Кричуща жорстокість. Світові ЗМІ про акції протесту в Росії та їх придушення

7 травня, 13:50
2562
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ядром протестів стала російська молодь

Більше 1,6 тис. осіб були затримані в суботу, 5 травня, під час масових протестів у багатьох містах Росії. Демонстрації пройшли напередодні інавгурації Володимира Путіна під гаслом Він нам не цар! Найбільші акції відбулися в Москві та Санкт-Петербурзі, де поліція силою розганяла несанкціоновані протести. Був затриманий і головний організатор всеросійської акції, лідер опозиції Олексій Навальний. Його відпустили в той же день - до засідання суду 11 травня.

НВ зібрало фраменти найцікавіших матеріалів західних ЗМІ про російську протестну хвилю.

The Guardian

Хоча демонстрації представили Путіна в сумнівному світлі всього за два дні до його інавгурації та за шість тижнів до відкриття Чемпіонату світу з футболу в Москві, за своїм розмахом і напруженням протести були далекі від повстання в сусідній Україні або масштабних демонстрацій, які змусили прем'єр-міністра Вірменії Сержа Саргсяна піти у відставку минулого місяця.

[Gallery]

Путін - лижі - Магадан! Всі подробиці загальноросійської акції протесту

[/Gallery]

Протести також були набагато меншими, ніж акції, що пройшли в центрі Москви напередодні інавгурації Путіна на третій термін у травні 2012 року. Тоді в них взяли участь десятки тисяч людей, а завершилися мітинги жорстокими зіткненнями між поліцією і протестувальниками. Майже 500 осіб було заарештовано, що означало кінець антипутінської коаліції серед російської опозиції. "Вони зіпсували мені свято. Тепер я зіпсую їм життя", - так нібито заявив Путін після протестів у 2012 році, згідно з розповідями інсайдерів Кремля, яких цитувала російська опозиція.

Суботні [5 травня] протести опозиції ще раз підтвердили, що Навальний здатен вивести на вулиці відносно велику кількість людей, але вони також підкреслили, що він не має достатньо великої хвилі народної підтримки, яка б зробила його серйозною загрозою для довгострокового перебування Путіна при владі. Його прихильники пояснюють це частково тим, що особистість Навального - під забороною на державному телебаченні, яке проводить регулярні кампанії наклепів проти критиків Кремля. Національні телеканали звинувачують Навального в тому, що він співпрацює зі Сполученими Штатами і Великою Британією, щоб скинути Путіна - твердження, яке він неодноразово висміював.

Les Echos

У понеділок, 7 травня, після 18 років при владі, переобраний 18 березня з рекордним результатом у 76% Володимир Путін офіційно прийме четвертий за рахунком президентський мандат після грандіозної церемонії інавгурації в Кремлі.

Навальний, якого було спірно відсторонено від участі у виборах, досі представляє найбільш організовану та потужну силу в опозиції

Однак демонстрації, організовані двома днями раніше на московських вулицях лідером опозиції Олексієм Навальним, якого не допустили до виборів, нагадують про те, що це обрання - не більше ніж операція з продовження перебування Путіна в Кремлі ще на шість років, під виглядом демократії, але без справжньої конкуренції.

Марні і не дуже численні, ці протести кидають виклик популярності президента, яка залишається реальною і міцною, хоча й значною мірою режисується пропагандою.

The Times

Козаки в камуфляжних куртках атакували демонстрантів під час головної акції в Москві в суботу, 5 травня. [...] Мабуть, влада підтримує або як мінімум допускає [на мітинги] групи чоловіків у козацькій екіпіровці, щоб з їх допомогою залякати протестувальників [...].

41-річного Олексія Навального звільнили з поліцейської дільниці незабаром після того, як його звинуватили в порушенні правил публічних зібрань і чиненні опору поліції. Він повинен постати перед судом у п'ятницю, 11 травня. [...].

Аналітики сходяться на думці, що Кремль, імовірно, поводить себе обережно з утриманням Навального під вартою, оскільки 65-річний Путін починає свій четвертий президентський термін, який триватиме до 2024 року і розширить його фактичне управління країною до 25 років.

Путін - лижі - Магадан! Всі подробиці загальноросійської акції протесту
"Ви не повірите": силовики почали масові затримання дітей на акції Він нам не цар в РФ - фото, відео

The Independent

Нинішні події [акції 5 травня] за стилем були ідентичні протестам напередодні попередньої інавгурації Путіна в травні 2012 року. Тоді жорстокі зіткнення супроводжувалися масовими арештами, а згодом - драконівськими тюремними термінами. У той момент на протестному рухові в Росії, що лише зароджувася, було поставлено остаточний хрест.

Відтоді влада Кремля неухильно посилюється - рівень його домінування продемонстрував катастрофічний результат ліберальних сил на президентських виборах у березні.

Жорстоке придушення протестів нагадало багатьом про аналогічні зіткнення в 2012 році / Фото ЕРА

"Влада вважає, що вона сильна і має сильну соціальною підтримку, - каже незалежний експерт Дмитро Орєшкін. - Може, це й не так, але влада була явно налаштована жорстоко придушити і знищити Навального".

Навальний, якого було спірно відсторонено від участі у виборах, досі представляє найбільш організовану та потужну силу в опозиції. Його орієнтований на YouTube стиль, енергія і зухвалі антикорупційні розслідування надихнули російську молодь. І сьогодні [на вулиці] вийшло переважно молоде покоління.

Однак абсолютистська тактика лідера опозиції позбавляє його підтримки серед поміркованих [росіян]. Багато хто критикує його відмову провести мітинг в альтернативному і менш центральному місці на проспекті Сахарова, припускаючи, що він шукав скандалу.

"Старше покоління залишає його, оскільки бачить, що він вже не лідер протесту, а скоріше революціонер, - каже Орєшкін. - Він покладається на молодих людей, якими легше маніпулювати, але в той же час відлякує людей. Здається, у нього немає нічого нового, крім масових мітингів".

Deutsche Welle

Насильницьке придушення протестів викликало хвилю міжнародної критики, а ЄС засудив російську владу за "жорстокість поліції і масові арешти".

"Затримання понад тисячі демонстрантів і насильство, застосоване проти них з боку російської влади по всій країні, загрожують основоположним принципам свободи вираження і зборів в Російській Федерації", - йдеться в заяві ЄС.

Очевидці опублікували відео жорстких затримань на акції Він нам не цар в Красноярську

Головний контрольний орган з прав людини, Amnesty International, назвав "кричущим" фактом використання сили з боку поліції і прокремлівських активістів проти протестувальників, навіть з урахуванням того, що демонстрації не були узгоджені з владою.

"Влада повинна негайно звільнити всіх заарештованих мирних протестувальників і почати незалежне, ретельне і ефективне розслідування щодо застосування сили поліцією і нападів "козаків" на протестувальників", - заявив Денис Кривошеєв, заступник директора Amnesty International в країнах Східної Європи і Центральної Азії.