Як має реагувати держава на скорочення населення?

12 листопада, 21:46
285
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

До 2017 року показник народжуваності у світі знизився до майже 2,5 дітей на одну жінку

Фото: PublicDomainPictures / pixabay.com

Народжуваність у світі стрімко падає, ці дані опублікував один з найстарших медичних журналів у світі The Lancet. Падіння народжуваності призводить до того, що дідусів та бабусь стає більше, ніж онуків. 

Про це йдеться у сюжеті Радіо НВ.

Все менше дітей

Дослідники вивчили тенденції народжуваності у 195 країн світу з 1950 по 2017 рік. Вони виявили, що майже в половині світу недостатньо дітей, щоб підтримувати кількість населення. За словами дослідників, таке відкриття для них стало величезним сюрпризом.

У 1950 році жінки народжували в середньому майже п'ять дітей за своє життя. До 2017 року показник народжуваності загалом знизився вдвічі - до майже 2,5 дітей на одну жінку. Проте коливання народжуваності по країнах суттєво різниться.

Наприклад, рівень народжуваності в Нігері, що на заході Африки, становить 7 дітей на одну жінку. А на середземноморському острові Кіпр жінки мають в середньому лише одну дитину. У Великій Британії цей показник складає менше, ніж дві дитини. Такі результати в більшості країн Західної Європи.

У 1950 році жінки народжували в середньому майже п'ять дітей за своє життя

Щойно середній рівень народжуваності у країні падає нижче показника у дві дитини, населення починає скорочуватися. Економічно розвинені країни, включаючи більшість країн Європи, США, Південну Корею та Австралію мають нижчі показники народжуваності.

Проте це не означає, що кількість населення в цих країнах падає. Адже на це впливає також рівень смертності та міграції.

На стрімке падіння народжуваності у світі вплинули три ключові фактори: більш вільний доступ до контрацепції, більше жінок мають освіту та роботу, чим меншою є дитяча смертність, тим менше дітей народжують жінки. Відтак без міграції країни зіткнуться зі старінням і скороченням кількості населення.

Згідно з дослідженням, від 1950 року в Китаї кількість населення серйозно зросла - з півмільярда до 1,4 мільярда людей. Але ця країна також зіткнулася із проблемою рівня народжуваності, який у 2017 році склав лише півтори дитини. А нещодавно Китай відмовився від політики: одна родина - одна дитина.

Народжуваність в Україні

Тенденція до збільшення кількості старшого населенння та зменшення кількості молодих людей зберігається і в Україні. Про це в коментарі Радіо НВ розповіла академік Національної академії наук України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова. За її словами, цей процес не є позитивно чи негативно забарвленим. Таку тенденцію країнам потрібно прийняти та підлаштовуватись під неї, додала експертка.

"Це є так, як воно є. Дощ восени чи сніг взимку - це добре чи погано? Пристосовувати до цього політику і всю соціальну інфраструктуру. Медицина: одна справа медичні послуги для населення, де домінують діти, і інша справа - медичні послуги, де домінують особи старшого віку. Відповідним чином відрізняються потреби в соціальних послугах, в допомозі, в підтримці родини, потреби в освітніх послугах, пенсійній системі", - говорить вона.

Теоретично вплинути на зменшення народжуваності можна завдяки певним, наприклад грошовим, заохоченням з боку держави. Проте це діє лише на кілька років, а в довгостроковій перспективі не дає результату, додала Елла Лібанова.

Народжуваність та економіка

Згідно із загальними економічними закономірностями, зменшення народжуваності впливає на економіку. Адже потрібно, щоб хтось утримував старше населення, говорить у коментарі Радіо НВ доктор економічних наук Олексій Плотніков. За його словами, у розвинених країнах є механізми підтримки економіки в таких умовах, на відміну від України.

"Це додаткові навантаження на державний бюджет, на соціальні служби. Це додаткове навантаження на витратну частину бюджету в плані додаткових медичних витрат і багато чого іншого. У країнах Євросоюзу є певні можливості утримувати громадян старшого віку, для того, щоб вони навіть після виходу на пенсію вели активне життя, подорожували, користувалися соціальними благами. В цілому, економіка розвинених країн працює, враховуючи цю тенденцію, тобто вона налаштована вже протягом, мабуть, останніх 20-30 років", - зазначив Плотніков.

Чисельність населення України за перші вісім місяців 2018 року зменшилася більше ніж на 150 тисяч осіб

Ця проблема, на жаль, поки що не має вирішення в Україні, тому це стає додатковим навантаженням на держбюджет, підсумував він.

Згідно з даними Державної служби статистики України, чисельність населення України за перші вісім місяців 2018 року зменшилася більше ніж на 150 тисяч осіб. За цей період народилося майже 230 тисяч дітей. Натомість кількість померлих за цей час становила майже 390 тисяч громадян.

Головне

Світ/Країни

17 грудня, 08:26

article_img
WP: Сенату США підготували нову доповідь про втручання РФ у вибори на користь Трампа

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися