Діяльність банди МС-13 дала Трампу привід депортувати 200 тисяч сальвадорців. Чому це не вирішить проблему

28 січня 2018, 11:35
1997
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Примітні риси учасників банди МС-13 - татуювання на обличчі, шиї і торсі

Татуйовані та озброєні мачете члени банди МС-13, що створена сальвадорцями у Лос-Анджелесі і здебільшого діє у Центральній Америці, стають найсильнішим козирем президента США Дональда Трампа у його прагненні вислати із країни нелегалів, пише журнал Новое Время.

Тіло Ніси Мікенс зі слідами жорстоких побоїв поліція виявила у передмісті Нью-Йорка за день до того, як школярці мало виповнитися 16. Наступного дня правоохоронці знайшли неподалік тіло її подруги Кайли Куевас, забитої до смерті бейсбольними битами та мачете. Дівчата були вбиті, коли Мікенс спробувала завадити викраденню подруги.

Цей злочин - лише один із багатьох, які скоює банда Мара Сальватруча, відома також як банда МС-13, у Північній і Центральній Америці, верхівку якої складають переважно вихідці із Сальвадора.

У цілому, на території США, за даними ЦРУ, діють близько 10 тис. членів МС-13. Примітні риси учасників - татуювання на обличчі, шиї і торсі, які документують їхні життя і злочини, а також власна система привітальних жестів. Підконтрольну територію вони нерідко маркують графіті, а до своїх рядів у Сполучених Штатах вербують лише мігрантів центральноамериканського походження.

МС-13 має власну систему жестів / Фото: EPA

Злочини МС-13 вирізняються жорстокістю: замість вогнепальної зброї вони використовують ножі та мачете, за допомогою яких відрубують жертвам кінцівки та обезголовлюють їх.

Останнім часом діяльність банди стала однією із ключових тем в США. Президент Дональд Трамп, стискаючи в руках таблоїд Newsday зі статтею Надзвичайно жорстоке бандитське угруповання про вбивство Мікенс та Куевас у передмісті Нью-Йорка, зробив публічну заяву. "Вони [бойовики МС-13] приїхали із Центральної Америки, і вони небезпечніші за будь-кого, з ким ви коли-небудь зустрічалися", - заявив він.

А 8 січня 2018-го адміністрація Трампа заявила, що з вересня наступного року відкриє шлях для депортації 200 тис. громадян Сальвадору, позбавивши їх статусу тимчасово захищених осіб.

Чому депортація не допоможе

Експерти попереджають: стратегія Трампа здатна призвести до протилежного ефекту. Витіснена із США, банда неминуче посилиться на батьківщині і таким чином викличе нову хвилю еміграції до США. А разом з нею повернеться в Америку знову.

Зародившись у 80-х у Лос-Анджелесі серед біженців з охопленого війною Сальвадора, у наступні десятиліття МС-13 розширила свою присутність на крайній південь континенту. Від 1996-го по 2002 рік до Центральної Америки вислали майже 31 тис. засуджених. Більше 20 тис. вирушили у Сальвадор, де стали поширювати засвоєну у США культуру банд. Сьогодні МС-13 контролює бідні квартали у Сальвадорі, Гондурасі і Гватемалі - країнах зі слабкою економікою, де процвітають корупція і беззаконня. По всьому регіону в цій банді перебувають близько 70 тис. осіб. Половина з них орудує у 6-мільйонному Сальвадорі.

У центральноамериканських країнах політика "залізного кулака" призвела до посилення банди і розширення її присутності / Фото: EPA

Наслідуючи досвід США, уряди центральноамериканських країн спробували приборкати злочинність, що розгулялася, за допомогою політики mano dura - "залізного кулака".

"Замість скорочення насильства і чисельності банд агресивна політика тюремних ув'язнень створила концентрацію членів угруповань і їхнього керівництва в одному просторі", - пояснює Роберт Бреннеман, доцент кафедри соціології в коледжі Сан-Мішель (Колчестер, штат Вермонт) та автор книги про банди Центральної Америки. Що у підсумку призвело до посилення МС-13 у Сальвадорі і подальшого розширення її присутності в окремих регіонах США.

Багато хто з раніше депортованих членів банди став повертатися до США, користуючись нелегальними каналами міграції. Відомо, наприклад, що одного із лідерів МС-13 Хосе Абрейо висилали зі Сполучених Штатів чотири рази поспіль.

Читайте повний текст матеріалу у свіжому номері журналу Новое Время - №3 від 26 січня 2018 року

Зверніть увагу

19 грудня 2018, 10:32
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
19 грудня 2018, 15:12
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект