Чому відбулося падіння Берлінського муру. Хроніка возз'єднання Німеччини

2 коментувати
Падіння Берлінської стіни 9 листопада 1989 року, як символ падіння
Gonzo Carles via Flickr

Падіння Берлінської стіни 9 листопада 1989 року, як символ падіння "залізної завіси" і краху комунізму

Процес об'єднання Німеччини розпочався 9 листопада 1989 року - в день падіння Берлінської стіни. НВ пропонує згадати, як відбулася одна з найважливіших подій минулого століття

Події передував документ про фактичне об'єднання двох німецьких держав: згідно з Договором про об'єднання Німеччини 3 жовтня 1990 року відбулося приєднання Німецької Демократичної Республіки до Федеративної Республіки Німеччина.

Передував цій події московський договір під неофіційною назвою "2 + 4". Договір припиняв дію обмежень, накладених на Німеччину після Другої Світової війни. Почалося виведення радянських військ з території НДР. З боку СРСР договір підписав глава МЗС Едуард Шеварднадзе.


Перший реальний крок у процесі об'єднання Німеччини був зроблений в жовтні 1988 року, коли в Москву приїхав з візитом канцлер ФРН Гельмут Коль. Ще до цього візиту з боку влади ФРН були висловлені припущення з приводу можливого об'єднання Німеччини, на що від Горбачова була отримана обнадійлива відповідь: Генеральний секретар ЦК КПРС написав Колю лист, в якому вперше з'явилися слова про необхідність відкриття "нової глави" у відносинах між двома країнами.

Під час візиту у відповідь Гельмута Коля в Москву, де його чекав привітний прийом, 28 жовтня 1988 року в Катерининському залі Кремля між Горбачовим і Колем відбулися важливі переговори, які стали переломним моментом у вирішенні питання про об'єднання НДР і ФРН.

У червні наступного року під час візиту Горбачова до ФРН було підписано спільну заяву. Сам Гельмут Коль характеризував цей документ як якусь межу, підведену під минулим, і одночасно як промінь світла, який освітлює шлях у майбутнє. Горбачов, зі свого боку, називав документ "проривом". Після цього керівники СРСР і ФРН ще не раз зустрічалися для розробки конкретного механізму об'єднання Німеччини.

Німці не втомлюються повторювати, що саме об'єднання стало можливим тільки через перебудову Горбачова. Радянський президент взяв курс на єднання з Заходом і завдяки цьому східний блок країн Варшавського договору розпався. Країни, що вийшли з-під впливу СРСР, стрімко почали процес демократизації.

У травні 1989 року розпочався процес спрощення прикордонного режиму між Угорщиною і Австрією. А 11 вересня 1989 року кордон був повністю відкритий для переміщення громадян обох держав. За літо 1989 року через Угорщину до ФРН переїхали близько 10 тисяч громадян НДР.

Урядовці НДР в цей час не поділяли ідею об'єднання з ФРН. 7 жовтня вони зібралися широко відзначити 40-річчя утворення НДР. По всій країні члени прорадянської партії Соціалістична єдина партія Німеччини організували мітинги з цього приводу. Але в багатьох містах поруч з офіційними урочистостями стихійно виникли демонстрації проти правлячого режиму.

В результаті 18 жовтня 1989 року генеральний секретар партії СЄПН Еріх Хонеккер оголосив про падіння комуністичного режиму в країні і склав із себе повноваження. Генсеком партії став Егон Кренц, який першим же кроком відділив партію від уряду.

9 листопада 1989 року оголошується про зведення до мінімуму формальностей, пов'язаних з оформленням віз в ФРН. В цей же день багато східних німців відправилися до Берлінської стіни, щоб з'ясувати все досконально. Прикордонники ще не знали про нові правила виїзду і намагалися  відігнати присутніх, проте незабаром змушені були поступитися і відкрити проходи.

Берлінська стіна - символ що існував 40 років, він розділяв місто, німецьку націю і цілий континент - дає першу тріщину. Процес об'єднання німецької держави пішов стрімкими темпами.

... Прожектори, штовханина, радість. Група людей вже увірвалася в коридор прикордонного переходу, до першого гратчастого загородження. За ними - п'ятеро збентежених прикордонників, - згадувала свідок того, що відбувалося - Марія Майстер із Західного Берліна. - Зі сторожових веж, вже оточених юрбою, дивляться вниз солдати. Оплески кожному Трабанту, кожній зніяковілій групі пішоходів... Цікавість жене нас вперед, але є і страх, що може статися щось жахливе. Чи усвідомлюють прикордонники НДР, що ця межа зараз порушується?.. Ми йдемо далі... Ноги йдуть, розум застерігає. Розрядка настає тільки на перехресті... Ми просто в Східному Берліні, люди допомагають один одному монетами на телефон. Хтось сміється, мова відмовляється коритися: безумство, безумство. Електронне табло показує час: 0 годин 55 хвилин, 6 градусів тепла.

- Ніч з 9 на 10 листопада 1989 року ("Volkszeitung", 1989, 17 november. № 47).

У підсумку бажання до об`єднання серед східних німців було підтверджено першими вільними виборами в народний парламент 18 березня 1990 року. Переможцем виборів стала партія Альянс за Німеччину, яка фактично була фракцією західнонімецького Християнсько-Демократичного Союзу.

Новий уряд НДР під керівництвом Лотара де Мез'єра відразу почав вживати заходів, спрямованих на об'єднання з ФРН. 12 вересня 1989 року Німеччина була звільнена від умов договору чотирьох переможців у другій світовій війні: СРСР, США, Англії та Франції. А вночі 3 жовтня 1990 року, тисячі німців у Рейхстагу в Берліні святкували входження НДР до складу ФРН. Так, після 45-ти років поділу, відновилася єдність Німеччина.

Погляд зі сходу

"Розчарування спіткало багатьох жителів Айзенхюттенштадт на початку 90-х, коли державні заводи були закриті або приватизовані, - каже 73-річний Вольфгант Антон, колишній директор школи. - Багато людей втратили почуття самоповаги. Сьогодні це ті, хто любить згадувати все хороше, що пов'язане з НДР, всі ці паради".

Пенсіонер згадує, як на початку листопада 1989 року буквально прилип до телевізора і невідривно стежив за подіями навколо стіни. "У мене досі мурашки по шкірі, коли я думаю про це, - говорить він. - Це був великий день".

"Добре, що у нас немає диктатури, і я дуже щасливий жити у вільній країні. Але я не вважаю за потрібне нагадувати про це постійно".

Погляд із Заходу

"Я був в Гамбурзі, коли руйнували Берлінську стіну, і не відходив від телевізора годинами, - розповів західний німець, підприємець Йоханесс Пельтц. - Тоді жителі колишньої НДР заявили, що якщо у них не буде марок, то вони поїдуть за ними туди, де вони будуть. І за три місяці після падіння стіни до Західної Німеччини прибули 200 тисяч східних німців. Тому що, вони не очікували на краще майбутнє там, де народилися. Зараз, звичайно, в Східній Німеччині краще, тому що ми витратили на неї мільйони євро. Можливо, зараз НДР може здаватися видатним режимом в очах наших дітей, які не знають, що насправді відбувалося в той час. Понад 100 осіб, в тому числі жінок і дітей були вбиті поліцейськими тільки за те, що вони намагалися покинути країну і перебратися через Берлінську стіну".

НВ


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Країни ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: