона, яка діяла у зв'язку із запитом про її екстрадицію від влади Азербайджану. Вона здалася добровільно.

Вестмінстерський магістратський суд в Лондоні ухвалив, що Хаджиєву можуть звільнити під заставу у 500 тис. фунтів (572 тис. євро) на певних умовах, включаючи заборону покидати свій будинок у фешенебельному житловому районі Найтсбридж, необхідність щодня відмічатися в поліції. Однак ця постанова була оскаржена прокуратурою, тому Хаджиєва залишиться під арештом до 8 листопада, коли повинні винести рішення за цією апеляцією.

Захист Хаджиєвої заявив, що вона не "шахрайка", хоча і вела "марнотратний" спосіб життя. Адвокат також заявив під час суду, що його підзахисна покинула Азербайджан після насильницького викрадення.

НВ