Дихати було вже нічим. Подробиці трагедії в Кемерово, що забрала понад 60 життів

26 березня 2018, 12:25
7484
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Евакуацію людей ускладнювало сильне задимлення

У результаті пожежі в ТРЦ Зимняя вишня в російському Кемерово, за останніми даними, загинули 64 особи. По допомогу до лікарів звернулися 44 особи, десять постраждалих залишаються на стаціонарному лікуванні. Зниклими безвісти вважаються близько 60 осіб, зокрема 41 дитину.

Займання в торговому центрі Зимняя вишня в Кемерово сталося близько 16:00 за місцевим часом (12:00 за Києвом). За попередніми даними, вогонь спочатку охопив останній, четвертий поверх будівлі, де знаходилися зокрема зали кінотеатру і приміщення розважального дитячого центру.

Більше сотні людей одразу вдалося вивести, однак уже в перші години після пожежі стали з'являтися дані про десятки загиблих і зниклих безвісти.

За свідченнями очевидців, в торговому центрі почалася паніка, співробітники і охоронці ТРЦ одними з перших залишили будівлю, а недотримання заходів пожежної безпеки вкрай ускладнило евакуацію людей з торгового центру площею близько 20 тис. квадратних метрів.Так, пожежна сигналізація в будівлі не спрацювала і централізовано ніхто не сповістив відвідувачів Зимней вишни про те, що трапилося. Багато аварійних виходів з будівлі були закриті. Наглухо закритими в момент пожежі виявилися і двері залів кінотеатру, в одному з яких якраз проходив дитячий сеанс. Саме в цьому залі, за попередніми даними, перебували більшість з тих, хто зараз вважається зниклими без вести.

На відео, які з'явилися в мережі, видно, що деякі відвідувачі намагалися врятуватися, вистрибуючи з вікон.

Крім того, роботу рятувальників і пожежників на місці трагедії ускладнювало сильне задимлення.

У вогні залишилися також тварини контактного зоопарку на третьому поверсі ТРЦ, повідомив директор звіринця Євген Відеман. За його словами, близько 200 тварин 25 видів, найімовірніше, загинули.

"Я думаю, що вони задихнулися і загинули, тому що я виходив останнім, людей на території зоопарку не залишалося, - розповів Відеман. - Було сильне задимлення на третьому поверсі, люди виходили в паніці боковими сходами. Я просто прикрив двері: когось рятувати, витягати тварин просто фізично не було жодної можливості".

Було сильне задимлення, люди в паніці виходили боковими сходами

Вночі частина верхнього поверху будівлі обрушилася на нижні рівні, що ще більше ускладнило рятувальні роботи. Вранці 26 березня МНС Росії повідомило про обвалення даху на всій площі торгового центру.

Пожежу вдалося істотно локалізувати тільки на ранок понеділка, 26 березня. У той же час голова МНС Володимир Пучков визнав, що в торговому центрі залишаються "окремі термоточки", де температура досягає декількох сотень градусів. Пізніше будівлю знову огорнув дим.

ТРЦ Зимняя вишня відкрився в центрі міста Кемерово в 2013 році, раніше ці площі займала кондитерська фабрика. У ТРЦ знаходилися десятки магазинів і бутиків, а також кінотеатр, боулінг-центр і дитячий центр з батутами (де ймовірно почалася пожежа), лабіринт, автодром, льодовий каток, великий банний центр з парними, басейнами, гідромасажними ваннами і більярдом.

Основні версії трагедії

На цей момент озвучено кілька можливих причин пожежі в ТРЦ Зимняя вишня

1. Необережне поводження з вогнем

Місцеві чиновники підтвердили, що найбільш ймовірно займання почалося в залі з дитячими батутами. "Попередня версія, що у когось із дітлахів була запальничка. Займання почалося з поролону в батуному басейні, який спалахнув як порох", - повідомив віце-губернатор Кемеровської області Володимир Чернов.

2. Коротке замикання

Причиною пожежі могло стати і коротке замикання в механізмі дитячого атракціону. Цю версію російському агентству РБК підтвердили два джерела, знайомих з матеріалами слідства, зокрема співрозмовник в центральному регіональному центрі МНС.

3. Дефект електромереж

Електромережі торгового центру могли не витримати підвищеного навантаження, що спровокувало займання, повідомило агентству Інтерфакс джерело в службах технічного нагляду регіону.

Відео пожежі в Кемерово

Свідчення очевидців

Дмитро Хорошавцев, глядач кінотеатру

"Ми спочатку подумали, що це навчання або щось в такому роді, але всі відразу кинулися до виходу. Коли двері зали, нарешті, відчинилися, в коридорі вже нічого не було видно, тільки клуби гарячого диму. У метрі ніякої видимості, дихати неможливо, всі кричать, величезний натовп... Діти маленькі, батьки їх губили, це не описати просто! Пожежні теж не так швидко приїхали зі швидкими. Люди вибивали вікна та стрибали. Ніхто не попередив про пожежу з боку адміністрації, ні звуків сирен, нічого взагалі. І навіть евакуаційні двері на першому поверсі виявилися закрити. Я досі не зрозумію, як нам вдалося вибратися з цієї вогняної пастки!"

Люди вибивали вікна та стрибали. Ніхто не попередив про пожежу з боку адміністрації, не було звуків сирен

Любов Власенко, постраждала

"Нас було осіб десять в басейні. Нам крикнули: "Тікайте!" – і ми навіть одягнутися не встигли, тільки з шафок одяг похапали. Вибігли на дах. Один чоловік почав панікувати, пропонував стрибати вниз, тому що дах скоро обвалиться. Але я попросила його припинити панікувати. Хвилин 40 ми дзвонили за всіма адресами, кричали з даху, щоб нас врятували, але ніхто не приходив. Тільки потім нас врятували пожежники".

Аріна, школярка, очевидець

"Я була на дні народження у своєї подруги, ми були на четвертому поверсі. Ми поїли, гралися, потім поїли торт, і тут якийсь чоловік закричав: "Пожежа!" Як я зрозуміла, там був балон, який загорівся, і полум'я перенеслося на тканинні кубики. Я встигла схопити тільки рюкзак. Всі зреагували дуже добре, вибігали, не штовхалися. Світло вимкнулося, електрики вже не було. Я дуже кричала і плакала".

Анна Зарєчнєва, глядач кінотеатру

"Це просто жах... Важко описати те, що сьогодні відбулося... Звичайний вихідний день. Всією сім'єю вирішили сходити в кіно на Тихоокеанський рубіж. Вбралися в найкращий одяг і поїхали. Весь ТЦ Зимняя вишня був заповнений відвідувачами. Місце на парковці навколо нього ледве знайшли. [...] Десь в середині сеансу двері відчинилися і в світлі, що падало з холу, пролунав крик: "Пожежа! Пожежа!". [...]

Сеанс не перервали, світло в залі так і не увімкнули. Сигналку чути не було. Натовп почав ломитися через одні вузькі двері. [...] Вискочивши з кінозалу, ми побачили щільний чорний їдкий дим, який повністю затягнув дитячий ігровий майданчик і другий кінозал – їх було зовсім не видно. Дихати вже було нічим. Добігли до сходів: там уже люди в більшій паніці спускалися вниз. Хтось спускався на ліфті. Дуже багато дітей, що кричали і плакали [...]

Через вентиляційні шахти дим валив вже й на першому поверсі, поширюючи неможливий сморід, від якого дерло горло і сльозилися очі".

Костянтин Колабухов, потерпілий

"Хлопчик десь трьох з половиною років затиснувся в клітці в ігровій кімнаті і не хотів виходити, коли почалася пожежа. Дівчина-касир змогла залізти туди і винести хлопчика, а я його взяв на руки і побіг вниз сходами. Надихалися димом, звичайно. Але загрози життю хлопчика немає. Він зараз в лікарні, з легким отруєнням".

Наслідки

Після трагедії в ТРЦ Зимняя вишня порушили кримінальну справу за трьома статтями КК РФ, зокрема через порушення вимог пожежної безпеки.

У справі про пожежу в торговому центрі затримані і допитані чотири особи, включно з головою керуючої компанії, яка обслуговувала Зимнюю вишню.

Прокуратура Кемеровської області почала перевірку за фактом пожежі. Слідчі перевірять факт дотримання вимог пожежної безпеки в будівлі, а також дадуть оцінку діям посадових осіб ТРЦ.

Дитячий омбудсмен РФ Анна Кузнецова закликала перевірити всі торгівельні центри в країні. "У багатьох регіонах, практично в усіх, є подібні торгівельні центри. Це повинно стати терміновим сигналом до перевірок безпеки – не формальним, а точним, відповідальним – у всіх торгових центрах", - заявила вона.