Дев'ять днів у темряві. Як у Таїланді знайшли зниклих у печері підлітків і чому вони все ще там

5 липня 2018, 08:04
7596
Сюжет
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Усі 12 підлітків перебувають у хорошому фізичному і психологічному стані

23 червня 12 підлітків із дитячої футбольної команди у віці від 11 до 16 років вирушили разом із тренером на екскурсію до печери Кхао Луанг у північній частині Таїланду і зникли після того, як її затопило дощовою водою. Їх вдалося знайти 2 липня, але рятувальна операція все ще не завершена, і підлітки, яким доставили їжу, медикаменти і зігріваючі плащі, залишаються у пастці.

НВ розповідає про рятувальну операцію і про те, чому рятувальники не поспішають з її завершенням.

Вдалося вижити

Хоча через дощі рівень води і грязюки у печері піднявся, футбольна команда та її 25-річний тренер опинилися на невеликій незатопленій ділянці. На цьому підземному острівці впритул одне до одного та у повній темряві вони провели всі дев'ять днів, доки їх не знайшли водолази з рятувальної команди.

1 - головний вхід до печери, 2 - база рятувальників, 3 - Перехрестя монаха, 4 - пляж Паттая, 5 - місце, де знайшли хлопчиків / theguardian.com

Підліткам допоміг їхній тренер Екапол Джантавонг, який зміг їх організувати в такій екстремальній ситуації і підтримував морально.

Крім того, у печері, в якій вони опинилися в пастці, відносно висока, порівняно з іншими печерами, температура повітря - близько 23 градусів. Це дозволило футбольній команді залишатися там так довго, не померши від переохолодження.

Анмар Мірза, який 30 років займався порятунком людей із печер у США, розповів CNN, що виживанню підлітків сприяла також необмежена кількість придатної для пиття води, через яку вони не заразилися якоюсь небезпечною хворобою, що могло теж привести до їх смерті.

За його словами, з водою, але без їжі людина може прожити три-чотири тижні. Однак зараз підлітки ослабли, у них змінилися робота шлунково-кишкового тракту та обмін речовин, і виводити їх з такого тривалого голодування треба поступово.

Як зазначив Пол Ауербах, експерт з медицини в пустелі і професор екстреної медицини у Стенфордському університеті, на стан нервової системи людини негативно впливає тривале перебування в абсолютній темряві, пише CNN. Це може порушити "внутрішній годинник", через що людина перестає розуміти, який зараз час доби, а також порушується здатність до повноцінного відпочинку під час сну. Такі проблеми можуть погіршити важкий емоційний стан.

Незважаючи на всі пережиті підлітками та їхнім тренером труднощі, лікарі стверджують, що всі вони у відносно непоганому стані здоров'я. Прибулий до них лікар займався лікуванням лише невеликих подряпин і незначних висипань на шкірі.

На першому з відео, яке зняли британські дайвери, що виявили футбольну команду, видно, що підлітки поводяться адекватно. Один із них каже дайверам "Спасибі" англійською. Імовірно, їхній тренер запитує, чи зможуть їх врятувати сьогодні і який сьогодні день.

Дайвери пояснюють, що не зможуть їм допомогти негайно, але запевняють, що цим займається "багато людей". Вони також говорять групі, що вони провели в печері десять днів (їх знайшли на десятий день - ред.).

Труднощі рятувальної операції

Рятувальна операція від самого початку була непростою. Її ускладнювала безперервний злива, яка не дозволяла ефективно відкачати воду з печери за допомогою потужних промислових насосів.

Рятувальники також спробували задіяти бурові машини, щоб пробурити отвори у гірській породі і відкачати воду або пробурити новий вхід до печери і дістатися до дітей. Однак велика товщина стін печери і глинисті схили гори, які ускладнювали пересування важкої техніки змусили відмовитися від цієї ідеї.До рятувальної операції залучили близько тисячі людей, у тому числі печерних дайверів із Великобританії, військових підводників з Таїланду та США і дайверів з України.

Підлітків також намагалися шукати за допомогою дронів, оснащених тепловими камерами і собак, які намагалися знайти нові входи в печеру неподалік від них за допомогою запаху - їм давали понюхати особисті речі зниклих.

Чому рятувальна операція затягується

Після виявлення футбольної команди труднощі аж ніяк не закінчилися. Ослаблені дев'ятьма днями без їжі підлітки, які, до того ж, не вміють плавати, опинилися перед складним навіть для професійних дайверів завданням подолання затопленої печерної системи.

Ситуація ускладнюється ще й сильною течією в ній і абсолютної темрявою, що легко може спровокувати паніку.

Щоб орієнтуватися під водою, дайвери позначили дорогу мотузкою / Фото: Thai NavySEAL via Facebook

Один із українських дайверів, які брали участь у рятувальній операції, Всеволод Коробов розповів ВВС News Україна, що їм довелося навчати тайських морських котиків зануренню у таких складних печерах, оскільки у них не було необхідного досвіду.

За словами Коробова, безпосередньо дайвінг починається за три кілометри від входу до печери, але там дуже погана видимість - покази приладів не можна побачити, навіть якщо піднести їх впритул до обличчя, а через безліч вузьких проходів можна заплутатися або застрягти.

Крім того, від останньої сухої ділянки печери до місця, де виявили дітей, 2300 метрів, які у напрямку до підлітків дайверам доводиться пропливати проти течії з важким обладнанням. Коробов зазначив, що зниклих вдалося знайти завдяки тому, що в останні дні дощі припинилися і рівень води трохи знизився.

Рятувальну операцію сильно ускладнює течія в печері

Зараз у рятувальній операції беруть участь три тисячі осіб, які намагаються зробити все можливе для порятунку футбольної команди. Але якщо дощ знову піде і рівень води підвищиться, можливо, їм доведеться провести в печері чотири-п'ять місяців до кінця сезону дощів.

Що все-таки роблять

Після того, як британські дайвери знайшли футбольну команду, вночі до них вирушили двоє армійських медиків із продуктами та медикаментами. Один із них залишився з підлітками та їхнім тренером.

Після цього ВМС Таїланду опублікували друге відео, на якому діти, які опинилися у пастці, вже в зігріваючих плащах. Вони називають свої імена і говорять, що здорові.

На ще одному відео видно, як лікар змащує невеликі садна дітей антисептиком.

Головним завданням зараз є відновлення сил підлітків, на це, імовірно, знадобиться два дні. Рятувальники вже доставили для цього гелі з високим вмістом протеїну і звичайну їжу.

Розглядається також варіант навчити футбольну команду базовим навичкам дайвінгу та евакуювати їх після цього за допомогою рятувальників, попередньо ще сильніше знизивши рівень води у печері.

4 липня підлітки тренувалися дихати за допомогою кисневих масок, пише CNN. Однак тренування пройшло без занурення через небезпеку течії. Передбачається, що евакуація буде проходити по черзі, залежно від фізичного стану, кожного буде супроводжувати один або два рятувальники.

Крім спроб відкачати воду, рятувальники намагаються відвести воду з розташованого неподалік водоспаду, щоб вона не потрапляла в печеру. Вони також почали осушувати струмки і озера нижче неї, щоб воді було куди йти.

Крім того, тривають бурові роботи, щоб звільнити дітей через альтернативний вихід.

Якщо погода погіршиться і футбольній команді доведеться залишитися в печері на місяці, їм будуть доставляти їжу і медикаменти. Також туди відправлять військових медиків, які будуть залишатися з дітьми постійно.

НВ