Чорним-чорно. Нігерійське місто задихається від загадкової сажі

29 квітня 2018, 13:21
871
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Порт-Харкорт розташований у дельті річки Нігер, де зосереджений нафтовидобуток країни

Місто Порт-Харкорт на південному сході Нігерії, населення якого налічує приблизно 1,8 млн осіб, страждає від складної екологічної проблеми: ось вже багато місяців тут щодня осідає щільний шар сажі, у повітрі висять чорні хмари, повідомляє CNN.

НВ пропонує повний переклад матеріалу про ситуацію в Порт-Харкорті.

Ось уже понад два роки Саат Нубар прокидається, вкритий дивною чорною сажею.

Хмара в буквальному сенсі висить над містом Порт-Харкорт на південному сході Нігерії. Одяг людей покритий цією кіптявою. Всі вулиці в сажі. Навіть простирадла в будинках мешканців вкриті нею.

"Ви витираєте обличчя серветкою - і вона чорним-чорна. Ви намагаєтеся вимити свою машину - все в сажі. Або дивитеся на підошви ніг - вони вугільно-чорні", - говорить Нубар, активіст у сфері охорони довкілля з нігерійського Порт-Харкорта.

Місцевим жителям нікуди подітися від кіптяви. Вона перетворила їхнє життя на пекло.

"Все це впливає на безліч повсякденних речей", - говорить 25-річний житель Порт-Харкорта Ебенезар Вікіна.

Викиди забруднювальних речовин для цих країв не в новинку. Дельта річки Нігер - нафтовидобувний регіон країни, в її околицях працює багато нафтопереробних заводів.

Однак останніми роками ситуація різко погіршилася.

Звідки сажа?

"До кінця 2015 року, коли все це почалося, було не так уже й погано. Люди скаржилися, але між минулим і нинішнім роком становище стало набагато гіршим", - розповідає Нубар.

Причина сажі залишається вельми загадковою. Хоча Нубар, як і багато активістів і жителів міста, вважає, що це результат знищення нелегальних нафтопереробних підприємств.

"Одна з причин - знищення продуктів нелегального видобутку сировини. Коли їх спалюють, все це йде в атмосферу", - зазначає Нубар.

"Однією з причин є знищення продуктів, отриманих з незаконних нафтопереробних заводів. Коли ви їх спалюєте, це піднімається в атмосферу", - сказав Нубар.

Незважаючи на побоювання про своє здоров'я, жителі Порт-Харкорта намагаються продовжувати звичайне життя.

"Найгірше вранці, - розповідає Нубар. - Однак ми виходимо [з будинків] незалежно від того, наскільки погана ситуація з сажею в той чи інший період часу".

Світлий одяг - тепер проблема, особливо білий і блакитний. Він брудниться легко і дуже помітно

"Світлий одяг - тепер проблема, особливо білий і блакитний. Він брудниться легко і дуже помітно", - говорить нігерійський активіст.

Жителі міста кинулися в Twitter, щоб висловити свій гнів під хештегом #StopTheSoot. Кампанію в соціальних мережах почала Сандра Езеквезілі, радіоведуча нігерійської станції Cool FM.

Езеквезілі дала старт цьому хештегу після того, як її відвідав друг, хворий на астму, і раптом почав задихатися через повітря. "У понеділок, наступного ранку я вирішила твітнути про це", - розповідає Езеквезілі.

Минулого четверга, 19 квітня, городяни вийшли на вулиці, протестуючи проти сажі.

У квітні місцеві жителі вийшли на акцію протесту/Фото Henry Ekine via Facebook

"Це була відносно успішна акція. Ми почали приблизно о дев'ятій ранку, - каже Енді Обуофорібо, 37-річний учасник кампанії #StopTheSoot і консультант у сфері державної політики. - З того, що я бачив на зйомці нашим дроном, було схоже, що зібралося від 200 до 400 осіб

Вікіна розповів CNN, що сажі зазвичай стає менше напередодні сезону дощів, що триває з квітня до жовтня, однак "загроза, як і раніше, висить над нами".

Місто садів

Порт-Харкорт був колись відомий як "місто садів" завдяки своїм паркам і зелені. Зараз картина зовсім інша.

У заяві, наданій CNN, міністерство довкілля Нігерії заявило, що є зв'язок між забрудненням і діяльністю незаконних нафтопереробних заводів, а також їх знищенням.

У спробі скоротити кількість сажі місцева і державна влада призупинила знищення нелегальних виробок нафти шляхом відкритого спалювання.

"Існує пряма кореляція між рівнем, інтенсивністю, складом сажі і діяльністю незаконних підприємств нафтового видобутку, включно з їх знищенням у дельті Нігера", - стверджується в заяві.

Сажа стала головною темою розмов серед жителів міста, стурбованих тим, до чого призведе постійне вдихання забруднювальних речовин.

"Коли дітей забирають зі школи, ви бачите, як батьки говорять з учителями про сажу. Приходите в офіс - і там говорять про це. Сажу обговорюють навіть у церквах", - розповідає Обуофорібо.

Яких незвичайних кольорів буває сніг

Розслідувати ситуацію з сажею взялася спільна місія ООН і ВООЗ, представники якої зустрілися з потерпілими жителями Порт-Харкорта.